WIG20

Synonimy:
wig 20, WIG20
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - WIG20 (8749)

 • Silne spadki na światowych parkietach

  Ostatnie załamanie na rynku ropy naftowej oraz narastająca awersja do ryzyka znalazły odzwierciedlenie również na rynkach akcji. WIG20 spadł wczoraj -4,1 proc., a WIG -3,6 proc.
 • Duże spółki lekko w dół, małe i średnie w górę

  Duże spółki lekko w dół, małe i średnie w górę

  W czwartek WIG20 i WIG zakończyły dzień lekko pod kreską. W górę z kolei poszły indeksy małych i średnich firm, które zyskały po około 1 proc.
 • WIG20

  Przebieg indeksu WIG20 online.
 • GPW. Początek tygodnia pod znakiem silnych spadków

  GPW. Początek tygodnia pod znakiem silnych spadków

  W poniedziałek na warszawskim parkiecie, po serii dwóch zwyżek z rzędu, znów przewagę osiągnęła podaż. Wszystkie główne indeksy zniżkowały, w tym najmocniej WIG20. Mocno przecenione zostały banki. Zapowiedź przez Fed nielimitowanego QE jedynie chwilowo poprawiła nastroje.
 • GPW: WIG20 wzrósł na zamknięciu o 4,86 proc.

  GPW: WIG20 wzrósł na zamknięciu o 4,86 proc.

  W czwartek na warszawskim parkiecie wszystkie główne indeksy silnie zwyżkowały. Najmocniej, o prawie 5 proc., poszedł w górę WIG20. Wśród największych spółek prawie 19-proc. wzrostem wyróżniło się CCC.
 • Duży wzrost na GPW. WIG20 zyskał 6,54 proc.

  Duży wzrost na GPW. WIG20 zyskał 6,54 proc.

  Na wtorkowej sesji na GPW doszło do mocnego odrgeagowania po wcześniejszych spadkach. Wśród sektorów, które wzrosły najmocniej są odzież, energia, leki, a także telekomy i turystyka.
 • WIG20 rośnie o 6 proc. i odrabia część czwartkowych strat

  WIG20 rośnie o 6 proc. i odrabia część czwartkowych strat

  WIG20 rośnie o ponad 6 proc. Najmocniej w górę idzie kurs JSW, który zyskuje 15 proc. Indeksowi ciążą notowania CCC, które spadają o 11 proc. - inwestorzy obawiają się zamknięcia galerii handlowych.
 • GPW: Ogromne spadki indeksów

  GPW: Ogromne spadki indeksów

  W poniedziałek na GPW główne indeksy silnie spadały w ślad za masową wyprzedażą na Wall Street i w Europie. WIG20 zniżkował 7,9 proc., notując najmocniejszy jednosesyjny spadek od października 2008 roku. Inwestorów straszy rozszerzająca się epidemia koronawirusa i ostry spadek cen ropy naftowej.
 • ​Silne spadki na rynku akcji; WIG20 stracił 3,2 proc. i znalazł się najniżej od listopada 2016 r.

  ​Silne spadki na rynku akcji; WIG20 stracił 3,2 proc. i znalazł się najniżej od listopada 2016 r.

  Piątek na warszawskim parkiecie upłynął pod znakiem silnych spadków kursów. WIG20 zniżkował poniżej zamknięcia z poprzedniego piątku, wyznaczającego minimum zeszłotygodniowej silnej wyprzedaży, i znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2016 roku. Alior Bank, PGE i PGNiG odnotowały historyczne minima.
 • Spadki na rynku akcji! Z blue chipów najwięcej traci JSW

  Spadki na rynku akcji! Z blue chipów najwięcej traci JSW

  W poniedziałek na warszawskim parkiecie główne indeksy silnie poszły w dół, a WIG20 spadał ostatnio w takim tempie w sierpniu 2018 roku. W gronie blue chipów najsilniej zniżkowały JSW, Santander Bank Polska i PGNiG.

Filmy - WIG20 (7)

 • Czy prawdą jest, że warszawska giełda umiera?

  Indeks WIG20 jest powodem do rozpaczy dla inwestorów. Znajduje się wśród najgorszych 20 głównych indeksów giełdowych na świecie. W tym gronie są przede wszystkim indeksy krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, a nie ma żadnego z Europy. Złe były wyniki 2019 r. Kiepska okazała się cała dekada dla warszawskiej giełdy. GPW jest w gronie pięciu najgorszych giełd europejskich. Jest to o tyle zadziwiające, że po 2008 r. Polska nie była krajem, który znalazł się w kryzysie gospodarczym, natomiast nasza giełda jest w gronie rynków akcji krajów UE dotkniętych największym kryzysem.
 • Czy 2019 r. może przynieść bardzo długo wyczekiwany sukces na GPW?

  Przez ostatnich siedem lat, gdy na świecie trwała długa hossa, a w Polsce mamy przyspieszający wzrost gospodarczy, warszawska giełda wielokrotnie pogrążała inwestorów w smutku. Rozpoczynający się rok może to zmienić, ale muszą zostać spełnione dwa warunki. - Rok 2019 okaże się dobry dla warszawskiej giełdy pod warunkiem, że indeks WIG20 utrzyma się powyżej 2 300 pkt. To jest kluczowe - mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. Przez tych siedem dobrych lat na WIG20 szliśmy w bok. Wartość indeksu jest bliska tej z 2011 r., a po drodze – w latach 2015-2016 – były duże spadki. Cały czas mamy więc do czynienia z mocną akumulacją akcji polskich spółek blue chips. - Jest potencjał do wyjścia z tego poziomu. Gdy przez siedem lat akumulujemy akcje, wyjście może być dynamiczne, może być długotrwałe - wyjaśnia ekspert. - Jednak bessa na amerykańskim rynku może to wszystko przekreślić. Właśnie uniknięcie długotrwałej i niszczycielskiej bessy na amerykańskich giełdach to drugi warunek powodzenia na GPW w 2019 r. Warszawskiej giełdzie sprzyjać będą między innymi obniżane opłaty funduszy inwestycyjnych i pracownicze plany kapitałowe, z których kapitał będzie napływał na giełdę począwszy od II półrocza 2019 r.
 • WIG20 może wzrosnąć do 2400 punktów

  W najbardziej optymistycznym scenariuszu WIG20 może w najbliższym czasie wzrosnąć do poziomu 2400 pkt – uważa Sobiesław Kozłowski koordynator ds. analiz giełdowych Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem wskazuje na to analiza techniczna oparta na pozytywnych sygnałach płynących z z indeksu MSCI. Krajowy inwestorzy powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na spółki mające przychody w euro i dolarze, takie jak LiveChat Software, Ciech czy lider budownictwa kolejowego, firma Torpol. – Interesujące obecnie są spółki mające przychody w walutach obcych, euro czy dolarze, na przykład eksporterzy – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Sobiesław Kozłowski, koordynator ds. analiz giełdowych w Domu Maklerskim Raiffeisen Bank Polska. Pod względem analizy technicznej obrazujący aktywność inwestorów giełdowych na świecie indeks MSCI (skrót od ang. Morgan Stanley Capital International Index) przyjął obecnie – zdaniem Sobiesława Kozłowskiego – układ, który zapowiada rozpoczęcie pozytywnego trendu notowań giełdowych. Jeżeli formacja by się potwierdziła, to MSCI, który obecnie wynosi około 850 mógłby – zdaniem eksperta – wzrosnąć o 150 punktów do poziomu tysiąca.
 • Warszawska giełda tkwi w kłopotach

  Warszawska giełda prezentuje się bardzo słabo wśród europejskich giełd. Indeksy są na niskich poziomach. Szansą mogą okazać się inwestorzy indywidualni, jeżeli będą zwiększać się oszczędności Polaków. W porównaniu do sytuacji sprzed roku indeks WIG 20 stracił ponad 21 proc., a przecież portfel tego indeksu tworzą największe firmy. Indeks obejmujący wszystkie spółki, czyli WIG, osłabił się o prawie 14 proc. Decyzja poprzedniego rządu o ograniczeniu roli OFE osłabiła giełdę. Decyzja obecnego rządu o wprowadzeniu podatku bankowego wpłynęła szczególnie niekorzystnie na WIG-20, do którego to indeksu zaliczane są największe banki. Co mogłoby poprawić kondycję GPW? Zwiększenie oszczędności Polaków, co zakłada plan wicepremiera M. Morawieckiego. Przy takim scenariuszu przyszłość GPW byłaby zależna od inwestorów indywidualnych - mówi o tym główny ekonomista Coface na Europę Centralną, Grzegorz Sielewicz.