węgiel

Synonimy:
wegiel,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Węgiel (1040)

 • Rząd będzie musiał wycofać się z fikcyjnego porozumienia z górnikami

  Rząd będzie musiał wycofać się z fikcyjnego porozumienia z górnikami

  Porozumienie pomiędzy rządem i górniczymi związkami zawodowymi jest fikcją, która zakłada, że na składowiskach będzie coraz więcej węgla, którego nikt nie chce kupić. Budżet państwa nie wytrzyma takich kosztów bez zwiększenia podatków.
 • Ekogroszek czy węgiel? Co jest bardziej kaloryczne?

  Ekogroszek czy węgiel? Co jest bardziej kaloryczne?

  Wybierając tradycyjny węgiel lub ekogroszek, nie możemy sugerować się jedynie ceną zakupu. Równie istotne okazują się parametry produktu, które umożliwiają komfortowe ogrzewanie budynku. Jednym z ważniejszych parametrów jest wartość kaloryczna. Poniżej podpowiemy, czym właściwie jest ów wskaźnik i omówimy wartości popularnych materiałów opałowych.
 • Wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach

  Wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach

  Jak wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), tegoroczny wrzesień przyniósł wzrost cen węgla kamiennego we wszystkich światowych terminalach węglowych. Prognozy wskazują na dalszy wzrost cen tego surowca w ostatnich miesiącach tego roku.
 • Mało prawdopodobne, by UE zaakceptowała rządowy program wsparcia wydobycia węgla

  Mało prawdopodobne, by UE zaakceptowała rządowy program wsparcia wydobycia węgla

  Jak informuje "Rzeczpospolita", jest mało prawdopodobne, by Unia Europejska zaakceptowała rządowy program wsparcia wydobycia węgla; rząd nie konsultował go z Brukselą.
 • ARP: Na przykopalnianych zwałach prawie 8 mln ton węgla

  ARP: Na przykopalnianych zwałach prawie 8 mln ton węgla

  W sierpniu br. wielkość sprzedaży węgla kamiennego z polskich kopalń była równa miesięcznej krajowej produkcji tego surowca - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). W ósmym miesiącu roku kopalnie wydobyły i sprzedały ok. 4,2 mln ton węgla.
 • "FAZ": Polska żegna się z węglem

  "FAZ": Polska żegna się z węglem

  Polska wycofuje się z górnictwa węgla kamiennego, a zawdzięcza to trzeźwemu spojrzeniu bankiera na realia gospodarcze. Ale decyzja ta ma jeden haczyk - komentuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
 • W piątek demonstracja górników w Rudzie Śląskiej

  W piątek demonstracja górników w Rudzie Śląskiej

  W najbliższy piątek odbędzie się demonstracja górników w Rudzie Śląskiej. Już dziś dochodzi jednak do spontanicznych protestów pracowników kopalń, którzy decydują się pozostać pod ziemią. Związkowcy liczą na przyjazd już niekoniecznie samego Mateusza Morawieckiego, ale choćby delegacji rządowej, która miałaby pełnomocnictwo premiera.
 • Węgiel, górnicy i kopalnie. Tego problemu nie da się zasypać

  Węgiel, górnicy i kopalnie. Tego problemu nie da się zasypać

  Z punktu widzenia rządu najwygodniej byłoby odsunąć w czasie ostateczne decyzje w sprawie górnictwa na przyszły rok. Teraz na najwyższym szczeblu politycznym rozstrzyga się kwestia cięcia wydatków administracyjnych, ograniczeń liczby resortów, wyzwaniem pozostaje pandemia. Decyzja PFR o pomocy dla kopalń pomogłaby zasypać dziurę w górniczych spółkach. Ale to jak łatanie plastrem rany postrzałowej. Na dłuższą metę zmiany systemowe są nieodzowne.
 • Tego nie da się uniknąć, rząd będzie zamykał kopalnie

  Tego nie da się uniknąć, rząd będzie zamykał kopalnie

  Musimy zamykać kopalnie, aby uratować te, które mają szanse być rentowne. Spółki energetyczne powinny na tym zyskać, gdy zostaną odciążone od balastu, jakim dla nich są kopalnie.
 • ARP: Ceny węgla odreagowały

  ARP: Ceny węgla odreagowały

  Jak podała Agencja Rozwoju Przemysłu, ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w czerwcu br. wzrosły o 0,1 proc. wobec maja, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 0,8 proc. Na rynkach międzynarodowych czerwiec przyniósł odbicie cen węgla, które w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) wzrosły wobec maja o 17,1 proc.

Filmy - Węgiel (25)

 • Zaskakujące: za 10 lat koniec dominacji węgla w polskiej gospodarce?

  Już w 2030 r. ponad połowa energii elektrycznej zużywanej w Polsce może być wytwarzana z OZE. Nie powinniśmy budować elektrowni atomowej. W przypadku budownictwa mieszkalnego, główną opcją będą pompy ciepła. Jak wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego „Łączenie sektorów zielonej energii. Co to oznacza dla Polski?”, dominującymi źródłami wytwarzania energii elektrycznej będą źródła wykorzystujące energię słońca oraz lądowe i morskie elektrownie wiatrowe.
 • Roksana Węgiel i jej początki w show-biznesie.

  W 2018 roku wygrała Eurowizję Junior. Tym zwycięstwem dała Polsce pierwsze wyróżnienie na europejskiej scenie w historii trwania konkursu. Kiedy rodacy pierwszy raz usłyszeli o młodej wokalistce?
 • Import węgla do Polski tańszy niż krajowe wydobycie

  Chociaż Polska importuje obecnie coraz mniej węgla z Rosji, nie oznacza to, że zmniejszył się też ogół dostaw tego surowca do naszego kraju. Polski węgiel, który jest najdroższą ofertą na rynku, okazuje się też ostatnim wyborem. Taniej jest sprowadzić surowiec z giełdy – nawet z tak egzotycznych kierunków jak RPA, Australia, czy Kolumbia.
 • Jacek Sasin: Spółki Skarbu Państwa nie będą więcej sprowadzać węgla z zagranicy

  "Mogę zadeklarować, bo jestem po rozmowach z prezesami Spółek Skarbu Państwa w tym zakresie - nie będą więcej sprowadzały węgla z zagranicy" - mówił w Porannej rozmowy w RMF FM Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych przyznał, że Polska Grupa Energetyczna i Węglokoks sprowadzały "w niewielkim stopniu" węgiel z Rosji. "Chociaż również muszę powiedzieć, że to nie tylko jest węgiel z Rosji - on był sprowadzany z Ameryki Południowej, Kolumbii, Mozambiku, z USA. 'Ruski węgiel' to jest takie hasło" - tłumaczył wicepremier.