Biznes - viaTOLL

Artykuły - ViaTOLL (42)

 • Od lipca ważna zmiana dla kierowców

  Od 1 lipca 2020 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4. Dotychczasowy system poboru opłat zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r. zastąpi nowy, oparty na geolokalizacji.
 • NIK: Ponad 115 tysięcy mandatów przedawniło się

  NIK: Ponad 115 tysięcy mandatów przedawniło się

  Niedobory kadrowe w GITD były w latach 2015-2017 główną przyczyną przedawnienia się wykroczeń na odcinkach dróg objętych odcinkowym pomiarem prędkości - wynika z opublikowanego w piątek raportu NIK. Spośród 204 tys. popełnionych w tym czasie wykroczeń dopuszczono do przedawnienia się 115 tys. spraw.
 • E-winiety od 2021 roku, ale bez automatycznego egzekwowania mandatów

  E-winiety od 2021 roku, ale bez automatycznego egzekwowania mandatów

  - Elektroniczne winiety autostradowe zaczną w Czechach funkcjonować od 2021 roku, ale system automatycznego egzekwowania mandatów za ich brak zostanie wprowadzony później - poinformował w czwartek czeski minister transportu Vladimir Kremlik.
 • NIK skrytykowała przejęcie systemu ViaToll

  NIK skrytykowała przejęcie systemu ViaToll

  Najwyższa Izba Kontroli krytykuje przejęcie elektronicznego systemu ViaToll, Główny Inspektorat Transportu Drogowego odpiera zarzuty. Według informacji z Banku Gospodarstwa Krajowego koszty utrzymania systemu ViaTOLL po 2 listopada 2018 r., mimo planowanego spadku, wzrosły o około 7,5%.
 • Stanowisko Instytutu Biznesu w sprawie Krajowego Systemu Poboru Opłat

  Stanowisko Instytutu Biznesu w sprawie Krajowego Systemu Poboru Opłat

  3 listopada 2018 r. zarząd nad Krajowym Systemem Poboru Opłat (KSPO) obejmie Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Państwowy system poboru e-myta, viaTOLL, jest bardzo ważnym elementem finansowania rozwoju infrastruktury w Polsce.
 • Od listopada nowy system poboru opłat na drogach?

  Od listopada nowy system poboru opłat na drogach?

  Jak poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, trwają prace nad opracowaniem nowego systemu poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony.
 • Adamczyk - będzie nowy sposób poboru opłat drogowych

  Adamczyk - będzie nowy sposób poboru opłat drogowych

  Przygotowywany jest nowy sposób poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony. Jego wprowadzenie nastąpi po przejęciu przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) dotychczasowego systemu od firmy Kapsch - poinformował PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
 • MIB: Inspekcja Transportu Drogowego zajmie się poborem opłat

  MIB: Inspekcja Transportu Drogowego zajmie się poborem opłat

  Sejm w zeszłym tygodniu uchwalił nowelizację ustawy o drogach publicznych, która zakłada przeniesienie zadań związanych z poborem opłaty elektronicznej za przejazd samochodami po drogach krajowych od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD).
 • Drogi powinni utrzymywać kierowcy. Eksperci chcą zwiększenia ilości tras płatnych

  Drogi powinni utrzymywać kierowcy. Eksperci chcą zwiększenia ilości tras płatnych

  Jak powinien wyglądać pobór opłat drogowych? Pomóc w odpowiedzi na to pytanie stara się Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, które przedstawiło swoją kompleksową propozycję nowego, zrównoważonego systemu poboru myta drogą elektroniczną. Dzięki niej ma być mniej zatorów, a sam system będzie tańszy i łatwiejszy w obsłudze. Dodatkowo, zdaniem ekspertów, swoim zasięgiem powinien on objąć większą ilość dróg, tak aby wpływy z niego pozwoliły na utrzymanie infrastruktury.
 • MiB zastanawia się nad podwyżką opłaty paliwowej

  MiB zastanawia się nad podwyżką opłaty paliwowej

  Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zastanawia się nad podwyżką opłaty paliwowej - poinformował na konferencji prasowej wiceminister Jerzy Szmit. Ponad 4,7 mld zł - tyle w ciągu ostatnich czterech lat wpłynęło na konto KFD z tytułu opłat drogowych. Z początkiem lipca 2015 minęły cztery lata od wprowadzenia na polskie drogi elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL i manualnego poboru opłat na państwowych autostradach płatnych.