wakacje za granicą

Artykuły - Wakacje za granicą (15)

 • Strach ustępuje, złoty wzmacnia się, tanieją zagraniczne wakacje

  Strach ustępuje, złoty wzmacnia się, tanieją zagraniczne wakacje

  Spadek ryzyka postrzeganego przez rynki oznacza, że inwestorzy uciekają od bardzo drogiego dolara, a to zaczyna pomagać złotemu i niweluje niekorzystny wpływ obniżki stóp procentowych. Jeżeli ktoś zdecyduje się na zagraniczne wakacje, to stają się tańsze.
 • Wakacje za granicą w dobie koronawirusa. Czy będzie obowiązywać kwarantanna?

  Wakacje za granicą w dobie koronawirusa. Czy będzie obowiązywać kwarantanna?

  Ministerstwo Zdrowia radzi mocno studzić entuzjazm związany z komunikatami z poszczególnych europejskich krajów w sprawie otwierania granic. To, że łatwo będzie można do któregoś kraju wjechać, wcale nie oznacza, że łatwo będzie można stamtąd wrócić - ostrzegają urzędnicy. 3 czerwca granicę otwierają Włochy - kraj, w którym tylko w poniedziałek przez koronawirusa zmarło 99 osób. Łącznie to już ponad 32 tysiące.
 • Czy zagraniczne urlopy w sierpniu okażą się tańsze?

  Czy zagraniczne urlopy w sierpniu okażą się tańsze?

  Jak zmieniające się kursy walut wpłyną na koszt naszych zagranicznych urlopów w sierpniu? Te wyjazdy, za które zapłacimy w euro, będą tańsze. Turcja jest popularna, ale katastrofa waluty tego kraju nie wpływa na zniżkę cen.
 • Wyjazd z dzieckiem za granicę: Jakie dokumenty zabrać?

  Wyjazd z dzieckiem za granicę: Jakie dokumenty zabrać?

  Planujesz wakacje za granicą z dzieckiem? A może dłuższy wyjazd? W zależności od kraju pobytu niezbędne mogą być różne dokumenty dla dziecka, takie jak paszport, dowód osobisty oraz poświadczenie ubezpieczenia. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne? Jakie dokumenty należy przygotować przed wyjazdem z dzieckiem na wakacje?
 • Jak się ubrać na wakacje za granicą? Nie daj się zaskoczyć!

  Jak się ubrać na wakacje za granicą? Nie daj się zaskoczyć!

  Pakowanie walizki na urlop za granicą to zmora wszystkich kobiet. Każda z nas chce być modna i wyglądać świetnie, więc często zupełnie niepotrzebnie zabieramy ze sobą pół szafy. Twój wymarzony wyjazd zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie wiesz, jak się ubrać? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jaki strój kąpielowy oraz ubrania na lato przydadzą Ci się podczas wakacji za granicą.
 • Nie chcesz płacić za leczenie za granicą? Pamiętaj o EKUZ

  Nie chcesz płacić za leczenie za granicą? Pamiętaj o EKUZ

  W sobotę 24 czerwca część oddziałów NFZ będzie wydawać karty EKUZ, potrzebne do bezpłatnego leczenia za granicą. To ratunek dla zapominalskich, którzy za chwilę ruszają na dalekie wojaże. Mało osób pamięta, że wnioski o kartę można też składać zdalnie, bez wychodzenia z domu - przez platformę ePUAP i profil zaufany (czyli odpowiednik podpisu elektronicznego).
 • Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Lepiej weź ze sobą ten dokument

  Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Lepiej weź ze sobą ten dokument

  Planując wakacje w krajach Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w nagłych wypadkach umożliwi skorzystanie z pomocy medycznej - przypomina NFZ.
 • Sondaż: Na wakacje za granicę coraz rzadziej z gotówką w kieszeni

  Sondaż: Na wakacje za granicę coraz rzadziej z gotówką w kieszeni

  Gotówka kupiona w kantorze to wciąż według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej. Jak wynika z badania Deutsche Bank PBC, odsetek osób zabierających ze sobą gotówkę spadł jednak w ciągu ostatnich dwóch lat o niemal jedną trzecią. Zdecydowanie chętniej niż przed dwoma laty korzystalibyśmy za to z bezprowizyjnych bankomatów. Znacznie częściej jesteśmy też skłonni sięgać po karty płatnicze, w tym kredytowe.
 • Trudna sytuacja polskiej waluty. Euro wyjątkowo drogie

  Trudna sytuacja polskiej waluty. Euro wyjątkowo drogie

  Złoty pod presją. Co najmniej do połowy wakacji ceny zagranicznych walut nie spadną - tak twierdzą niemal wszyscy analitycy. To oznacza, że ci z was, którzy planują wakacje za granicą muszą się przygotować na dodatkowe wydatki.
 • Wakacje za granicą o 10-15 proc. droższe niż przed rokiem

  Wakacje za granicą o 10-15 proc. droższe niż przed rokiem

  W tym roku wakacje nie będą dla Polaków tanie. Szczególnie za granicą. Złoty względem euro osłabił się w ciągu roku o 6,5 proc., a dolara aż o 22,17 proc. Do tego różnica w cenie tych walut wynosi już tylko nieco ponad 80 gr. W poprzednich latach przekraczała 1 zł, co powodowało, że wakacje w krajach dolarowych, do których zalicza się Egipt, były bardziej opłacalne. Ceny wycieczek były bowiem najniższe na rynku.

Filmy - Wakacje za granicą (4)

 • Strach ustępuje, złoty wzmacnia się, tanieją zagraniczne wakacje

  Spadek ryzyka postrzeganego przez rynki oznacza, że inwestorzy uciekają od bardzo drogiego dolara, a to zaczyna pomagać złotemu i niweluje niekorzystny wpływ obniżki stóp procentowych. Jeżeli ktoś zdecyduje się na zagraniczne wakacje, to stają się tańsze.
 • To przez franka zagraniczne wakacje okazały się dla nas drogie

  Zagraniczne wakacje okazały się droższe niż planowaliśmy. Złoty osłabił się dużo bardziej niż inne waluty naszego regionu. Powodem jest spór o kredyty frankowiczów. Nasza waluta była przez wiele miesięcy stabilna, szczególnie wobec euro, gdy ten kurs zamarł w okolicach 4,25 zł za euro. Jednak w ostatnich tygodniach złoty mocno tracił. Tegoroczne wakacje okazały się wyjątkowe bo złoty tracił jednocześnie wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Kurs franka przekroczył 4,0 zł.
 • Jak wyjechać na wakacje zagraniczne za mniej niż 1000 zł?

  Wakacje przed sezonem szczytowym to nie tylko mniejsza liczba turystów, ale także zdecydowanie niższe ceny za wycieczki zorganizowane. W maju i czerwcu wyjazdy zagraniczne mogą kosztować nawet poniżej 1000 zł. Na atrakcyjne wakacje w tych miesiącach skusiło się prawie 40 proc. więcej Polaków w porównaniu z rokiem ubiegłym. W biurach podróży sezon letnich wyjazdów rozpoczął się wraz z dłuższym weekendem majówkowym. I choć wakacje kojarzone są głównie z miesiącami takimi jak lipiec czy sierpień to coraz częściej Polacy decydują się na urlop przed szczytem sezonu. Głównym atutem wyjazdów w maju i czerwcu jest cena, która w 2018 r. może być niższa nawet o 50-60 proc. w porównaniu do kolejnych miesięcy.
 • Problemy za granicą? Sprawdź, kiedy konsul udzieli ci pomocy

  Kradzież paszportu, pieniędzy lub nieszczęśliwy wypadek – wakacje za granicą to nie tylko przyjemności. Co zrobić, gdy pojawiają się kłopoty? Na pewno nie rozkładać rąk. Jest kilka sposobów, by wyjść z opresji. „W sytuacjach, kiedy mamy jakikolwiek poważny problem, będąc za granicą, należy zgłosić się do polskiej placówki dyplomatycznej: konsulatu lub (gdy go nie ma) ambasady” – informuje adwokat Katarzyna Wysokińska. Jeśli w danym kraju Polska nie ma takiej placówki, pomocy udzielą nam dyplomaci innych państw Unii Europejskiej. Konsul nie rozwiąże za nas problemu, ale z pewnością pomoże. W razie kradzieży dokumentów po potwierdzeniu naszej tożsamości służby dyplomatyczne wydadzą nam paszport tymczasowy. Jednak gdy zostaną skradzione pieniądze, nie ma co liczyć na pożyczkę. Pracownicy ułatwią nam jedynie kontakt z krewnymi w Polsce. A co w przypadku aresztowania? Konsul pomoże uzyskać informacje o powodach zatrzymania i ewentualnej karze.