InteriaTV - wątroba

Filmy - Wątroba (6)

 • Nasza wątroba nie lubi przejadania – zadbajmy o nią w majówkę!

  Kondycja wątroby decyduje o tym, ile mamy energii, ile ważymy, jak się czujemy – ale nie tylko. Narząd ten chroni nas przed toksynami i wytwarza życiodajne związki. Zbliżająca się majówka skłania do pytań – co jeść, czego unikać, aby utrzymać ten narząd w dobrym zdrowiu? O te kwestie zapytaliśmy hepatologa Jana Gietkę, z Poradni Chorób Wątroby.
 • Czy Polakom grozi stłuszczenie wątroby?

  Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Można wyliczyć ponad 500 funkcji, które spełnia dla całego organizmu. Jak w laboratorium dokonuje przemian węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków oraz rozkłada toksyny. Oprócz tego, jest niestrudzonym magazynierem, który pobiera i wydaje – dbając o to, żeby nie zabrakło ważnych związków dla pracy całego organizmu. W przypadku, gdy jest nieodpowiednio traktowana – może ulec uszkodzeniu i nie spełniać swoich funkcji.
 • Polakom zagraża stłuszczeniowa choroba wątroby

  Zbyt wysokie BMI, będące czynnikiem ryzyka niealkoholowej choroby wątroby ma 56,7% osób – pokazał Ogólnopolski Test Wątroby. Niepokojąco wyglądają również odpowiedzi na pytania o zmianę masy ciała – ponad 55% ankietowanych w tym okresie przytyło, w tym prawie jedna piąta zwiększyła masę ciała o ponad 10 kilogramów.
 • Domowe sposoby na regenerację wątroby

  Nasza wątroba każdego dnia narażona jest na mnóstwo czynników, które sprawiają, że jest obciążona i nie radzi sobie z prawidłowym funkcjonowaniem. Stres, alkohol, tłuszcze i w ogóle niezdrowa dieta - wszystko to sprawia, że od czasu do czasu daje o sobie znać. Dlatego warto spróbować zastosowania się do prostych instrukcji, jak wspomóc regenerację tego niezwykle ważnego narządu. Dzięki nim zwiększycie swoje szanse na uniknięcie groźnych chorób wątroby!
 • Przez żołądek do wątroby. Co jeść aby zregenerować wątrobę?

  Wątroba dba o nas, ale czy my dbamy o nią? Jeżeli możemy trafić przez żołądek do serca, to czy do wątroby również? Oczywiście! O to kilka produktów, które warto wdrożyć do codziennej diety, aby wspomóc pracę wątroby i choć trochę o nią zadbać, tak jak ona dba o nas. Co pomoże nam zregenerować wątrobę? Oto kilka porad przygotowanych przez Elżbietę Lange, eksperta kampanii „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty”.
 • Stosujesz leki z paracetamolem? Uważaj, przedawkowanie go jest jedną z głównych przyczyn transplantacji wątroby

  Chorzy, chcąc zlikwidować dotkliwe objawy przeziębienia, często popełniają szereg błędów, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia organizmu, a nawet śmierci. Zażywając zbyt dużą ilość ogólnodostępnych leków, w skrajnych sytuacjach ryzykują m.in. niewydolnością wątroby i nerek oraz zaostrzeniem chorób przewlekłych. Joanna Pietroń, lekarz z Centrum Medycznego Damiana, zwraca uwagę na to, że pacjenci bardzo często chcą, aby przepisać im antybiotyki na przeziębienie. Jednak te leki absolutnie nie działają na chorobę, która w 90% jest wywołana przez wirusy. Jak podkreśla ekspert, pacjenci często samowolnie je przyjmują. Zażywają tabletki, które pozostały im lub członkom ich rodzin po przebytej wcześniej kuracji. W ten sposób, narażają siebie na działania niepożądane danego lekarstwa. Co gorsza, nie chcą przyznać się do tego w gabinecie lekarskim, gdy stan ich zdrowia pogarsza się lub jego oczekiwana poprawa nie nadchodzi.