Wielka Wojna

Artykuły - Wielka Wojna (26)

 • Ostatni sukces Czerwonego Barona

  Ostatni sukces Czerwonego Barona

  20 kwietnia 1918 roku Manfred von Richthofen osiągnął swoje 79. i 80. zwycięstwo powietrzne. Stał się najlepszym pilotem myśliwskim Wielkiej Wojny. Dzień później dosięgła go aliancka kula.
 • Oblężenie i upadek twierdzy Przemyśl. Wydawało się, że Rosji nic już nie zatrzyma

  Oblężenie i upadek twierdzy Przemyśl. Wydawało się, że Rosji nic już nie zatrzyma

  Zdobycie przez Rosjan twierdzy przemyskiej 23 marca 1915 r. odbiło się szerokim echem w całej Europie, uwikłanej w śmiertelne zmagania Wielkiej Wojny. Upadek Przemyśla, uznawanego za fortecę nie do zdobycia, w Wiedniu odebrany został jako cios w cesarstwo i przygnębiająca oznaka jego słabości. W Rosji wywołał euforię, graniczącą z przekonaniem, że pochodu armii carskiej na Węgry i w głąb Europy nic już nie jest w stanie zatrzymać.
 • "Warszawa za carem". Stolica Polski w początkach Wielkiej Wojny

  "Warszawa za carem". Stolica Polski w początkach Wielkiej Wojny

  Entuzjastyczne poparcie dla rosyjskiego zaborcy, łudzenie się nadzieją na odbudowanie Polski po berłem carów i nienawiść do Niemców - takimi nastrojami żyła Warszawa w chwili wybuchu I wojny światowej.
 • Rzeź w imię bogów i ekonomii

  Rzeź w imię bogów i ekonomii

  Jak mówi potoczna opinia, mężczyźni od wieków, jeśli nie prowadzą jakiejś wojny, to przygotowują się do niej. Czasem bitwy są tak zażarte, że krew spływa potokami... Oto te najbardziej krwawe bitwy w historii ludzkości.
 • "Puls Biznesu": Wielka wojna o katar Kowalskiego

  "Puls Biznesu": Wielka wojna o katar Kowalskiego

  Polski rynek leków na przeziębienie, z rocznymi obrotami na poziomie blisko 2 mld zł, to numer jeden wśród preparatów sprzedawanych bez recepty. Jesienią zacznie się na nim prawdziwa wojna o katar Kowalskiego, zapowiada "Puls Biznesu".
 • Największe cyberataki w historii

  Największe cyberataki w historii

  Cyberataki stają się modnym tematem, często podchwytywanym przez media, bo już wszyscy chyba pogodzili się z tym, że kolejna wielka wojna rozegra się przynajmniej częściowo w sieci. To co nas (być może) czeka w przyszłości nie będzie przypominać niczego, co poznaliśmy do tej pory.
 • Wielka wojna o rewolucyjny zderzak Polaka

  Łącznie do 10 mln zł mogą dostać twórcy Energetycznego Przetwornika Akumulacyjno-Rozpraszającego (EPAR) na walkę o patent z Uniwersytetem Cambridge.
 • Wielka wojna o Narodowy!

  Już na początku stycznia INTERIA.PL jako pierwsza poinformowała, że jest problem z lokalizacją meczu Polska - Niemcy. To miało być sportowe otwarcie Stadionu Narodowego w Warszawie - 6 września 2011 roku. Wydawało się, że konflikt między PZPN-em a ministerstwem sportu zostanie załagodzony. Tymczasem narasta!

Filmy - Wielka Wojna (1)

 • To zabójstwo zmieniło losy świata

  28 czerwca 1914 roku – sto lat temu – w Sarajewie padły strzały, które odmieniły bieg historii i porządek świata. Tego dnia zamordowany został arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg, następca tronu Austro-Węgier, i jego małżonka Zofia. Zabójstwo to uruchomiło ciąg wydarzeń, które w krótkim czasie doprowadziły do wybuchu I wojny światowej, zwanej Wielką Wojną. Bezprecedensowy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny trwał ponad 4 lata - i pochłonął 8,5 miliona ludzkich istnień. Na ironię zakrawa fakt, że Franciszek Ferdynand chciał po wstąpieniu na tron obdarzyć większą autonomią kraje słowiańskie wchodzące w skład imperium Habsburgów - tymczasem zginął z ręki... serbskiego nacjonalisty. Był nim ubogi student Gawriło Princip, zwerbowany przez organizację terrorystyczną Czarna Ręka. Princip zastrzelił arcyksięcia i jego małżonkę w dniu rocznicy ich ślubu. Kula zamachowca przeszyła gardło Franciszka Ferdynanda. Przed zgonem zdążył on kilkakrotnie wyszeptać słowa „To nic”. W setną rocznicę sarajewskiego zamachu w dzisiejszej stolicy Bośni i Hercegowiny odbędą się uroczystości upamiętniające arcyksiążęcą parę i ofiary Wielkiej Wojny. Wezmą w nich udział liczni europejscy przywódcy. Potomkowie zamordowanego tego dnia pozostaną jednak w cieniu. Jak tłumaczą, nie chcą swoją obecnością na nowo obudzić demonów, które wciąż drzemią na tragicznie doświadczonych przez historię Bałkanach.