węgiel

Synonimy:
wegiel,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Węgiel (1025)

 • Zielone energia: Konieczność, a nie kwestia wyboru

  Zielone energia: Konieczność, a nie kwestia wyboru

  Polska energetyka od początku związana była z węglem ze względu na znaczące krajowe zasoby tego surowca. Ta silna zależność sprawia, że transformacja rodzimego sektora energetycznego będzie trudniejsza i bardziej kosztowna. Od zmian nie ma jednak odwrotu, kształt europejskiej polityki klimatycznej jest przesądzony.
 • W czerwcu zarząd PGG przedstawi plan działania spółki

  W czerwcu zarząd PGG przedstawi plan działania spółki

  W czerwcu zarząd Polskiej Grupy Górniczej przedstawi plan działania spółki do końca roku, zawierający szacunkowe prognozy zapotrzebowania na węgiel i wielkości przychodów w tym okresie - zapowiedział prezes PGG Tomasz Rogala. Zastrzegł, że prognozy te będą obarczone ryzykiem, wynikającym z kryzysu.
 • ARP: W kwietniu ceny węgla najniższe od 17 lat

  ARP: W kwietniu ceny węgla najniższe od 17 lat

  W kwietniu tego roku ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach ARA - Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia - były najniższe od blisko 17 lat - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Pandemia koronawirusa od dwóch miesięcy paraliżuje międzynarodowy rynek węgla.
 • Górnicy będą zarabiać mniej! Jest porozumienie

  Górnicy będą zarabiać mniej! Jest porozumienie

  W maju br. czas pracy i wynagrodzenia pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) będą obniżone o 20 proc. - zakłada porozumienie antykryzysowe, podpisane w piątek przez związkowców i zarząd firmy. Do 10 czerwca zarząd ma przedstawić stronie społecznej plan funkcjonowania PGG do końca tego roku.
 • Wolne środy w kopalniach Tauronu zmniejszą wydobycie o ok. 300 tys. ton

  Wolne środy w kopalniach Tauronu zmniejszą wydobycie o ok. 300 tys. ton

  Wstrzymanie eksploatacji węgla w każdą środę od początku maja do końca lipca spowoduje zmniejszenie wydobycia w kopalniach Grupy Tauron o ok. 300 tys. ton - wynika z danych firmy. 6 maja będzie pierwszą środą, kiedy trzy kopalnie spółki Tauron Wydobycie będą pracować jak w dniu wolnym.
 • Gliwicka kopalnia Sośnica do końca tygodnia wstrzyma wydobycie węgla

  Gliwicka kopalnia Sośnica do końca tygodnia wstrzyma wydobycie węgla

  Gliwicka kopalnia Sośnica, gdzie potwierdzono dotąd 43 przypadki zakażenia koronawirusem, od środy do końca tygodnia wstrzyma wydobycie węgla - zdecydowała we wtorek Polska Grupa Górnicza (PGG). To trzecia kopalnia spółki, wstrzymująca wydobycie z powodu SARS-CoV-2.
 • Związkowcy z PGG podtrzymują żądanie programu naprawczego dla firmy

  Związkowcy z PGG podtrzymują żądanie programu naprawczego dla firmy

  Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podtrzymali swój zgłoszony półtora tygodnia temu postulat, by podpisanie porozumienia antykryzysowego w spółce było poprzedzone przedstawieniem i uzgodnieniem szerszego programu naprawczego dla firmy.
 • Kopalnie przez kolejny tydzień nie będą wydobywać węgla

  Kopalnie przez kolejny tydzień nie będą wydobywać węgla

  Należące do Polskiej Grupy Górniczej kopalnie Murcki-Staszic i Jankowice, które 27 kwietnia wstrzymały wydobycie węgla z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, nie będą pracować przez kolejny tydzień. W obu zakładach potwierdzono dotąd łącznie 185 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
 • Już 152 przypadki koronawirusa w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej

  Już 152 przypadki koronawirusa w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej

  Do 152 wzrosła w środę liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a liczba osób objętych kwarantanną przekroczyła tysiąc. Nadal dwie należące do spółki kopalnie nie prowadzą z tego powodu wydobycia węgla.
 • Koronawirus w Polsce. Będą przerwy w dostawach energii? Ekspert uspokaja

  Koronawirus w Polsce. Będą przerwy w dostawach energii? Ekspert uspokaja

  Nie ma powodów do obaw, że wprowadzone zostaną ograniczenia w dostawach energii. To mogłoby zostać spowodowane chorobą bardzo nielicznej grupy pracowników. Węgla energetycy mają w nadmiarze, wystarczy im na pół roku, gdyby zamknięto wszystkie kopalnie.

Filmy - Węgiel (26)

 • Roksana Węgiel i jej początki w show-biznesie.

  W 2018 roku wygrała Eurowizję Junior. Tym zwycięstwem dała Polsce pierwsze wyróżnienie na europejskiej scenie w historii trwania konkursu. Kiedy rodacy pierwszy raz usłyszeli o młodej wokalistce?
 • Import węgla do Polski tańszy niż krajowe wydobycie

  Chociaż Polska importuje obecnie coraz mniej węgla z Rosji, nie oznacza to, że zmniejszył się też ogół dostaw tego surowca do naszego kraju. Polski węgiel, który jest najdroższą ofertą na rynku, okazuje się też ostatnim wyborem. Taniej jest sprowadzić surowiec z giełdy – nawet z tak egzotycznych kierunków jak RPA, Australia, czy Kolumbia.
 • Jacek Sasin: Spółki Skarbu Państwa nie będą więcej sprowadzać węgla z zagranicy

  "Mogę zadeklarować, bo jestem po rozmowach z prezesami Spółek Skarbu Państwa w tym zakresie - nie będą więcej sprowadzały węgla z zagranicy" - mówił w Porannej rozmowy w RMF FM Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych przyznał, że Polska Grupa Energetyczna i Węglokoks sprowadzały "w niewielkim stopniu" węgiel z Rosji. "Chociaż również muszę powiedzieć, że to nie tylko jest węgiel z Rosji - on był sprowadzany z Ameryki Południowej, Kolumbii, Mozambiku, z USA. 'Ruski węgiel' to jest takie hasło" - tłumaczył wicepremier.
 • Ceny węgla wzrosły tak bardzo, że kopalniom zabraknie gotówki w kasie

  Ceny węgla z polskich kopalń są najwyższe od sześciu lat. Tych cen nie wytrzymują już także miejskie ciepłownie. Szukają ratunku w Kolumbii. Elektrownie muszą płacić ponad 12 zł za GJ, to o kilkadziesiąt procent więcej niż przed dwoma laty.