WIG20

Synonimy:
wig 20, WIG20
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - WIG20 (2)

Filmy - WIG20 (6)

 • Czy 2019 r. może przynieść bardzo długo wyczekiwany sukces na GPW?

  Przez ostatnich siedem lat, gdy na świecie trwała długa hossa, a w Polsce mamy przyspieszający wzrost gospodarczy, warszawska giełda wielokrotnie pogrążała inwestorów w smutku. Rozpoczynający się rok może to zmienić, ale muszą zostać spełnione dwa warunki. - Rok 2019 okaże się dobry dla warszawskiej giełdy pod warunkiem, że indeks WIG20 utrzyma się powyżej 2 300 pkt. To jest kluczowe - mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. Przez tych siedem dobrych lat na WIG20 szliśmy w bok. Wartość indeksu jest bliska tej z 2011 r., a po drodze – w latach 2015-2016 – były duże spadki. Cały czas mamy więc do czynienia z mocną akumulacją akcji polskich spółek blue chips. - Jest potencjał do wyjścia z tego poziomu. Gdy przez siedem lat akumulujemy akcje, wyjście może być dynamiczne, może być długotrwałe - wyjaśnia ekspert. - Jednak bessa na amerykańskim rynku może to wszystko przekreślić. Właśnie uniknięcie długotrwałej i niszczycielskiej bessy na amerykańskich giełdach to drugi warunek powodzenia na GPW w 2019 r. Warszawskiej giełdzie sprzyjać będą między innymi obniżane opłaty funduszy inwestycyjnych i pracownicze plany kapitałowe, z których kapitał będzie napływał na giełdę począwszy od II półrocza 2019 r.
 • WIG20 może wzrosnąć do 2400 punktów

  W najbardziej optymistycznym scenariuszu WIG20 może w najbliższym czasie wzrosnąć do poziomu 2400 pkt – uważa Sobiesław Kozłowski koordynator ds. analiz giełdowych Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem wskazuje na to analiza techniczna oparta na pozytywnych sygnałach płynących z z indeksu MSCI. Krajowy inwestorzy powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na spółki mające przychody w euro i dolarze, takie jak LiveChat Software, Ciech czy lider budownictwa kolejowego, firma Torpol. – Interesujące obecnie są spółki mające przychody w walutach obcych, euro czy dolarze, na przykład eksporterzy – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Sobiesław Kozłowski, koordynator ds. analiz giełdowych w Domu Maklerskim Raiffeisen Bank Polska. Pod względem analizy technicznej obrazujący aktywność inwestorów giełdowych na świecie indeks MSCI (skrót od ang. Morgan Stanley Capital International Index) przyjął obecnie – zdaniem Sobiesława Kozłowskiego – układ, który zapowiada rozpoczęcie pozytywnego trendu notowań giełdowych. Jeżeli formacja by się potwierdziła, to MSCI, który obecnie wynosi około 850 mógłby – zdaniem eksperta – wzrosnąć o 150 punktów do poziomu tysiąca.
 • Warszawska giełda tkwi w kłopotach

  Warszawska giełda prezentuje się bardzo słabo wśród europejskich giełd. Indeksy są na niskich poziomach. Szansą mogą okazać się inwestorzy indywidualni, jeżeli będą zwiększać się oszczędności Polaków. W porównaniu do sytuacji sprzed roku indeks WIG 20 stracił ponad 21 proc., a przecież portfel tego indeksu tworzą największe firmy. Indeks obejmujący wszystkie spółki, czyli WIG, osłabił się o prawie 14 proc. Decyzja poprzedniego rządu o ograniczeniu roli OFE osłabiła giełdę. Decyzja obecnego rządu o wprowadzeniu podatku bankowego wpłynęła szczególnie niekorzystnie na WIG-20, do którego to indeksu zaliczane są największe banki. Co mogłoby poprawić kondycję GPW? Zwiększenie oszczędności Polaków, co zakłada plan wicepremiera M. Morawieckiego. Przy takim scenariuszu przyszłość GPW byłaby zależna od inwestorów indywidualnych - mówi o tym główny ekonomista Coface na Europę Centralną, Grzegorz Sielewicz.
 • WIG20 przegrał z polityką?

  Jeżeli spojrzymy na indeks WIG20 to widzimy, że z tegorocznego szczytu, który mieliśmy w maju do dołka, który mieliśmy w zeszłym tygodniu, indeks spadł aż o 30 proc. Jest to największy spadek od 8 lat i bardzo wyraźnie widać, że jest to spowodowane ostatnimi wydarzeniami politycznymi – mówi newsrm.tv Sławomir Dębowski, główny analityk portalu Globtrex.com. Problemem są także obietnice wyborcze np. propozycja obniżenia wieku emerytalnego. Jak ocenia Sławomir Dębowski jest to z punktu widzenia ekonomii, demografii i elementarnej logiki utopią. W ciągu 20 lat średnia długość życia w Polsce wzrosła o 3 lata. Demografia jest kolejnym jeszcze ważniejszym czynnikiem, który w długim terminie będzie obniżał wysokość emerytur. - Największym problemem będzie cofnięcie reformy emerytalnej. Jeśli w 20 lat średnia długość życia zwiększyła się w Polsce o 3 lata to, czy nam się to podoba czy nie, o 3 lata dłużej powinniśmy pracować – dodaje główny analityk portalu Globtrex.com. – Teraz jeżeli popatrzymy na perspektywy dla naszego rynku. To widzimy, że mamy silne spadki na głównych spółkach, jak KGHM, sektor bankowy, PZU, czy PKN Orlen. Sektor bankowy dyskontuje to, że może zostać obłożony podatkiem. PZU w ostatnim tygodniu bardzo mocno spadło gdy się dowiedzieliśmy, że podatek dla ubezpieczycieli będzie większy niż dla sektora bankowego. KGHM natomiast spada, gdyż mamy niekorzystną sytuacje na cenach miedzi. Również w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się o tym, że nie będzie cofnięcia podatku od wydobycia miedzi. Jak szacuje Sławomir Dębowski przyszły rok może także okazać się niekorzystny dla WIG20 i nie można też wykluczyć scenariusza, w którym w 2016 roku dojdzie do powrotu na dno z 2009 roku, na poziomie 1253 pkt.