Wenezuela

Artykuły - Wenezuela (330)

 • Rynek ropy: Sankcje wobec irańskich tankowców

  Rynek ropy: Sankcje wobec irańskich tankowców

  Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na kapitanów pięciu tankowców które z irańską ropą przybyły do Wenezueli. Zdaniem ekspertów, kryzys paliwowy zaostrzył się w ostatnich miesiącach. Na czarnym rynku litr benzyny kosztuje ok. 3 dolarów, u kontrolowanego przez państwo dystrybutora jest niemal darmowa. Obecnie płaca minimalna w Wenezueli wynosi ok. 4,6 dolarów miesięcznie.
 • ​Koncern Rosnieft sprzedał rządowi swoje aktywa w Wenezueli

  ​Koncern Rosnieft sprzedał rządowi swoje aktywa w Wenezueli

  Niezależne od Kremla radio Echo Moskwy poinformowało dzisiaj, że rosyjski koncern Rosnieft sprzedał swojemu rządowi aktywa w Wenezueli i zakończył działalność w tym kraju.
 • Hiszpania otworzyła drzwi przed Wenezuelą

  Hiszpania otworzyła drzwi przed Wenezuelą

  Ponad 40 tysięcy mieszkańców Wenezueli otrzymało azyl humanitarny w Hiszpanii. Na rozpatrzenie wniosku o prawo pobytu czeka co najmniej drugie tyle. W ciągu ostatnich pięciu lat z Wenezueli wyjechało ponad 2,5 miliona osób.
 • Bloomberg: Wenezuela potajemnie eksportuje miliony baryłek ropy

  Bloomberg: Wenezuela potajemnie eksportuje miliony baryłek ropy

  Wenezuela potajemnie eksportuje miliony baryłek ropy naftowej do Indii, Chin i Rosji - informuje amerykański portal Bloomberg. Według niego surowiec transportowany jest tankowcami z wyłączonymi transponderami.
 • Gospodarka Wenezueli to najgorszy przypadek od pół wieku

  Gospodarka Wenezueli to najgorszy przypadek od pół wieku

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w poniedziałek, że od 2013 roku gospodarka Wenezueli skurczyła się o ponad 60 proc. i jest to najpoważniejszy przypadek zapaści gospodarczej - w kraju, w którym nie toczy się wojna - od pół wieku.
 • 1 kg ryżu i trzy jajka - tyle można kupić za miesięczną pensję w Wenezueli. Desperaci szukają złota w rzece

  1 kg ryżu i trzy jajka - tyle można kupić za miesięczną pensję w Wenezueli. Desperaci szukają złota w rzece

  Pogłębia się kryzys humanitarny w Wenezueli. Nawet w stolicy kraju brakuje leków i jedzenia. W wyniku chorób i głodu umierają nawet dzieci. Dysponująca znacznymi zasobami ropy naftowej Wenezuela została uznana przez "Bloomberga" najuboższym krajem świata już cztery razy z rzędu. Ekonomiści mają problem nawet z oszacowaniem poziomu inflacji w tym południowoamerykańskim kraju. Pod koniec lutego była on szacowana na 32 mln procent (sic!).
 • 99,5 proc. spadku eksportu do Wenezueli

  99,5 proc. spadku eksportu do Wenezueli

  Jak głęboko Wenezuela pogrąża się w kryzysie, najlepiej pokazują informacje o wymianie towarowej z tym krajem. Skalę dramatu widać m.in. w danych GUS. Jeszcze w grudniu 2012 r. Polska eksportowała do Wenezueli towary o wartości 51 mln zł, tymczasem po 6 latach było to tylko 265 tys. zł. Złe zarządzanie i niewyobrażalna korupcja władz doprowadziły kraj do koszmarnego upadku i humanitarnego kryzysu - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Ropa w USA zyskuje - Pompeo ostrzega Rosję w sprawie Wenezueli

  Ropa w USA zyskuje - Pompeo ostrzega Rosję w sprawie Wenezueli

  Ropa naftowa w USA drożeje w reakcji na rosnące napięcie w Wenezueli, co może jeszcze mocniej ograniczyć dostawy ropy z tego kraju - podają maklerzy.
 • "FT": Rosyjska obecność w Wenezueli

  "FT": Rosyjska obecność w Wenezueli

  Rosyjska obrona prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro wynika głównie z zaangażowania tam kierującego koncernem Rosnieft Igora Sieczina, a to skłania do pytań, czy obecne przywództwo kraju dba o interesy państwowe czy korporacyjne - pisze poniedziałkowy "Financial Times".
 • Decyzja o poziomie stóp procentowych przez Fed podjęta

  Decyzja o poziomie stóp procentowych przez Fed podjęta

  Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Fed będzie "rozważny", jeśli chodzi o ew. zmiany w polityce monetarnej. Bankierzy nie ocenili bilansu ryzyk dla perspektyw gospodarczych. Fed usunął z komunikatu sformułowanie o "pewnych, kolejnych stopniowych podwyżkach stóp procentowych". Ścieżka stóp procentowych, według Fed, zależeć będzie od perspektyw dla gospodarki w zależności od napływających danych makro.

Filmy - Wenezuela (20)