warszawskie getto

Artykuły - Warszawskie getto (5)

 • 23 lipca 1942 r. Samobójstwo Adama Czerniakowa

  23 lipca 1942 r. Samobójstwo Adama Czerniakowa

  Na wieść o rozpoczęciu przez Niemców likwidacji getta warszawskiego, prezes stołecznego Judenratu Adam Czerniaków popełnił samobójstwo.
 • 16 maja 1943 r. Niemcy wysadzili Wielką Synagogę w Warszawie

  16 maja 1943 r. Niemcy wysadzili Wielką Synagogę w Warszawie

  Wysadzenie w powietrze Wielkiej Synagogi w Warszawie miało być symbolem krwawego stłumienia powstania w żydowskim getcie. Ładunki wybuchowe odpalił dowodzący akcją likwidacji getta niemiecki zbrodniarz Juergen Stroop.
 • 6 marca 1952 r. Egzekucja Jürgena Stroopa

  6 marca 1952 r. Egzekucja Jürgena Stroopa

  W Warszawie, o godz. 19 w więzieniu na Mokotowie, wykonano wyrok śmierci na niemieckim zbrodniarzu wojennym Jürgenie Stroopie, odpowiedzialnym m.in. za brutalne stłumienie powstania w getcie warszawskim.
 • Juergen Stroop. Kat warszawskiego getta

  Juergen Stroop. Kat warszawskiego getta

  ​Nazistowski zbrodniarz Juergen Stroop, odpowiedzialny m.in. za stłumienie powstania w warszawskim getcie, skazany został 23 lipca 1951 r. na karę śmierci. Nie przyznał się do winy; twierdził, że jako Niemiec i funkcjonariusz III Rzeszy musiał skrupulatnie wykonywać rozkazy dowódców.
 • Wystawa "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto"

  Fotografie dokumentujące powstawanie warszawskiego getta, budowę murów, przeprowadzkę Żydów oraz życie codzienne w getcie można zobaczyć na plenerowej wystawie dostępnej od czwartku na ogrodzeniu Parku Żeromskiego na stołecznym Żoliborzu.
 • Historia sześciu warszawskich ulic

  Historia sześciu warszawskich ulic

  "Spojrzenia na warszawskie getto" - taki tytuł nosi nowa książka Jacka Leociaka - połączenie eseju historycznego i varsavianistycznego przewodnika po nieistniejącym mieście. We wtorek odbyła się promocja książki w Domu Spotkań z Historią.
 • 67. rocznica bez Marka Edelmana

  67. rocznica bez Marka Edelmana

  Kilkaset osób uczestniczyło w poniedziałek w marszu pamięci w 67. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. Po raz pierwszy obchody rocznicy odbyły się bez zmarłego w zeszłym roku ostatniego przywódcy powstania, Marka Edelmana.