wielki post

Artykuły - Wielki post (26)

 • Ilu Polaków przestrzega postu? Sondaż

  Ilu Polaków przestrzega postu? Sondaż

  W okresie Wielkiego Postu 50 proc. Polaków rezygnuje z niektórych przyjemności, np. rzadziej ogląda telewizję, nie chodzi do kina - wynika z opublikowanego w piątek sondażu CBOS. Wielkanoc przeżywana jest jako święto rodzinne; w drugiej kolejności jest to doświadczenie religijne.
 • ​Papież krytykuje modele fałszywego rozwoju opartego na kulcie pieniądza

  ​Papież krytykuje modele fałszywego rozwoju opartego na kulcie pieniądza

  W orędziu na Wielki Post papież Franciszek skrytykował "modele fałszywego rozwoju", oparte na kulcie pieniądza i prowadzące do zobojętnienia na los ubogich. Potępił zaślepienie wynikające - jego zdaniem - z bogactwa i "pełną pychy żądzę wszechmocy".
 • Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post

  Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post

  Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 5 marca, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, tj. wewnętrznego nawrócenia.
 • Kard. Nycz: To czas refleksji nad wiarą i Kościołem

  Kard. Nycz: To czas refleksji nad wiarą i Kościołem

  Wielki Post jest czasem refleksji nad wiarą i Kościołem. Do takiej refleksji zaprosił nas Benedykt XVI, ogłaszając Rok Wiary - napisał kard. Kazimierz Nycz w liście do wiernych. Zaznaczył, że papież dał przykład odpowiedzialności za Kościół, podejmując decyzję o abdykacji.
 • List abp. Michalika do wiernych na Wielki Post

  List abp. Michalika do wiernych na Wielki Post

  O przyszłości rodzin, narodu, ojczyzny i Kościoła zdecydują młodzi - napisał w liście na Wielki Post przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik. Podkreślił, że najwięcej daje człowiekowi rodzina.
 • Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post

  Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post

  W Kościele katolickim Środa Popielcowa rozpoczyna się 40-dniowy Wielki Post. Środa Popielcowa ma być dla wiernych wezwaniem do pokuty i przemiany życia. Tego dnia w czasie mszy świętej dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem.
 • Boom na rekolekcje w sieci

  Boom na rekolekcje w sieci

  W sieci nastąpił prawdziwy wysyp e-rekolekcji. Kto szuka w internecie duchowego przewodnika na Wielki Post, znajdzie coś dla siebie. Największą ofertę mają jezuici - informuje "Rzeczpospolita".
 • W Wielkim Poście łatwiej pomaga się potrzebującym

  W Wielkim Poście łatwiej pomaga się potrzebującym

  Nawet małe grosiki zbierane do tekturowej skarbonki w Wielkim Poście mogą realnie wspomóc leczenie chorych. Apelują o to chrześcijańskie organizacje charytatywne - katolicka Caritas, ewangelicka Diakonia i prawosławna Eleos. Dziś rusza wspólna ekumeniczna akcja największych polskich kościołów chrześcijańskich - Jałmużna Wielkopostna.
 • Abp Michalik: Kościół jest planowo atakowany

  Abp Michalik: Kościół jest planowo atakowany

  Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik w liście pasterskim na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu podkreśla, że Kościół jest dziś "planowo atakowany" przez "różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie".
 • Po co nam Wielki Post?

  U progu kolejnego Wielkiego Postu trzeba sobie uświadomić stan własnej duszy, własną małość i grzeszność. Nie poprzestawajmy na posypaniu głowy popiołem.