Wielki Czwartek

Artykuły - Wielki Czwartek (10)

 • Papież spędzi Wielki Czwartek poza Rzymem

  Papież spędzi Wielki Czwartek poza Rzymem

  ​W tym roku po raz pierwszy papież Franciszek spędzi Wielki Czwartek poza Rzymem. Mszę Wieczerzy Pańskiej odprawi w oddalonym o trzydzieści kilometrów od włoskiej stolicy ośrodku dla uchodźców. Dwanaściorgu z nich papież obmyje nogi. Będą to cztery kobiety i ośmiu mężczyzn, w tym jedna osoba z grona opiekujących się uchodźcami wolontariuszy.
 • Rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego

  Rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego

  W Wielki Czwartek rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego, tj. męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Od tego dnia Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.
 • Papieska Msza Wieczerzy Pańskiej w ośrodku dla niepełnosprawnych

  Papieska Msza Wieczerzy Pańskiej w ośrodku dla niepełnosprawnych

  W Wielki Czwartek papież Franciszek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne, w rzymskim ośrodku opieki nad niepełnosprawnymi. Papież dokonał obrzędu obmycia nóg 8 chorym mężczyznom i 4 kobietom. Był wśród nich muzułmanin z Libii.
 • Papież nie będzie nieść krzyża

  Papież nie będzie nieść krzyża

  Papież Franciszek nie będzie nieść krzyża w czasie swej pierwszej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Poinformował o tym watykański rzecznik podając niektóre szczegóły uroczystości, jakim w najbliższych dniach przewodniczyć będzie następca Benedykta XVI.
 • Papież obmył nogi więźniom, w tym muzułmańskiej dziewczynie

  Papież obmył nogi więźniom, w tym muzułmańskiej dziewczynie

  Papież Franciszek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w więzieniu dla nieletnich w Rzymie. W jej trakcie dokonał sugestywnego obrzędu obmycia nóg dwunastu młodocianym więźniom; wśród nich dwóm dziewczętom - katoliczce i muzułmance.
 • Ks. Wojtas Opinia: Papieska msza w więzieniu to ważny znak

  Ks. Wojtas Opinia: Papieska msza w więzieniu to ważny znak

  Papież, idąc sprawować mszę świętą Wielkiego Czwartku do więzienia, wskazuje nam na potrzebującego pomocy człowieka - uważa ksiądz Paweł Wojtas Naczelny Kapelan Więziennictwa. Duchowny, który sam od lat pracuje wśród osadzonych, w rozmowie z IAR mówi, że poszukiwanie dobra dla drugiego to sens istnienia Kościoła. I to jego zdaniem czyni teraz Ojciec Święty.
 • Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne

  Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne

  Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Dla katolików to trzy najważniejsze dni w roku. W tym czasie wierni wspominają: ustanowienie mszy świętej, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.
 • Wielki Czwartek w Watykanie

  Wielki Czwartek w Watykanie

  Jak w każdy Wielki Czwartek, papież odprawi dziś dwie msze. Poranną, połączoną z poświęceniem olejów używanych w Bazylice Watykańskiej do sakramentów i odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, oraz wieczorną, która jest pamiątką ustanowienia Eucharystii. Tę drugą zaplanowano w rzymskim zakładzie karnym dla nieletnich.
 • Papież Franciszek zaprosił ubogich na mszę w Wielki Czwartek

  Papież Franciszek zaprosił ubogich na mszę w Wielki Czwartek

  Papież Franciszek zaprosił ubogich z Rzymu na mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek - podały włoskie media. Choć wiadomość nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Watykan, już interpretowana jest jako kolejny gest wyciągnięcia ręki do biednych.
 • Latkowski o zakonnikach

  Latkowski o zakonnikach

  Zakończono już prace nad nowym filmem Sylwestra Latkowskiego ("Blokersi", "Gwiazdor"), "Kamilianie". Premiera obrazu odbędzie się 29 marca w Zamku Ujazdowskim - Centrum Sztuk Współczesnych. Emisja filmu zaplanowana jest w Wielki Czwartek, 8 kwietnia, w 2 Programie TVP. Obraz pokazuje zakon poprzez codzienną pracę kamilianów z osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi.

Filmy - Wielki Czwartek (1)