Fakty - Wenezuela

Artykuły - Wenezuela (210)

 • ​Wenezuela: Nieudany zamach na prezydenta Nicolasa Maduro

  ​Wenezuela: Nieudany zamach na prezydenta Nicolasa Maduro

  Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro bez szwanku wyszedł z zamachu, który w sobotę został przeprowadzony na niego w czasie uroczystości wojskowej w stolicy kraju Caracas - poinformowało wenezuelskie ministerstwo komunikacji. Maduro o zamach oskarżył kolumbijskiego prezydenta Juana Manuela Santosa.
 • Wenezuela na kolanach. Prześladowania i masowy exodus

  Wenezuela na kolanach. Prześladowania i masowy exodus

  Reżim Nicolasa Maduro chce uczynić ze swego kraju "stowarzyszenie niewolników lub wygnańców" - powiedziała w niedzielę podczas spotkania prasowego Interamerykańskiego Stowarzyszenia Prasowego liderka opozycji w Wenezueli Maria Corina Machado - podało EFE.
 • ​Deklaracja potępiająca Wenezuelę na Szczycie Ameryk

  ​Deklaracja potępiająca Wenezuelę na Szczycie Ameryk

  Członkowie tzw. Grupy z Limy na zakończonym w sobotę w stolicy Peru Szczycie Ameryk podpisali deklarację potępiającą lewicowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro za doprowadzenie do katastrofy gospodarczej i humanitarnej jego kraju. Wiceprezydent USA Mike Pence wezwał do skutecznej izolacji Maduro.
 • ​Wenezuela: Policja zastrzeliła Oscara Pereza, oskarżonego o zamach na sąd

  ​Wenezuela: Policja zastrzeliła Oscara Pereza, oskarżonego o zamach na sąd

  Oscar Perez, były policjant, który w czerwcu ostrzelał z helikoptera budynek Sądu Najwyższego w Caracas, zginął w akcji policyjnej przeciw jego "komórce terrorystycznej" - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Wenezueli Nestor Reverol Torres.
 • ​UE nakłada sankcje na Wenezuelę i wzywa do wolnych wyborów

  ​UE nakłada sankcje na Wenezuelę i wzywa do wolnych wyborów

  Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zatwierdzili w poniedziałek sankcje na Wenezuelę, wzywając jednocześnie rządzących tym krajem do przywrócenia legitymizacji demokratycznej władzy w drodze wolnych wyborów.
 • Dwie prawdy o Wenezueli

  Dwie prawdy o Wenezueli

  Zachodnia lewica miota się w sprawie Wenezueli, więc światowe media zdominowała jedna, skądinąd triumfalna, narracja: o upadku socjalistycznej rewolucji Hugo Chaveza.
 • Watykan apeluje do Wenezueli w związku ze sfałszowanymi wyborami

  Watykan apeluje do Wenezueli w związku ze sfałszowanymi wyborami

  Watykański Sekretariat Stanu wydał specjalny komunikat, w którym apeluje do władz Wenezueli, by ta zrezygnowała z powoływania nowej Konstytuanty wyłonionej w niedzielę w wyborach. Demokratyczny świat uznał je za sfałszowane.
 • ​Niespokojnie w Wenezueli. Kontrowersyjne wybory

  ​Niespokojnie w Wenezueli. Kontrowersyjne wybory

  W Wenezueli zakończyły się w niedzielę wieczorem czasu lokalnego wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego rozpisane przez niepopularnego prezydenta Nicolasa Maduro mimo braku poparcia obywateli dla tego pomysłu.
 • Nicolas Maduro: Bezprawne i bezczelne działania USA

  Nicolas Maduro: Bezprawne i bezczelne działania USA

  Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro potępił w środę sankcje nałożone przez USA na 13 przedstawicieli byłej i obecnej elity rządzącej Wenezueli. Uznał je za "bezprawne, bezczelne i niedopuszczalne". W kraju rozpoczął się w środę 48-godzinny strajk generalny. Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych antyrządowych zamieszek wzrósł do 105 osób.
 • Zamieszki opozycji w Wenezueli: Zginęły dwie osoby

  Zamieszki opozycji w Wenezueli: Zginęły dwie osoby

  Prokuratura poinformowała, że w czasie 24-godzinnego strajku generalnego w Wenezueli zginęły dwie osoby. W czwartek, w całym kraju trwał protest przeciwko planom prezydenta Nicolasa Maduro dotyczącym zmiany konstytucji.

Filmy - Wenezuela (7)

 • Zamach stanu w Wenezueli

  30 kwietnia Juan Guaido ogłosił, że w "ostatnią fazę" wkracza plan obalenia prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Do Guaido dołączyła zbuntowana część armii. Na ulicach Caracas trwają strzelaniny.
 • Wenezuelski rząd blokuje pomoc humanitarną. Zablokowano most łączący kraj z Kolumbią

  Cucuta, Kolumbia. Rząd Nicolasa Maduro odmawia przyjęcia pomocy humanitarnej, o którą zwróciła się opozycja i tymczasowy prezydent Juan Guaido. Skutecznie zablokowano most w Cucucie łączący Wenezuelę z Kolumbią. Dwa wielkie kontenery i cysterna zablokowały wszystkie pasy ruchu na moście Tienditas. W pobliskim kolumbijskim mieście Cucuta gromadzone są zapasy pomocy humanitarnej, o którą zwróciła się wenezuelska opozycja i tymczasowy prezydent Juan Guaido. Guaido zaapelował, by przyjąć pomoc, aby zapobiec głodowi. Nazwał tę sytuację „testem” dla wojska, które według niego powinno sprzeciwić się poleceniom Maduro. Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i wielocyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej, więc spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił kryzys w tym kraju. 23 stycznia Guaido na fali masowych antyrządowych protestów obwołał się tymczasowym prezydentem Wenezueli, uznając, że wybory prezydenckie z maja 2018 roku, które wygrał Maduro, zostały przeprowadzone z pogwałceniem demokratycznych procedur. (Ruptly/x-news)
 • Masowe protesty w Wenezueli. Są ofiary śmiertelne

  Co raz więcej osób wychodzi na ulice Caracas i innych miast Wenezueli. Wenezuelczycy chcą ustąpienia prezydenta Nicolasa Maduro. Demonstranci ścierają się z policją, według pierwszych doniesień zginęło 13 osób ale prawdopodobnie liczba ta będzie stale rosnąć.
 • Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 uderzyło w Caracas. Ludzie w panice uciekali z budynków

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 nawiedziło stolicę Wenezueli, Caracas. Na nagraniu widać jak setki osób w panice uciekały z budynków. Na obszarze Karaibów ogłoszono zagrożenie tsunami. (RUPTLY/x-news)
 • Nowa "suwerenna" waluta w Wenezueli. Ze względu na hiperinflację, boliwarowi ucięto pięć zer

  Od soboty (20.08) obowiązuje w Wenezueli nowa zdewaluowana waluta. „Suwerenny boliwar” będzie miał wartość 1/100000 poprzedniego. Zmiany ogłosił prezydent Wenezueli Nicolas Maduro w związku z hiperinflacją. Jednocześnie 35-krotnie podniesiono pensję minimalną w kraju, w którym inflacja, według niektórych szacunków, może sięgać nawet miliona procent. Zdjęcia z niedzieli (21.08) pokazują mieszkańców Caracas, którzy wypłacają pieniądze z bankomatów. (RUPTLY/x-news)
 • Już 60 ofiar protestów w Wenezueli

  Już 60 osób zginęło w trwających od początku kwietnia w Wenezueli antyrządowych protestach. Jak podała prokuratura, w szpitalu w mieście Lecheria zmarł w niedzielę młody mężczyzna, który został rannych w starciach z policją podczas sobotniej demonstracji.
 • Maduro: Opozycja próbuje dokonać zamachu stanu

  Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył we wtorek opozycję o to, że usiłuje dokonać "parlamentarnego zamachu stanu". To reakcja na przeprowadzone w parlamencie głosowanie, w którym większość deputowanych opowiedziała się za rozpoczęciem procesu ws. usunięcia go z urzędu.