wątroba

Artykuły - Wątroba (65)

 • Sposób na niedoskonałą wątrobę

  Sposób na niedoskonałą wątrobę

  Kiedy wątroba przestaje działać, jedyny ratunek to przeszczepienie tego narządu. Niestety, możliwości pozyskiwania organu do transplantacji są ograniczone, a bywa, że jeśli znajduje się właściwy, okazuje się, że jest relatywnie zniszczony. W klinice WUM, dzięki nowemu urządzeniu, ten problem udaje się przezwyciężyć, zatem jest szansa na skrócenie kolejki do przeszczepu. Pierwszy pacjent, który z tego rozwiązania skorzystał, właśnie został wypisany do domu.
 • Uwaga na tłuszczyk w wątrobie!

  Uwaga na tłuszczyk w wątrobie!

  To organ, który dużo nam wybacza i po niejednym błędzie dietetycznym potrafi się zregenerować. Ale wytrzymałość wątroby ma swoje granice. Dobrze jest ich zbyt często nie przekraczać!
 • Zioła na ratunek wątrobie

  Zioła na ratunek wątrobie

  Wątroba jest największym i najbardziej wszechstronnym centrum metabolicznym organizmu. Pełni rolę głównego filtra i narządu magazynującego, przez który muszą przejść prawie wszystkie wchłaniane przez jelito substancje. Nie doceniamy jej roli, póki nie zacznie nam coś doskwierać. Dziś sześć ziół, które sprzyjają pracy wątroby.
 • Słaby uścisk dłoni? To może być symptom poważnej choroby

  Słaby uścisk dłoni? To może być symptom poważnej choroby

  Na podstawie tego, w jaki sposób witamy się z innymi, specjaliści potrafią zdiagnozować nasz charakter i typ osobowości. Okazuje się, że siła uścisku dłoni zdradza znacznie więcej. Jak przekonują nowozelandzcy uczeni, słaby uścisk dłoni może być symptomem potencjalnie zagrażającego życiu schorzenia.
 • Jak dbać o wątrobę, by dobrze nam służyła?

  Jak dbać o wątrobę, by dobrze nam służyła?

  Wielu z nas myśli, że toksyny można usunąć z organizmu za pomocą kuracji oczyszczających. Ale tak naprawdę neutralizuje je... wątroba. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by była zdrowa. Niestety, czyha na nią wiele niebezpieczeństw, a najgroźniejszym z nich wcale nie jest alkohol!
 • Ćwicz dla... wątroby!

  Ćwicz dla... wątroby!

  Odgrywa kluczową rolę w odchudzaniu, wspiera pracę układu krążenia, wydłuża życie. Do długiej listy zalet regularnego uprawiania sportu dodać możemy kolejną. Jak wykazało najnowsze badanie naukowe, aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka wątroby.
 • Jak oczyścić wątrobę?

  Jak oczyścić wątrobę?

  Wątroba to niezwykły narząd, który pełni wiele funkcji. To cicha bohaterka, która nawet przeciążona rzadko kiedy się skarży. Dlatego chorobę lub poważne uszkodzenia zauważamy zbyt późno. Aby do tego nie dopuścić, starajmy się nie przeciążać naszej wątroby i regularnie ją oczyszczać.

Filmy - Wątroba (6)

 • Nasza wątroba nie lubi przejadania – zadbajmy o nią w majówkę!

  Kondycja wątroby decyduje o tym, ile mamy energii, ile ważymy, jak się czujemy – ale nie tylko. Narząd ten chroni nas przed toksynami i wytwarza życiodajne związki. Zbliżająca się majówka skłania do pytań – co jeść, czego unikać, aby utrzymać ten narząd w dobrym zdrowiu? O te kwestie zapytaliśmy hepatologa Jana Gietkę, z Poradni Chorób Wątroby.
 • Czy Polakom grozi stłuszczenie wątroby?

  Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Można wyliczyć ponad 500 funkcji, które spełnia dla całego organizmu. Jak w laboratorium dokonuje przemian węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków oraz rozkłada toksyny. Oprócz tego, jest niestrudzonym magazynierem, który pobiera i wydaje – dbając o to, żeby nie zabrakło ważnych związków dla pracy całego organizmu. W przypadku, gdy jest nieodpowiednio traktowana – może ulec uszkodzeniu i nie spełniać swoich funkcji.
 • Polakom zagraża stłuszczeniowa choroba wątroby

  Zbyt wysokie BMI, będące czynnikiem ryzyka niealkoholowej choroby wątroby ma 56,7% osób – pokazał Ogólnopolski Test Wątroby. Niepokojąco wyglądają również odpowiedzi na pytania o zmianę masy ciała – ponad 55% ankietowanych w tym okresie przytyło, w tym prawie jedna piąta zwiększyła masę ciała o ponad 10 kilogramów.
 • Domowe sposoby na regenerację wątroby

  Nasza wątroba każdego dnia narażona jest na mnóstwo czynników, które sprawiają, że jest obciążona i nie radzi sobie z prawidłowym funkcjonowaniem. Stres, alkohol, tłuszcze i w ogóle niezdrowa dieta - wszystko to sprawia, że od czasu do czasu daje o sobie znać. Dlatego warto spróbować zastosowania się do prostych instrukcji, jak wspomóc regenerację tego niezwykle ważnego narządu. Dzięki nim zwiększycie swoje szanse na uniknięcie groźnych chorób wątroby!