wielka płyta

Artykuły - Wielka płyta (0)

 • Wielka płyta do wyburzenia. W Polsce w starych blokach mieszka 12 mln ludzi

  Wielka płyta do wyburzenia. W Polsce w starych blokach mieszka 12 mln ludzi

  W Polsce w blisko 4 mln lokali w blokach z wielkiej płyty mieszka ok. 12 mln ludzi, jedna trzecia populacji kraju. Najstarsze budynki zbliżają się do sześćdziesiątki, choć ich żywotność planowano na 50, maksymalnie 70 lat. Jeśli wierzyć ekspertom, część budynków trzeba będzie wyburzyć. Albo gruntownie zmodernizować, co też będzie trudne i kosztowne.
 • Mieszkania z PRL nie do pobicia?

  Mieszkania z PRL nie do pobicia?

  Zdaniem Bartosza Turka analityka z Open Finance, koniunktura na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Polacy kupują najwięcej mieszkań, a deweloperzy budują ich najwięcej w historii. Jednak za Gierka budowano znacznie więcej niż w aktualnym boomie.
 • Mieszkania w blokach popularne na rynku wtórnym

  Mieszkania w blokach popularne na rynku wtórnym

  Mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie tylko wygrywają konkurencję z innymi typami budownictwa mieszkaniowego na rynku wtórnym, ale z powodzeniem rywalizują również z ofertą deweloperską. Jak to się dzieje, że pozornie nieatrakcyjne budownictwo ciągle ma wzięcie? Odpowiedź tkwi nie tylko w przystępnej cenie.
 • Mieszkania w blokach z wielkiej płyty trzymają cenę

  Mieszkania w blokach z wielkiej płyty trzymają cenę

  Dlaczego mieszkania w blokach z wielkiej płyty trzymają cenę? Być może powodem jest kiepska jakość nowych lokali budowanych przez deweloperów. Pogłoski o śmierci betonowych bloków wydają się więc przesadzone - przekonują analitycy Open Finance.
 • Zalety i wady mieszkań używanych

  Zalety i wady mieszkań używanych

  Mieszkaniowy rynek wtórny pozostaje ciągle rynkiem "pierwszego wyboru" dla kupujących nieruchomości w naszym kraju. Jego popularność może w najbliższym czasie rosnąć, z powodu obostrzeń kredytowych i kończącego się programu MDM. Ceny mieszkań używanych w większości lokalizacji są niższe niż nowych. Więcej można też utargować podczas transakcji kupna.
 • Domy z betonu nadal popularne

  Domy z betonu nadal popularne

  Szacuje się, że około 12 milionów Polaków mieszka w tzw. domach z betonu, jak śpiewała o nich Martyna Jakubowicz, czyli w blokach z czasów PRL. Nic dziwnego, że lokale z wielkiej płyty stanowią istotny odsetek transakcji na rynku wtórnym. Wbrew pozorom blokowiska cieszą się ciągle dużą popularnością.
 • Wielka płyta nie straci wzięcia na rynku mieszkaniowym

  Wielka płyta nie straci wzięcia na rynku mieszkaniowym

  W Polsce stoi ponad 4 mln mieszkań postawionych w technologii wielkiej płyty, a więc mieszka w nich nawet kilkanaście milionów obywateli. Blok z czasów PRL to ciągle najczęstsze mieszkanie spotykane w ofertach z rynku wtórnego.
 • Wielka płyta na nowo?

  Wielka płyta na nowo?

  Przeżywająca swój rozkwit w PRL technologia przetrwała okres zapomnienia i ma szansę na renesans. Dokonany postęp pozwolił wyeliminować wiele jej wad, nie tracąc równocześnie dotychczasowych zalet. Czy Polacy wrócą do domów z wielkiej płyty?
 • Połowa Polaków mieszka w lokum z PRL-u

  Połowa Polaków mieszka w lokum z PRL-u

  W ostatnich 25 latach mieliśmy do czynienia z bardzo szybkim rozwojem budownictwa deweloperskiego. Dane GUS-u potwierdzają jednak to, co można zauważyć podczas zwiedzania polskich miast. Lokale i domy wybudowane w czasach PRL-u wciąż odgrywają największą rolę na rynku mieszkaniowym. W lokum pochodzącym z Polski Ludowej mieszka około połowa rodaków. Najbardziej popularne są budynki z lat 60., 70. i 80. Ich utrzymanie w dobrym stanie niestety będzie wymagało coraz większych nakładów finansowych.
 • Wielka płyta w Polsce wciąż popularna

  Wielka płyta w Polsce wciąż popularna

  Wiele można o blokach z wielkiej płyty powiedzieć, ale na pewno nie to, że nie cieszą się popularnością. Z analizy statystyk transakcji dokonanych przez klientów Home Brokera wynika, że w latach 2012-2015 tego typu lokale stanowiły prawie 40 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań.