wcześniaki

Artykuły - Wcześniaki (19)

 • Poznańskie pięcioraczki w obiektywie

  Poznańskie pięcioraczki w obiektywie

  Przyszły na świat w 29. tygodniu ciąży, a więc o wiele za wcześnie. Mimo to fakt, że ciążę pięcioraczą, określaną jako wysokiego ryzyka, udało się utrzymać do tego czasu i doprowadzić do narodzin całej piątki, należy poczytywać za ogromny sukces zespołu poznańskich medyków. W sieci pojawiły się już zdjęcia dzieci.
 • Upały mogą przyspieszyć poród

  Upały mogą przyspieszyć poród

  Ekstremalne upały zwiększają szansę urodzenia wcześniaka. A to z kolei może rzutować na zdrowie dziecka. Czy wraz ze zmieniającym się klimatem, coraz więcej ciąż będzie trwało mniej niż dziewięć miesięcy?
 • Muzyka wspomaga rozwój mózgów wcześniaków

  Muzyka wspomaga rozwój mózgów wcześniaków

  Dzięki słuchaniu muzyki w mózgach wcześniaków lepiej rozwijają się sieci neuronów odpowiedzialne za bodźce sensoryczne i funkcje poznawcze - przekonują szwajcarscy naukowcy, których wnioski publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
 • WOŚP: Poznajcie historie małych wojowników

  WOŚP: Poznajcie historie małych wojowników

  Niedawno poprosiliśmy was, byście opowiedzieli nam, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomogła waszym dzieciom. Otrzymaliśmy wiele pięknych, wzruszających historii, które pokazują, że naprawdę warto pomagać. Poznajcie Tusię, Kornelię, Tomka, Mikołaja i innych małych wojowników!
 • Czego brakuje polskim wcześniakom?

  Czego brakuje polskim wcześniakom?

  Rodzi się coraz więcej wcześniaków. W Polsce brakuje kompleksowej i minimum trzyletniej opieki rozwojowej.
 • Karta praw wcześniaka

  Karta praw wcześniaka

  17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji eksperci Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach opracowali Kartę Praw Wcześniaka. Została przygotowana przez stowarzyszenie ekspertów medycznych, klinicystów, osób związanych ze światem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów, którym przyświeca idea merytorycznej dyskusji na temat szczepień ochronnych. Porozumienie powstało w 2017 roku z inicjatywy Instytutu Ochrony Zdrowia. Jego głównym celem jest przekazywanie pełnego obrazu właściwości szczepień ochronnych, ich znaczenia i wpływu na zdrowie społeczeństwa.
 • Groźny wirus atakuje wcześniaki. Problemy z profilaktyką

  Groźny wirus atakuje wcześniaki. Problemy z profilaktyką

  "Mali obywatele nie mogą czekać" - pisze do Ministerstwa Zdrowia krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii. Chodzi o brak dostępu do profilaktyki zakażeń groźnym wirusem RS. Mimo że program formalnie jest refundowany, wcześniaki dostają tak zwaną immunizację tylko w trzech województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. W pozostałych nie ma na to pieniędzy.
 • Naukowcy stworzyli sztuczną macicę - nowa nadzieja dla wcześniaków

  Naukowcy stworzyli sztuczną macicę - nowa nadzieja dla wcześniaków

  ​Już za 3-5 lat w szpitalach na całym świecie mogą pojawiać się sztuczne macice, pozwalające na bezpieczny rozwój wcześniaków. Naukowcom udało się stworzyć sztuczną macicę, w której przez miesiąc rozwijało się młode jagnię.
 • Przedwczesny poród osłabia połączenia w mózgu

  Przedwczesny poród osłabia połączenia w mózgu

  ​Przedwczesny poród może powodować problemy neurologiczne i psychiatryczne. Osłabia połączenia mózgowe w obrębie szlaków związanych z uwagą, komunikacją i przetwarzaniem emocji.
 • Wcześniaki. Dlaczego o tym się nie mówi?

  Wcześniaki. Dlaczego o tym się nie mówi?

  Ratujemy coraz mniejsze dzieci. Dziś medycyna daje szansę na przeżycie nawet maleństwom ważącym 500 gramów. Ratujemy życie, a często nie potrafimy zapewnić im zdrowia.

Filmy - Wcześniaki (4)

 • Rewolucja w opiece nad wcześniakami

  To najmniejsi pacjenci, wymagający specjalnej troski... - To, co otrzymaliśmy od Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wręcz zrewolucjonizowało naszą pracę w zakresie opieki nad wcześniakami - mówi dr Wojciech Walas z Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. To jedna z wielu placówek, które dzięki wsparciu WOŚP otrzymały nowoczesny sprzęt: systemy monitorujące podstawowe funkcje życiowe, respiratory do wentylacji inwazyjnej i nieinwazyjnej, inkubatory hybrydowe i inne urządzenia najwyższej klasy. Niebagatelną różnicę w opiece i diagnostyce wcześniaków robi też program przesiewowych badań słuchu. - W ramach tego programu przebadano łącznie prawie 4,5 mln noworodków; dzięki niemu udaje się wykryć wady słuchu w bardzo wczesnym okresie życia. A im szybciej te wady zdiagnozujemy, tym większa szansa na to, że te dzieci wrócą do świata dźwięków - mówi prof. Witold Szyfter ze Szpitala Dziecięcego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Przy okazji odnotujmy jeszcze jedną, ogromną zasługę Fundacji na polu opieki neonatologicznej. To program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków - Infant Flow. Jego bezpośredni efektem jest wprowadzenie do powszechnego użytku najnowocześniejszej i najbezpieczniejszej metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków. KLIKNIJ TUTAJ I WESPRZYJ WOŚP RAZEM Z INTERIĄ! Wejdź i na żywo dziel się wrażeniami z finału WOŚP w twoim mieście!
 • "Gdyby tego sprzętu nie było, nie byłoby dzisiaj Ani"

  Bez sprzętu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy nie bylibyśmy w stanie przyjmować i dbać o tak dużą liczbę dzieci w ciągu roku - mówi dr Agnieszka Ochoda ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Od początku swojej działalności Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła i przekazała szpitalom ponad 1200 inkubatorów – urządzeń umożliwiających ratowanie życia noworodków urodzonych za wcześnie i wymagających intensywnej opieki medycznej. "To takie zastępcze łono mamy" - wyjaśnia dr Ochoda. Na oddziałach intensywnej opieki neonatologicznej pracują także podarowane przez WOŚP systemy do monitoringu, respiratory, ultrasonografy, urządzenia do badań przesiewowych słuchu, pompy strzykawkowe, aparaty rentgenowskie i wiele, wiele innych najnowocześniejszych urządzeń medycznych. Bez chwili zastanowienia można dziś stwierdzić, że dary od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomogły w minionych 23 latach odmienić oblicze oddziałów noworodkowych w Polsce. - Czy ten sprzęt jest potrzebny? Gdyby nie on, nie byłoby dzisiaj Ani i wielu innych dzieci - mówi drżącym ze wzruszenia głosem pani Katarzyna Macoń, której córeczka urodziła się przed terminem. KLIKNIJ TUTAJ I WESPRZYJ WOŚP RAZEM Z INTERIĄ! Wejdź i na żywo dziel się wrażeniami z finału WOŚP w twoim mieście!
 • Sprzęt od WOŚP służy społeczeństwu

  Dr Witold Błaż, neonatolog, opowiada o wykorzystywaniu przez kadrę medyczną specjalistycznego sprzętu pochodzącego od Fundacji WOŚP, a także o specyficznych potrzebach związanych z opieką nad dziećmi. - Mamy na uwadze nie tylko dziś, ale też jutro; myślimy o tym, jakimi ludźmi będą dzieci, które oddajemy społeczeństwu. Interia.pl jest oficjalnym partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 • Wcześniaki - pacjenci specjalnej troski

  Wsparcie WOŚP jest dla nas bardzo ważne. Bez specjalistycznej aparatury nie możemy ratować wcześniaków, które rodzą się z ogromną niedojrzałością swoich narządów - mówi prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. Interia.pl jest oficjalnym partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.