Waldemar Skrzypczak

Artykuły - Waldemar Skrzypczak (43)

Filmy - Waldemar Skrzypczak (6)

 • Gen. Skrzypczak o systemie Patriot: Kupiliśmy bezpieczeństwo polityczne i „parasol” na pół Warszawy

  „Nowa era dla sił zbrojnych, bo wojska pozyskały najnowocześniejszy system obrony powietrznej jaki jest w tej chwili na świecie, jeżeli chodzi o zdolności operacyjne” – tak o zakupie baterii Patriot od Amerykanów mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. „Do tej pory mieliśmy systemy poradzieckie, które nam nie gwarantowały ‘parasola’ nad Polską” – dodał. Zaznaczył jednak, że kupiliśmy dość niewielki „parasol”. „To jest pół Warszawy na razie. Obliczyliśmy, żeby całą Polskę przykryć, to trzeba nam 16 baterii Patriotów” – mówił. Według Skrzypczaka, kupując system „kupujemy bezpieczeństwo politycznie”. „My nie tylko kupiliśmy baterie, ale związaliśmy się w ten sposób z systemami NATO-wskimi. Amerykanie dając nam tę technologię będą pilnowali, by ta technologia była skuteczna i dobrze się sprawdzała w ogólnym systemie” – mówił w rozmowie z Marcinem Zaborskim. Przyznał, że wyścig zbrojny jest jednak „galopujący”. „Warto by było, by politycy byli bardziej ostrożniejsi w swoich deklaracjach, bo my wojskowi wiemy, w jakim kierunku idzie rozwój broni atakujących. Myślę tu o rakietach i pociskach hipersonicznych, które są nieosiągalne dla rakiet Patriot. My o tym nie mówimy głośno, ale mówią o tym sami Amerykanie” – powiedział. „Na dzisiaj Ameryka nie dysponuje systemem obrony, który byłby skuteczny w zwalczaniu broni hipersonicznej, którą testują Rosjanie” – powiedział gen. Skrzypczak.
 • Gen. W.Skrzypczak o reakcji Rosji na zakup Patriotów: Żadną reakcją bym się nie przejmował. Jak zwykle będzie prężenie muskułów

  "Żadną reakcją Rosji bym się nie przejmował. Rosja jak zawsze wyrazi swoje wielkie oburzenie, znowu Iskandery będą wyjeżdżały z garaży" - tak zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka zareaguje kraj Władimira Putina na informację o zakupie przez Polskę systemu Patriot. Na pytanie, czy będzie prężenie muskułów, gość RMF FM odpowiedział: "Jak zwykle. Nie przejmowałbym się tym wcale". "Uspokajałbym Polaków i przestałbym ich straszyć tą rosyjską propagandą" - stwierdził. "Komu wypłaciłby pan nagrodę za ciężką pracę, dzięki której ta umowa na zakup Patriotów została dzisiaj podpisana?" - pytał swojego gościa Marcin Zaborski. "Grupie oficerów, którzy to od początku prowadzili. Oni to prowadzili już chyba od 8 lat" - odpowiedział gen. Skrzypczak, który podkreślił, że wojskowi przyzwyczaili się do tego, że oni robią swoje, a "to politycy zawsze spijają śmietankę". Gość RMF FM mówił także o tym, że dialog techniczny w sprawie Patriotów trwał przynajmniej od 6-7 lat. "Brakowało decyzji politycznej. Wyższość PiS-u nad PO jest taka, że PiS podjął decyzję o realizacji tego od początku do końca. PiS zdecydował: Kupujemy, a PO się wahała" - wyjaśnił.
 • Gen. Skrzypczak: Polska Grupa Zbrojeniowa jest w stanie zapaści technologicznej

  "Polska Grupa Zbrojeniowa jest w stanie zapaści technologicznej. Przez 2 lata nie zrobiło się (tam) nic" - powiedział w RMF FM gość Krzysztofa Ziemca gen. Waldemar Skrzypczak. Jak dodał, jego zdaniem w polskiej armii cały czas jest realizowany program sprzed 10 lat. "Wojskowi powinni teraz usiąść i w kontekście tego, co się dzieje technologicznie na świecie, zredefiniować swoje wymagania na polską armię, na polskie uposażenie" - podkreślił gość RMF FM. Tłumacząc, dlaczego stan polskiej armii jest "kiepski" mówił o nadal funkcjonujących systemach poradzieckich: "Nie mamy skutecznego uzbrojenia, systemów rażenia, systemu walki, które powodowałyby to, że nasza armia jest zdolna oprzeć się na przykład agresji Rosji".
 • Gen. Skrzypczak: Polska i Europa Zachodnia są Trumpowi potrzebne

  "Nie sądzę, żeby (Donald) Trump zdecydował się na jakiekolwiek ruchy, które mogą osłabić nasze relacje w zakresie bezpieczeństwa, porozumień militarnych. Okazuje się, że w kontekście tego, co się dzieje i w tej strategii, którą Trump ogłosił w grudniu, Polska i Europa Zachodnia są Trumpowi potrzebne" - powiedział w internetowej części rozmowy z Krzysztofem Ziemcem gen. Waldemar Skrzypczak. W ten sposób odniósł się do oświadczenia Departamentu Stanu dotyczące nowelizacji ustawy o IPN. "Rozumiem, dlaczego Departament Stanu takie stanowisko zajmuje, bo przecież wielu kongresmenów jest mocno związanych z diasporą żydowską, wielu polityków, wielu przemysłowców. Zatem to jest tak jakby gest w kierunku bardziej nie Polski, a w kierunku tych ludzi, którzy naszą ustawę o IPN krytykują" - wyjaśnił gość RMF FM.