WIG20

Synonimy:
wig 20, WIG20
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - WIG20 (2)

Filmy - WIG20 (5)

 • WIG20 może wzrosnąć do 2400 punktów

  W najbardziej optymistycznym scenariuszu WIG20 może w najbliższym czasie wzrosnąć do poziomu 2400 pkt – uważa Sobiesław Kozłowski koordynator ds. analiz giełdowych Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem wskazuje na to analiza techniczna oparta na pozytywnych sygnałach płynących z z indeksu MSCI. Krajowy inwestorzy powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na spółki mające przychody w euro i dolarze, takie jak LiveChat Software, Ciech czy lider budownictwa kolejowego, firma Torpol. – Interesujące obecnie są spółki mające przychody w walutach obcych, euro czy dolarze, na przykład eksporterzy – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Sobiesław Kozłowski, koordynator ds. analiz giełdowych w Domu Maklerskim Raiffeisen Bank Polska. Pod względem analizy technicznej obrazujący aktywność inwestorów giełdowych na świecie indeks MSCI (skrót od ang. Morgan Stanley Capital International Index) przyjął obecnie – zdaniem Sobiesława Kozłowskiego – układ, który zapowiada rozpoczęcie pozytywnego trendu notowań giełdowych. Jeżeli formacja by się potwierdziła, to MSCI, który obecnie wynosi około 850 mógłby – zdaniem eksperta – wzrosnąć o 150 punktów do poziomu tysiąca.
 • Warszawska giełda tkwi w kłopotach

  Warszawska giełda prezentuje się bardzo słabo wśród europejskich giełd. Indeksy są na niskich poziomach. Szansą mogą okazać się inwestorzy indywidualni, jeżeli będą zwiększać się oszczędności Polaków. W porównaniu do sytuacji sprzed roku indeks WIG 20 stracił ponad 21 proc., a przecież portfel tego indeksu tworzą największe firmy. Indeks obejmujący wszystkie spółki, czyli WIG, osłabił się o prawie 14 proc. Decyzja poprzedniego rządu o ograniczeniu roli OFE osłabiła giełdę. Decyzja obecnego rządu o wprowadzeniu podatku bankowego wpłynęła szczególnie niekorzystnie na WIG-20, do którego to indeksu zaliczane są największe banki. Co mogłoby poprawić kondycję GPW? Zwiększenie oszczędności Polaków, co zakłada plan wicepremiera M. Morawieckiego. Przy takim scenariuszu przyszłość GPW byłaby zależna od inwestorów indywidualnych - mówi o tym główny ekonomista Coface na Europę Centralną, Grzegorz Sielewicz.
 • WIG20 przegrał z polityką?

  Jeżeli spojrzymy na indeks WIG20 to widzimy, że z tegorocznego szczytu, który mieliśmy w maju do dołka, który mieliśmy w zeszłym tygodniu, indeks spadł aż o 30 proc. Jest to największy spadek od 8 lat i bardzo wyraźnie widać, że jest to spowodowane ostatnimi wydarzeniami politycznymi – mówi newsrm.tv Sławomir Dębowski, główny analityk portalu Globtrex.com. Problemem są także obietnice wyborcze np. propozycja obniżenia wieku emerytalnego. Jak ocenia Sławomir Dębowski jest to z punktu widzenia ekonomii, demografii i elementarnej logiki utopią. W ciągu 20 lat średnia długość życia w Polsce wzrosła o 3 lata. Demografia jest kolejnym jeszcze ważniejszym czynnikiem, który w długim terminie będzie obniżał wysokość emerytur. - Największym problemem będzie cofnięcie reformy emerytalnej. Jeśli w 20 lat średnia długość życia zwiększyła się w Polsce o 3 lata to, czy nam się to podoba czy nie, o 3 lata dłużej powinniśmy pracować – dodaje główny analityk portalu Globtrex.com. – Teraz jeżeli popatrzymy na perspektywy dla naszego rynku. To widzimy, że mamy silne spadki na głównych spółkach, jak KGHM, sektor bankowy, PZU, czy PKN Orlen. Sektor bankowy dyskontuje to, że może zostać obłożony podatkiem. PZU w ostatnim tygodniu bardzo mocno spadło gdy się dowiedzieliśmy, że podatek dla ubezpieczycieli będzie większy niż dla sektora bankowego. KGHM natomiast spada, gdyż mamy niekorzystną sytuacje na cenach miedzi. Również w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się o tym, że nie będzie cofnięcia podatku od wydobycia miedzi. Jak szacuje Sławomir Dębowski przyszły rok może także okazać się niekorzystny dla WIG20 i nie można też wykluczyć scenariusza, w którym w 2016 roku dojdzie do powrotu na dno z 2009 roku, na poziomie 1253 pkt.
 • Spółki z warszawskiej giełdy dają zarobić na dywidendach

  Na warszawskiej giełdzie można dobrze zarobić. Bo choć od ponad trzech lat wartość indeksu blue chipów zmienia się w niewielkim zakresie, to dywidendy wypłacane przez część spółek znacząco zwiększają zyski inwestorów. Uwzględniający dochody z wypłaty dywidendy i emisji nowych akcji indeks WIG20TR przez dwa lata wzrósł o ponad 10 proc. Wartość indeksu WIG20TR, czyli WIG20 Total Return warszawska giełda publikuje od dwóch lat. W tym czasie podstawowy WIG20, wyliczany tylko na podstawie cen akcji, praktycznie się nie zmienił. To oznacza, że dywidendy wypłacane przez największe giełdowe spółki dały inwestorom 10 proc. dodatkowego zysku w dwa lata. – W dobie coraz niższych stóp procentowych wyraźnie zauważamy wzrost zainteresowania inwestorów spółkami dywidendowymi, czyli takimi, które wypłacają dywidendę i regularnie tą dywidendą dzielą się z inwestorami – mówi Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Wystarczy tylko spojrzeć na oprocentowanie stóp procentowych czy lokat bankowych w tej chwili. Znalezienie oferty na poziomie 3-4 proc. graniczy z cudem, natomiast w przypadku WIG20TR stopa dywidendy wynosi około 4 proc.