VAT na samochody

Artykuły - VAT na samochody (92)

 • Zaliczanie kosztów leasingu przy użytkowaniu auta poza działalnością

  Zaliczanie kosztów leasingu przy użytkowaniu auta poza działalnością

  Przedsiębiorcy wykorzystują do prowadzenia działalności gospodarczej samochody osobowe, niejednokrotnie pozyskane do zasobów firmy ze środków zewnętrznych, na mocy umowy leasingu. Ale specyfika posiadania i wykorzystywania auta powoduje, że czasem trudno nie użyć go również do innych celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. Wówczas powstają ograniczenia w podatkowym rozliczaniu kosztów jego eksploatacji.
 • VAT przy wykupie samochodu osobowego z leasingu

  VAT przy wykupie samochodu osobowego z leasingu

  Podatnicy użytkujący samochody osobowe na podstawie umowy leasingu operacyjnego na zakończenie tej umowy mogą zasadniczo wybrać, czy dokonują wykupu samochodu na cele firmowe, czy na cele prywatne, tj. na cele osobiste podatnika. W zależności od tego, jaką podejmą decyzję, ma ona wpływ na dalsze rozliczenie VAT.
 • ​PSPA proponuje pełne odliczenie VAT

  ​PSPA proponuje pełne odliczenie VAT

  Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych proponuje 100-proc. odliczenie podatku VAT od zakupu aut elektrycznych. Zdaniem tej organizacji rozpędzi to rynek elektromobilności w Polsce. Według rozporządzenia z 2019 r., dofinansowanie do zakupu auta elektrycznego z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu miało wynieść 30 proc. ceny takiego samochodu, ale nie więcej niż 37,5 tys. zł, przy maksymalnej cenie 125 tys. zł.
 • Wykup z leasingu na cele osobiste bez podatku

  Wykup z leasingu na cele osobiste bez podatku

  Osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, użytkujące samochody osobowe w ramach leasingu operacyjnego na koniec okresu umowy stają przed decyzją odnośnie do wyboru sposobu wykupu pojazdu. Możliwości są zależne od umowy leasingu, ale najczęściej spotykany jest wykup pojazdu "na firmę", czyli do dalszego wykorzystywania w działalności.
 • Odliczanie VAT przy wynajmie służbowych samochodów osobowych pracownikom

  Odliczanie VAT przy wynajmie służbowych samochodów osobowych pracownikom

  W praktyce zdarza się, że podatnicy odpłatnie udostępniają swoim pracownikom na cele prywatne firmowe samochody osobowe. Co do zasady, wynajem samochodów jest uznany za odpłatne świadczenie usług. W związku z tym powstaje pytanie, czy w takim przypadku podatnicy mają prawo do odliczania VAT w pełnej wysokości od wydatków związanych z tymi samochodami?
 • Limit kosztowy dla osobówki wykupionej z leasingu

  Limit kosztowy dla osobówki wykupionej z leasingu

  Wiele podmiotów gospodarczych użytkuje w prowadzeniu działalności gospodarczej samochody osobowe na podstawie umów leasingu operacyjnego. Jednocześnie dosyć częstą praktyką jest korzystanie przez leasingobiorców z opcji wykupu takiego auta po zakończeniu okresu, na który umowa leasingu została zawarta.
 • Pracowniczy ryczałt z tytułu wykorzystywania służbowego samochodu do celów prywatnych obejmuje koszty paliwa

  Pracowniczy ryczałt z tytułu wykorzystywania służbowego samochodu do celów prywatnych obejmuje koszty paliwa

  Wartość przychodu z tytułu nieodpłatnego użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa zakupionego przez pracodawcę.
 • Leasing auta osobowego wciąż bardziej opłacalny niż zakup

  Leasing auta osobowego wciąż bardziej opłacalny niż zakup

  Obowiązujące przepisy zawierają - według doradców podatkowych - lukę. Nie taki był cel Ministerstwa Finansów. Resort chciał ujednolicić maksymalną kwotę odliczeń (150 tys.), niezależnie od tego, na jakiej podstawie przedsiębiorca korzysta z auta osobowego - czy je kupił, czy wziął w leasing. Sejm nie zakazał jednak zaliczania do kosztów podatkowych nieodliczonego VAT, płaconego w ratach za leasing auta. Dzięki temu w sumie można odliczyć więcej niż 150 tys. zł.
 • Zamieszanie w rozliczaniu firmowych aut

  Zamieszanie w rozliczaniu firmowych aut

  W praktyce wyższa od 150 tys. zł kwota, którą nadal opłaca się wydać na firmowe auto, zamęt z opcjami rozliczania kosztów eksploatacji i liczne inne kontrowersje przedsiębiorców - tak eksperci Tax Care podsumowują pierwsze - według nowych zasad - rozliczenia leasingu operacyjnego i kosztów eksploatacji pojazdów użytkowanych przez firmy.
 • Brak zaświadczenia i wpisu w dowodzie rejestracyjnym

  Brak zaświadczenia i wpisu w dowodzie rejestracyjnym

  Zdaniem organów podatkowych odliczenie 100% VAT od wydatków związanych z użytkowaniem w firmie samochodów dotyczy tych pojazdów, w przypadku których podatnik przeprowadził dodatkowe badanie techniczne potwierdzone stosownym zaświadczeniem i posiada odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym. Jednak sądy administracyjne prezentują inne stanowisko.

Filmy - VAT na samochody (1)

 • Rząd chce ograniczyć możliwości odliczania VAT od samochodów

  Inicjatywa rządu jest korzystna dla budżetu i niekorzystna dla podatników. Pytanie brzmi, czy Polska do końca roku uzyska decyzję derogacyjną od Rady UE. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że tej decyzji nie będzie. Ona pozwoliłaby na kontynuowanie ograniczenia w prawie odliczenia VAT, zarówno przy nabyciu i leasingu samochodów, jak i paliwa – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jerzy Martini, partner w Kancelarii Martini i Wspólnicy.