Wielki Piątek

Artykuły - Wielki Piątek (11)

 • Wstrząsy w Wielki Piątek. Jak Alaska legła w gruzach

  Wstrząsy w Wielki Piątek. Jak Alaska legła w gruzach

  Próżno w historii Alaski szukać równie tragicznej daty. 27 marca 1964 roku, gdy mieszkańcy jednego z najpiękniej położonych amerykańskich stanów szykowali się do Wielkanocy, ich terytorium nawiedziło trzęsienie ziemi o ogromnej sile - 9,2 w skali Richtera. W wyniku kataklizmu i następującego po nim tsunami zginęło 131 osób. Straty w największych miastach Alaski oszacowano na kilkaset milionów dolarów.
 • Wielki Piątek wolny od pracy? Są argumenty

  Wielki Piątek wolny od pracy? Są argumenty

  Już od grudnia 2018 r. w Sejmie leży - nie pierwszy zresztą - projekt ustawy w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. Złożyli go posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak twierdzą zwolennicy pomysłu, Polacy są w czołówce krajów z liczbą przepracowanych godzin rocznie. Przeciwnicy wskazują, że pod kątem już ustanowionych dni wolnych od pracy, także jesteśmy w europejskiej czołówce.
 • Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Czy trzeba będzie pracować w Wigilię?

  Posłowie PSL-UED złożyli w Sejmie projekt ustanawiający dni wolne od pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia.
 • Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy i jak by to wpłynęło na gospodarkę?

  ​Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Jakie państwa mają wtedy dzień wolny? Powiedział o tym w "Dzień Dobry TVN" Mateusz Walczak, dziennikarz. Ile w Polsce jest dni ustawowo wolnych od pracy? Jak to wpływa na gospodarkę?
 • Wielki Piątek dniem wolnym od pracy na Węgrzech

  Wielki Piątek dniem wolnym od pracy na Węgrzech

  Wielki Piątek będzie na Węgrzech dniem wolnym od pracy - zdecydował we wtorek parlament węgierski na wniosek partii rządzących, Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej.
 • Sejm odrzucił projekt PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i wigilię

  Sejm odrzucił projekt PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i wigilię

  Sejm odrzucił w piątek projekt autorstwa PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin. Wniosek o odrzucenie projektu zgłosiły PO oraz Nowoczesna, Sejm zgodził się na to.
 • Sejm zajmie się projektem PSL o skróceniu czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię

  Sejm zajmie się projektem PSL o skróceniu czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię

  Skrócenie maksymalnego czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin zakłada projekt ustawy autorstwa posłów PSL. Sejm zajmie się nim na posiedzeniu w tym tygodniu.
 • Gdzie Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

  Gdzie Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

  Wielki Piątek to dla większości Polaków dzień szczególny. Potwierdzają to dane CBOS, według których 56% Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Mimo tego polscy pracownicy muszą spędzić ten dzień w pracy. Czy podobnie wygląda sytuacja w innych krajach Unii Europejskiej?
 • Dziesiątki tysięcy wiernych w Kalwarii Zebrzydowskiej

  Dziesiątki tysięcy wiernych w Kalwarii Zebrzydowskiej

  Procesja Drogi Krzyżowej przeszła w Wielki Piątek rano dróżkami w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kardynał Stanisław Dziwisz podczas misterium Męki Pańskiej apelował, by obecne ataki na Kościół pogłębiły w wiernych przywiązanie do niego.

Filmy - Wielki Piątek (7)

 • Katolicyzm połączony z tradycją plemienną. Tak obchodzi Wielkanoc rdzenna ludność Meksyku

  Członkowie rdzennej społeczności, żyjącejna granicy meksykańskiej z USA, wykonują w Wielki Piątek własną wersję Pasji. Uroczystość łączy w sobie elementy tradycyjnego plemienia i wiary katolickiej. Podczas niej dzieci grają na bębnach, a mężczyźni i kobiety pojawiają się w tradycyjnych strojach.
 • Katolicyzm połączony z tradycją plemienną. Tak obchodzi Wielkanoc rdzenna ludność Meksyku

  Członkowie rdzennej społeczności, żyjącejna granicy meksykańskiej z USA, wykonują w Wielki Piątek własną wersję Pasji. Uroczystość łączy w sobie elementy tradycyjnego plemienia i wiary katolickiej. Podczas niej dzieci grają na bębnach, a mężczyźni i kobiety pojawiają się w tradycyjnych strojach.
 • Biczują się i chłoszczą na pamiątkę śmierci Chrystusa

  Katolicy z miasta Taxco, w południowym Meksyku, w stanie Guerrero, rozpoczęli uroczystości wielkanocne, które łączą tradycje pogańskie z niezwykłą żarliwością religijną. Zamaskowani mężczyźni - znani jako "encruzados" (ukrzyżowani) – chłoszczą się lub niosą na swoich barkach duże wiązki kolczastych gałęzi. Chcą w ten sposób naśladować cierpienia Jezusa Chrystusa niosącego krzyż. Ta wielowiekowa tradycja jest przekazywana z ojców na synów. Wielkanocne procesje i ceremonie w Taxco sięgają 1622 roku.
 • Dają się przybić do krzyża na pamiątkę śmierci Jezusa

  Głęboko wierzący mieszkańcy Filipin zdecydowali się na przybicie do krzyża, by w ten sposób upamiętnić ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Te krwawe obrzędy - organizowane co roku w Wielki Piątek - obserwowały tłumy okolicznych mieszkańców i zagranicznych turystów. Dostojnicy kościelni i specjaliści od zdrowia są przeciwni takim praktykom, które – zdaniem tych pierwszych – łączą katolickie nabożeństwo z ludowymi wierzeniami i rytuałami, a według tych drugich – są groźne dla życia i zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że rytuały te przyciągają i chętnych do uczestniczenia w nich i tłumy obserwatorów. Mężczyźni - ubrani jak rzymscy żołnierze – wbijali w ręce i nogi, wiszących na krzyżu, mężczyzn gwoździe ze stali nierdzewnej. Na przybicie do krzyża zdecydował się nawet Lasse Spang Olsen, 48-letni filmowiec z Danii. Gdy przebijano u ręce i nogi skrzywił się z bólu, podczas gdy jego kolega wszystko filmował. Kiedy było po wszystkim Olsen powiedział, że doświadczenie to było "fantastyczne". - Każdy powinien tego spróbować - dodał.