Wielki Piątek

Artykuły - Wielki Piątek (20)

Filmy - Wielki Piątek (5)

 • Biczują się i chłoszczą na pamiątkę śmierci Chrystusa

  Katolicy z miasta Taxco, w południowym Meksyku, w stanie Guerrero, rozpoczęli uroczystości wielkanocne, które łączą tradycje pogańskie z niezwykłą żarliwością religijną. Zamaskowani mężczyźni - znani jako "encruzados" (ukrzyżowani) – chłoszczą się lub niosą na swoich barkach duże wiązki kolczastych gałęzi. Chcą w ten sposób naśladować cierpienia Jezusa Chrystusa niosącego krzyż. Ta wielowiekowa tradycja jest przekazywana z ojców na synów. Wielkanocne procesje i ceremonie w Taxco sięgają 1622 roku.
 • Dają się przybić do krzyża na pamiątkę śmierci Jezusa

  Głęboko wierzący mieszkańcy Filipin zdecydowali się na przybicie do krzyża, by w ten sposób upamiętnić ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Te krwawe obrzędy - organizowane co roku w Wielki Piątek - obserwowały tłumy okolicznych mieszkańców i zagranicznych turystów. Dostojnicy kościelni i specjaliści od zdrowia są przeciwni takim praktykom, które – zdaniem tych pierwszych – łączą katolickie nabożeństwo z ludowymi wierzeniami i rytuałami, a według tych drugich – są groźne dla życia i zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że rytuały te przyciągają i chętnych do uczestniczenia w nich i tłumy obserwatorów. Mężczyźni - ubrani jak rzymscy żołnierze – wbijali w ręce i nogi, wiszących na krzyżu, mężczyzn gwoździe ze stali nierdzewnej. Na przybicie do krzyża zdecydował się nawet Lasse Spang Olsen, 48-letni filmowiec z Danii. Gdy przebijano u ręce i nogi skrzywił się z bólu, podczas gdy jego kolega wszystko filmował. Kiedy było po wszystkim Olsen powiedział, że doświadczenie to było "fantastyczne". - Każdy powinien tego spróbować - dodał.
 • Wielki Piątek wśród chrześcijan

  Chrześcijanie na całym świecie obchodzą Wielki Piątek. W australijskim Sydney odbyła się procesja, upamiętniająca Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa i jego śmierć. Aktor, ubrany jak Jezus, niósł duży, drewniany krzyż, idąc ulicami miasta. Droga Krzyżowa jest uroczystą procesją, której towarzyszy modlitwa. Do wiernych zgromadzonych w jednym z kościołów na przedmieściach miasta dołączył australijski premier Tony Abbott. Uroczysta liturgia w Wielki Piątek upamiętnia cierpienie i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Wielki Piątek jest dla wiernych także dniem postu i wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.
 • Wielki Piątek w Jerozolimie

  Prawosławni pielgrzymi wyszli na zatłoczone uliczki starego miasta w Jerozolimie w Wielki Piątek, w dniu, kiedy – jak wierzą chrześcijanie – Jezus został ukrzyżowany. Około 2 tys. wiernych zebrało się wzdłuż Via Dolorosa ("droga cierpienia", „droga krzyżowa”) w ramach przygotowań do procesji, podczas której odtwarzana jest ostatnia droga Jezusa przed ukrzyżowaniem. Procesja kończy się w Bazylice Grobu Świętego. Według tradycji, w miejscu, w którym stoi kościół, Jezus został ukrzyżowany, pochowany i zmartwychwstał. Ze względów bezpieczeństwa, na drodze procesji ustawili się także ochroniarze i policjanci.