Wielki Piątek

Artykuły - Wielki Piątek (10)

 • Wielki Piątek wolny od pracy? Są argumenty

  Wielki Piątek wolny od pracy? Są argumenty

  Już od grudnia 2018 r. w Sejmie leży - nie pierwszy zresztą - projekt ustawy w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. Złożyli go posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak twierdzą zwolennicy pomysłu, Polacy są w czołówce krajów z liczbą przepracowanych godzin rocznie. Przeciwnicy wskazują, że pod kątem już ustanowionych dni wolnych od pracy, także jesteśmy w europejskiej czołówce.
 • Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Posłowie PSL-UED złożyli w Sejmie projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia.
 • Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy i jak by to wpłynęło na gospodarkę?

  ​Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Jakie państwa mają wtedy dzień wolny? Powiedział o tym w "Dzień Dobry TVN" Mateusz Walczak, dziennikarz. Ile w Polsce jest dni ustawowo wolnych od pracy? Jak to wpływa na gospodarkę?
 • Wielki Piątek dniem wolnym od pracy na Węgrzech

  Wielki Piątek dniem wolnym od pracy na Węgrzech

  Wielki Piątek będzie na Węgrzech dniem wolnym od pracy - zdecydował we wtorek parlament węgierski na wniosek partii rządzących, Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej.
 • Sejm odrzucił projekt PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i wigilię

  Sejm odrzucił projekt PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i wigilię

  Sejm odrzucił w piątek projekt autorstwa PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin. Wniosek o odrzucenie projektu zgłosiły PO oraz Nowoczesna, Sejm zgodził się na to.
 • Sejm zajmie się projektem PSL o skróceniu czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię

  Sejm zajmie się projektem PSL o skróceniu czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię

  Skrócenie maksymalnego czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin zakłada projekt ustawy autorstwa posłów PSL. Sejm zajmie się nim na posiedzeniu w tym tygodniu.
 • Gdzie Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

  Gdzie Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

  Wielki Piątek to dla większości Polaków dzień szczególny. Potwierdzają to dane CBOS, według których 56% Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Mimo tego polscy pracownicy muszą spędzić ten dzień w pracy. Czy podobnie wygląda sytuacja w innych krajach Unii Europejskiej?
 • Dziesiątki tysięcy wiernych w Kalwarii Zebrzydowskiej

  Dziesiątki tysięcy wiernych w Kalwarii Zebrzydowskiej

  Procesja Drogi Krzyżowej przeszła w Wielki Piątek rano dróżkami w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kardynał Stanisław Dziwisz podczas misterium Męki Pańskiej apelował, by obecne ataki na Kościół pogłębiły w wiernych przywiązanie do niego.
 • Jedyny taki dzień w Kościele katolickim

  Jedyny taki dzień w Kościele katolickim

  Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. To dzień najgłębszej żałoby. Wyraża ją liturgia, przypominająca mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża.
 • Papież poprosił Raula Castro o ustanowienie święta

  Papież poprosił Raula Castro o ustanowienie święta

  Podczas spotkania z przywódcą Kuby Raulem Castro papież Benedykt XVI poprosił go o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem świątecznym, tak jak 14 lat temu Bożego Narodzenia, o co zabiegał Jan Paweł II - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Filmy - Wielki Piątek (5)

 • Biczują się i chłoszczą na pamiątkę śmierci Chrystusa

  Katolicy z miasta Taxco, w południowym Meksyku, w stanie Guerrero, rozpoczęli uroczystości wielkanocne, które łączą tradycje pogańskie z niezwykłą żarliwością religijną. Zamaskowani mężczyźni - znani jako "encruzados" (ukrzyżowani) – chłoszczą się lub niosą na swoich barkach duże wiązki kolczastych gałęzi. Chcą w ten sposób naśladować cierpienia Jezusa Chrystusa niosącego krzyż. Ta wielowiekowa tradycja jest przekazywana z ojców na synów. Wielkanocne procesje i ceremonie w Taxco sięgają 1622 roku.
 • Dają się przybić do krzyża na pamiątkę śmierci Jezusa

  Głęboko wierzący mieszkańcy Filipin zdecydowali się na przybicie do krzyża, by w ten sposób upamiętnić ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Te krwawe obrzędy - organizowane co roku w Wielki Piątek - obserwowały tłumy okolicznych mieszkańców i zagranicznych turystów. Dostojnicy kościelni i specjaliści od zdrowia są przeciwni takim praktykom, które – zdaniem tych pierwszych – łączą katolickie nabożeństwo z ludowymi wierzeniami i rytuałami, a według tych drugich – są groźne dla życia i zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że rytuały te przyciągają i chętnych do uczestniczenia w nich i tłumy obserwatorów. Mężczyźni - ubrani jak rzymscy żołnierze – wbijali w ręce i nogi, wiszących na krzyżu, mężczyzn gwoździe ze stali nierdzewnej. Na przybicie do krzyża zdecydował się nawet Lasse Spang Olsen, 48-letni filmowiec z Danii. Gdy przebijano u ręce i nogi skrzywił się z bólu, podczas gdy jego kolega wszystko filmował. Kiedy było po wszystkim Olsen powiedział, że doświadczenie to było "fantastyczne". - Każdy powinien tego spróbować - dodał.
 • Wielki Piątek wśród chrześcijan

  Chrześcijanie na całym świecie obchodzą Wielki Piątek. W australijskim Sydney odbyła się procesja, upamiętniająca Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa i jego śmierć. Aktor, ubrany jak Jezus, niósł duży, drewniany krzyż, idąc ulicami miasta. Droga Krzyżowa jest uroczystą procesją, której towarzyszy modlitwa. Do wiernych zgromadzonych w jednym z kościołów na przedmieściach miasta dołączył australijski premier Tony Abbott. Uroczysta liturgia w Wielki Piątek upamiętnia cierpienie i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Wielki Piątek jest dla wiernych także dniem postu i wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.
 • Wielki Piątek w Jerozolimie

  Prawosławni pielgrzymi wyszli na zatłoczone uliczki starego miasta w Jerozolimie w Wielki Piątek, w dniu, kiedy – jak wierzą chrześcijanie – Jezus został ukrzyżowany. Około 2 tys. wiernych zebrało się wzdłuż Via Dolorosa ("droga cierpienia", „droga krzyżowa”) w ramach przygotowań do procesji, podczas której odtwarzana jest ostatnia droga Jezusa przed ukrzyżowaniem. Procesja kończy się w Bazylice Grobu Świętego. Według tradycji, w miejscu, w którym stoi kościół, Jezus został ukrzyżowany, pochowany i zmartwychwstał. Ze względów bezpieczeństwa, na drodze procesji ustawili się także ochroniarze i policjanci.