wielki post

Artykuły - Wielki post (49)

 • Ilu Polaków przestrzega postu? Sondaż

  Ilu Polaków przestrzega postu? Sondaż

  W okresie Wielkiego Postu 50 proc. Polaków rezygnuje z niektórych przyjemności, np. rzadziej ogląda telewizję, nie chodzi do kina - wynika z opublikowanego w piątek sondażu CBOS. Wielkanoc przeżywana jest jako święto rodzinne; w drugiej kolejności jest to doświadczenie religijne.
 • ​Papież krytykuje modele fałszywego rozwoju opartego na kulcie pieniądza

  ​Papież krytykuje modele fałszywego rozwoju opartego na kulcie pieniądza

  W orędziu na Wielki Post papież Franciszek skrytykował "modele fałszywego rozwoju", oparte na kulcie pieniądza i prowadzące do zobojętnienia na los ubogich. Potępił zaślepienie wynikające - jego zdaniem - z bogactwa i "pełną pychy żądzę wszechmocy".
 • Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post

  Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post

  Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 5 marca, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, tj. wewnętrznego nawrócenia.
 • Misterium w Dolinie Śmierci przełożone

  Śnieg i zapowiadane na najbliższe dni mrozy spowodowały zmianę terminu Misterium Męki Pańskiej w bydgoskiej Dolinie Śmierci. Tegoroczna edycja widowiska, przyciągającego tysiące widzów z całego kraju, odbędzie się dopiero 7 kwietnia.
 • Kard. Nycz: To czas refleksji nad wiarą i Kościołem

  Kard. Nycz: To czas refleksji nad wiarą i Kościołem

  Wielki Post jest czasem refleksji nad wiarą i Kościołem. Do takiej refleksji zaprosił nas Benedykt XVI, ogłaszając Rok Wiary - napisał kard. Kazimierz Nycz w liście do wiernych. Zaznaczył, że papież dał przykład odpowiedzialności za Kościół, podejmując decyzję o abdykacji.
 • List abp. Michalika do wiernych na Wielki Post

  List abp. Michalika do wiernych na Wielki Post

  O przyszłości rodzin, narodu, ojczyzny i Kościoła zdecydują młodzi - napisał w liście na Wielki Post przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik. Podkreślił, że najwięcej daje człowiekowi rodzina.
 • Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post

  Kościół Katolicki obchodzi dziś Środę Popielcową, która rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post. Dzień ten ma być dla wiernych wezwaniem do pokuty i przemiany życia; na mszy św. posypuje się głowy popiołem.