Warsaw Enterprise Institute

Artykuły - Warsaw Enterprise Institute (5)

 • Samorządowi urzędnicy nie radzą sobie z przepisami. Potrafią zniszczyć lokalną firmę przez złą interpretację prawa

  Samorządowi urzędnicy nie radzą sobie z przepisami. Potrafią zniszczyć lokalną firmę przez złą interpretację prawa

  Problemy, jakie powstają tam, gdzie firmy zależne są od decyzji urzędników, należą do najpoważniejszych przeszkód w rozwoju gospodarczym Polski - oceniają eksperci Warsaw Enterprise Institute. Dotyczy to m.in. liczby niezbędnych zezwoleń, czasu oczekiwania na nie, systemu podatkowego i interpretacji przepisów. To problem w wielu gminach, gdzie urzędnicy wydają się nie dostrzegać związku między powodzeniem lokalnych firm i rozwojem regionu.
 • Zdecydowane "nie" dla nowego abonamentu rtv

  Zdecydowane "nie" dla nowego abonamentu rtv

  Poniżej stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Instytutu Sobieskiego, Fundacji Republikańskiej, Warsaw Enterprise Institute, Stowarzyszenia Libertariańskiego oraz Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości dotyczące nowej "koncepcji zasad finansowania mediów publicznych".
 • Gwiazdowski: ZUS to poważny problem

  Gwiazdowski: ZUS to poważny problem

  Prezes Warsaw Enterprise Institute Robert Gwiazdowski uważa, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest małym problemem naszego państwa. Dużym jest obecny system ubezpieczeń emerytalnych - uważa ekonomista. W jego ocenie emerytury powinny być równe.
 • Dokąd Polacy uciekają przed akcyzą? Do szarej strefy

  Dokąd Polacy uciekają przed akcyzą? Do szarej strefy

  Według danych Warsaw Enterprise Institute, w wyniku systematycznych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe udział szarej strefy w tym segmencie cały czas wzrasta. W czwartym kwartale 2013 roku mieściła się ona w granicach 20-25 proc. Oznacza to, iż drakońskie podwyżki cen papierosów skłaniają palaczy do poszukiwania alternatywnych źródeł.
 • Elektroniczne potwierdzenie odbioru przyspieszy postępowania sądowe

  Elektroniczne potwierdzenie odbioru przyspieszy postępowania sądowe

  Elektroniczne potwierdzenie odbioru przyspieszy doręczenia sądowe, jest także szansą na przyspieszenie postępowań prowadzonych w sądach - twierdzą przedstawiciele Warsaw Enterprise Institute w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

Filmy - Warsaw Enterprise Institute (1)

 • Warsaw Enterprise Institute: Samorządowi urzędnicy nie radzą sobie z przepisami

  Problemy, jakie powstają tam, gdzie firmy zależne są od decyzji urzędników, należą do najpoważniejszych przeszkód w rozwoju gospodarczym Polski – oceniają eksperci Warsaw Enterprise Institute. Dotyczy to m.in. liczby niezbędnych zezwoleń, czasu oczekiwania na nie, systemu podatkowego i interpretacji przepisów. To problem w wielu gminach, gdzie urzędnicy wydają się nie dostrzegać związku między powodzeniem lokalnych firm i rozwojem regionu. – Niezbędnych zezwoleń jest za dużo, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. Samorządy nie nadążają za biznesem i potrzebą rozwoju przedsiębiorczości – mówi Tomasz Wróblewski, publicysta, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. – Jeden z powodów może być taki, że brakuje bodźców: zbyt mało pieniędzy zostaje w gminie, w zbyt dużym stopniu gminy i samorządy są uzależnione od jałmużny budżetu państwa.