wątroba

Artykuły - Wątroba (50)

 • Słaby uścisk dłoni? To może być symptom poważnej choroby

  Słaby uścisk dłoni? To może być symptom poważnej choroby

  Na podstawie tego, w jaki sposób witamy się z innymi, specjaliści potrafią zdiagnozować nasz charakter i typ osobowości. Okazuje się, że siła uścisku dłoni zdradza znacznie więcej. Jak przekonują nowozelandzcy uczeni, słaby uścisk dłoni może być symptomem potencjalnie zagrażającego życiu schorzenia.
 • Jak dbać o wątrobę, by dobrze nam służyła?

  Jak dbać o wątrobę, by dobrze nam służyła?

  Wielu z nas myśli, że toksyny można usunąć z organizmu za pomocą kuracji oczyszczających. Ale tak naprawdę neutralizuje je... wątroba. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by była zdrowa. Niestety, czyha na nią wiele niebezpieczeństw, a najgroźniejszym z nich wcale nie jest alkohol!
 • Ćwicz dla... wątroby!

  Ćwicz dla... wątroby!

  Odgrywa kluczową rolę w odchudzaniu, wspiera pracę układu krążenia, wydłuża życie. Do długiej listy zalet regularnego uprawiania sportu dodać możemy kolejną. Jak wykazało najnowsze badanie naukowe, aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka wątroby.
 • Jak oczyścić wątrobę?

  Jak oczyścić wątrobę?

  Wątroba to niezwykły narząd, który pełni wiele funkcji. To cicha bohaterka, która nawet przeciążona rzadko kiedy się skarży. Dlatego chorobę lub poważne uszkodzenia zauważamy zbyt późno. Aby do tego nie dopuścić, starajmy się nie przeciążać naszej wątroby i regularnie ją oczyszczać.
 • Koronawirus może uszkodzić wątrobę

  Koronawirus może uszkodzić wątrobę

  ​SARS-CoV-2 może uszkadzać wątrobę, nawet u osób, które przeszły chorobę COVID-19 bezobjawowo. To oznacza, że koronawirus jest potencjalnie niebezpieczny także dla osób młodych - wynika z analizy chińskich lekarzy.
 • Na problemy z wątrobą najlepszy jest... kalafior!

  Na problemy z wątrobą najlepszy jest... kalafior!

  Jeżeli masz dni, kiedy zjedzenie czegoś smażonego lub bardziej tłustego niż zazwyczaj, powoduje bolesność w okolicach wątroby, przygotuj kalafior. Zawiera on związek - indol, który jest nie mniej skuteczny niż sylimarol obecny w ostropeście.
 • Podstępny tłuszcz w wątrobie

  Podstępny tłuszcz w wątrobie

  Niealkoholowe stłuszczenie tego narządu to plaga naszych czasów. Szacuje się, że od 30 do 40 procent osób dorosłych ma ten problem. Jak go w porę wychwycić?
 • Rewolucja w transplantologii. Wątroba do przeszczepu nawet tydzień poza ciałem?

  Rewolucja w transplantologii. Wątroba do przeszczepu nawet tydzień poza ciałem?

  Nowo opracowana maszyna jest w stanie naprawić uszkodzoną wątrobę i utrzymać ją przy życiu przez okres do jednego tygodnia. To daje nadzieję dla osób z całego świata oczekujących na przeszczep tego narządu.
 • Jak wesprzeć wątrobę?

  Jak wesprzeć wątrobę?

  Oprócz diety, konieczne dla poprawy funkcji wątroby okazują się rośliny zawierające związki regenerujące komórki i chroniące przed szkodliwymi substancjami. Świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do jadłospisu karczocha.
 • Bakterie jelitowe mogą powodować stłuszczenie wątroby

  Bakterie jelitowe mogą powodować stłuszczenie wątroby

  Są szczepy bakterii jelitowych, które wytwarzają szkodliwe ilości alkoholu przyczyniające się do stłuszczenia wątroby.

Filmy - Wątroba (8)

 • Ostatki naszej wątroby. Jak pomóc w jej regeneracji?

  Farmaceutka i specjalistka ziół Aldona Adamska-Szewczyk opowiedziała, co może pomóc naszej wątrobie w regeneracji. Po jakie zioła warto sięgnąć? Na co pomaga mięta, a na co kurkuma? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Jakie przekąski są najlepsze dla naszej wątroby?

  Stłuszczenie wątroby polega na nagromadzeniu kropli tłuszczu w komórkach wątrobowych, zamiast ich wykorzystania w przemianie materii. Ponieważ wątroba jest naszym głównym filtrem i stacją detoksykacyjną, jej stłuszczenie należy potraktować jako sygnał, że coś nam szkodzi. Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie stworzyli zdrowe bułki i batony dla osób z przeciążonym układem pokarmowym. Co znajduje się w ich składzie? O tym opowiedziała prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nasza wątroba nie lubi przejadania – zadbajmy o nią w majówkę!

  Kondycja wątroby decyduje o tym, ile mamy energii, ile ważymy, jak się czujemy – ale nie tylko. Narząd ten chroni nas przed toksynami i wytwarza życiodajne związki. Zbliżająca się majówka skłania do pytań – co jeść, czego unikać, aby utrzymać ten narząd w dobrym zdrowiu? O te kwestie zapytaliśmy hepatologa Jana Gietkę, z Poradni Chorób Wątroby.
 • Czy Polakom grozi stłuszczenie wątroby?

  Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Można wyliczyć ponad 500 funkcji, które spełnia dla całego organizmu. Jak w laboratorium dokonuje przemian węglowodanów, tłuszczów, białek, hormonów, substancji odżywczych, leków oraz rozkłada toksyny. Oprócz tego, jest niestrudzonym magazynierem, który pobiera i wydaje – dbając o to, żeby nie zabrakło ważnych związków dla pracy całego organizmu. W przypadku, gdy jest nieodpowiednio traktowana – może ulec uszkodzeniu i nie spełniać swoich funkcji.