walenie

Artykuły - Walenie (10)

 • Szczątki wala karłowatego sprzed 6 mln lat

  Szczątki wala karłowatego sprzed 6 mln lat

  Wal karłowaty to słabo poznany gatunek ssaka z podrzędu fiszbinowców. Jest niezwykle rzadki i posiada cechy niespotykane w żadnym innym znanym wielorybie. Znaleziono skamielinę, która może pomóc rozwikłać zagadkę pochodzenia tego zwierzęcia.
 • Ponownie dostrzeżono białego humbaka

  Ponownie dostrzeżono białego humbaka

  Słynny biały wieloryb zwany Migaloo ponownie pojawił się u wybrzeży Australii.
 • Matki humbaków komunikują się z młodymi szeptem

  Matki humbaków komunikują się z młodymi szeptem

  ​Humbaki są znane z niezwykłych ballad, które można usłyszeć z odległości ponad 30 km. Najnowsze nagrania wskazują jednak, że w mowie wielorybów istnieje także coś takiego, jak szept.
 • Orki zakażone ludzkimi drobnoustrojami

  Orki zakażone ludzkimi drobnoustrojami

  Naukowcy badający zagrożone populacje orek odkryli, że zwierzęta pływające wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Kanady są zakażone przez bakterie i grzyby pochodzenia ludzkiego. To właśnie z tego powodu populacja orek w tym regionie jest tak mała.
 • Humbaki łączą się w supergrupy. Nigdy wcześniej tego nie zaobserwowano

  Humbaki łączą się w supergrupy. Nigdy wcześniej tego nie zaobserwowano

  ​W ostatnim czasie humbaki tworzą tajemnicze "supergrupy", a naukowcy nie potrafią wytłumaczyć dlaczego. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano podobnego zjawiska.
 • Burze słoneczne szkodzą waleniom

  Burze słoneczne szkodzą waleniom

  Naukowcy od dziesięcioleci zastawiali się, co sprawia, że walenie, delfiny i morświny zostają wyrzucone przez morze na brzeg. NASA sugeruje, że może być to bezpośrednim wynikiem... burz słonecznych.
 • Tajemnicze dźwięki z Rowu Mariańskiego to nieznany gatunek wieloryba?

  Tajemnicze dźwięki z Rowu Mariańskiego to nieznany gatunek wieloryba?

  Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o dziwnych dźwiękach dobiegających z oceanicznych głębin. Dokładniejsze analizy wykazały, że ich źródłem jest najprawdopodobniej nieznany do tej pory gatunek walenia.
 • Walenie kryją sekret syntetycznej krwi?

  Walenie kryją sekret syntetycznej krwi?

  Walenie podczas nurkowania mogą wstrzymać oddech na czas dwóch godzin. Jeżeli naukowcom uda się rozwikłać jaki mechanizm jest za to odpowiedzialny, być może uda się opracować syntetyczną krew, która uratuje życie milionom osób na całym świecie.
 • Kolejne tajemnicze samobójstwo waleni

  Czy ta zagadka zostanie kiedykolwiek rozwiązana? Ludzie wciąż głowią się nad tym, co powoduje, że całe stada wielorybów bądź waleni znajdują śmierć na plaży. Tym razem do takiego zdarzenia doszło w Nowej Zelandii. Zginęło 39 waleni z rodzaju Globicephala. Te ssaki z rodziny delfinowatych mają bardzo duże rozmiary i pod wieloma względami przypominają wieloryby.
 • "Walenie rękami w drzewo"

  "Walenie rękami w drzewo"

  - To nie jest żadne intelektualne doświadczenie, tylko odjazd na całej linii, sposób na wyładowanie emocji. Kiedy grasz muzykę we właściwy sposób, zawsze chodzi właśnie o to. Tak jest od chwili wynalezienia muzyki, gdy jaskiniowiec zaczął walić rękami w drzewo, żeby uwolnić agresję - uzasadnia w rozmowie z Bartoszem Donarskim prostotę i bezpośredniość dźwięków Six Feet Under Chris Barnes, intronizowany przed laty na króla growlingu. "Commandment", siódmy, regularny album Amerykanów, którego premiera odbyła się w połowie kwietnia 2007 roku, znów pewnie nie zaspokoi potrzeb fanów przekombinowanego death metalu, ale jak mówi eksfrontman Cannibal Corpse - ludzika muszą się ruszać.

Filmy - Walenie (6)