Westerplatte

Artykuły - Westerplatte (87)

Filmy - Westerplatte (6)

 • Tajna historia XX w.: Westerplatte - Inna prawda

  To był przedsionek piekła. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie co czuli i przeżywali ci, którzy tutaj się schronili. Pociski karabinowe odbijały się od betonowych ścian, artyleryjskie wybuchając zasypywały piachem, ściany drżały z sufitu odpadał tynk. Zaduch i jęki rannych operowanych na dębowym stole kuchennym trwały siedem dni i siedem nocy. Po co?
 • Wojsko będzie na Westerplatte 1 września. "Udało się pogodzić różne tradycje"

  Wojsko będzie uczestniczyć 1 września w uroczystości na Westerplatte, Apel Pamięci zostanie odczytany przez oficera Marynarki Wojennej – poinformował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz po spotkaniu z przedstawicielami wojska i MON, do którego doszło w gdańskim magistracie. Harcerze odczytają własne przesłanie przypominające nazwiska harcerzy poległych w czasie wojny, a Apel Pamięci odczyta oficer Wojska Polskiego. – W ten sposób zostały pogodzone różne tradycje – ocenił Adamowicz. Szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził, że wojsko 1 września będzie obecne na Westerplatte. (TVN24/x-news)
 • "Wyciągnąłem rękę do ministra Błaszczaka". Prezydent Gdańska zaprasza szefa MON na obchody na Westerplatte

  Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte. Paweł Adamowicz przekazał szefowi MON list z życzeniami dla żołnierzy oraz z oficjalnym zaproszeniem na udział w obchodach. – W piśmie potwierdziłem to, co mówiłem na konferencji prasowej, że żołnierze, wojsko polskie było, jest i będzie na uroczystościach na Westerplatte. Zaprzeczyłem w ten sposób kłamstwom sączonym przez reżimowe środki przekazu typu TVP PiS – powiedział Adamowicz. (TVN24/x-news)
 • „Samorządy wykorzystują rocznice do walki politycznej”. Obchody 1 września na Westerplatte bez prezydenta

  Szereg obchodów ogólnopaństwowych oddano w ręce samorządów. Była zasada, że samorządy nie będą wykorzystywać tych rocznic do walki politycznej – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Odniósł się w ten sposób do konfliktu między prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem a szefem MON. Adamowicz podjął decyzję, że to harcerze, a nie wojskowi odczytają apel pamięci na uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. (TVN24/x-news)