węgiel brunatny

Synonimy:
węgiel brunatny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Węgiel brunatny (26)

Filmy - Węgiel brunatny (3)

  • Potężne straty finansowe najbogatszych gmin

    Najbogatsze gminy górnicze stracą najwięcej na zmianach, przygotowanych przez rząd, dotyczących opłat eksploatacyjnych za wydobycie kopalin. Samorządy dostaną mniej, a rząd będzie miał do dyspozycji dodatkowo ponad 80 mln zł, które trafią do państwowego funduszu.- Gminy górnicze dostawały rocznie ponad 150 mln zł, a teraz otrzymywać będą niecałe 70 mln zł - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.Najwięcej stracą dwie gminy: Rząśnia i Kleszczów. Kleszczów to najbogatsza polska gmina pod względem rocznego budżetu w przeliczeniu na mieszkańca. Na terenie tych dwóch gmin zlokalizowana jest kopalnia węgla brunatnego.
  • Kończy nam się węgiel brunatny

    Polskie zasoby węgla brunatnego skończą się w ciągu najbliższych 20 lat, a wydobywanie węgla kamiennego przestało się opłacać, co sprawia, że jego import stale rośnie. Należy więc znaleźć inne źródła energii, bo upadł mit, że polska energetyka jest samowystarczalna – uważa dr Michał Wilczyński, były Główny Geolog Kraju.
  • Unijna polityka odchodzenia od węgla groźna dla konsumentów

    Polska nie może odejść od węgla, bo ceny energii będą za wysokie dla konsumentów - przekonuje Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej, największego producenta węgla w Europie. Tymczasem podczas wizyty w Polsce Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. klimatu podkreślała, że w tym roku odegramy zasadniczą rolę podczas globalnych negocjacji dotyczących polityki klimatycznej.