VAT na auta

Artykuły - VAT na auta (36)

 • Surowce. Tak zmieni się rola tradycyjnych paliw

  Surowce. Tak zmieni się rola tradycyjnych paliw

  Tradycyjne paliwa jeszcze przez długi czas będą wykorzystywane w transporcie, ale już nie w takim stopniu jak dotychczas. Ropa i benzyna z czasem będą wypierane przez LNG czy CNG, a w przyszłości przez wodór. Postępować też będzie konsekwentnie elektryfikacja floty. Zmiany już się dokonują, na jednych rynkach szybciej, na innych wolniej. Zakłada się, że do 2030 roku po europejskich ulicach będzie jeździć 30 mln aut elektrycznych.
 • Odliczanie VAT przy wynajmie służbowych samochodów osobowych pracownikom

  Odliczanie VAT przy wynajmie służbowych samochodów osobowych pracownikom

  W praktyce zdarza się, że podatnicy odpłatnie udostępniają swoim pracownikom na cele prywatne firmowe samochody osobowe. Co do zasady, wynajem samochodów jest uznany za odpłatne świadczenie usług. W związku z tym powstaje pytanie, czy w takim przypadku podatnicy mają prawo do odliczania VAT w pełnej wysokości od wydatków związanych z tymi samochodami?
 • Amortyzacja samochodu osobowego będącego środkiem trwałym spółki

  Amortyzacja samochodu osobowego będącego środkiem trwałym spółki

  Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. zmiany w zakresie amortyzacji samochodów osobowych dotyczą zarówno podatników PIT, jak i CIT. Stosuje się je w odniesieniu do pojazdów nabytych/wprowadzonych do ewidencji środków trwałych począwszy od 1 stycznia 2019 r., jak i przed tą datą.
 • Zamieszanie w rozliczaniu firmowych aut

  Zamieszanie w rozliczaniu firmowych aut

  W praktyce wyższa od 150 tys. zł kwota, którą nadal opłaca się wydać na firmowe auto, zamęt z opcjami rozliczania kosztów eksploatacji i liczne inne kontrowersje przedsiębiorców - tak eksperci Tax Care podsumowują pierwsze - według nowych zasad - rozliczenia leasingu operacyjnego i kosztów eksploatacji pojazdów użytkowanych przez firmy.
 • NSA: Benzyna zużyta przez pracownika tylko z paragonem

  NSA: Benzyna zużyta przez pracownika tylko z paragonem

  Jeśli pracownik pojedzie służbowym autem do sklepu lub odwiezie dziecko do przedszkola i wykorzysta w ten sposób firmowe paliwo, to pracodawca musi to zaewidencjonować w kasie fiskalnej - orzekł sąd. Ministerstwo Finansów uważa co innego. Skutki tego orzeczenia może odczuć każda firma, która udostępnia służbowe samochody pracownikom.
 • Samochody od rodziny z 75-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Samochody od rodziny z 75-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Przedsiębiorcy bardziej opłaci się używać auta zięcia albo teściów niż kupić swoje, jeżeli nie chce go wprowadzić do ewidencji środków trwałych - wynika ze zmian uchwalonych przez Sejm.
 • Resort finansów idzie na wojnę z leasingiem

  Resort finansów idzie na wojnę z leasingiem

  Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi leasingów. Projekt regulacji, które mają obowiązywać już od 2019 roku, wzbudza kontrowersje. Ministerstwo Finansów przekonuje o zgodności zmian z konstytucją, bazując na własnych ekspertyzach. Jednak zdaniem znawców tematu, przygotowane zapisy naruszają ustawę zasadniczą.Specjaliści jednoznacznie wskazują, że prawo nie może działać wstecz. I grzmią, że to zły ruch i odejście od dotychczasowej praktyki stanowienia przepisów.
 • Służbowe auto do jazdy prywatnej? Przedsiębiorcy odliczą 75 proc. wydatków

  Służbowe auto do jazdy prywatnej? Przedsiębiorcy odliczą 75 proc. wydatków

  Przedsiębiorcy odliczą trzy czwarte wydatków, jeżeli samochód firmowy jest używany nie tylko do celów biznesowych. Wcześniej Ministerstwo Finansów planowało, że będzie to tylko 50 proc. Jednocześnie zostanie wprowadzony limit na wydatki.
 • Ogromne ożywienie w leasingu samochodów

  Ogromne ożywienie w leasingu samochodów

  Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w I połowie 2018r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 38,9 mld zł, przy 19,7 proc. dynamice rynku r/r. Na koniec czerwca 2018r. łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej wyniosła 136,8 mld zł, osiągając 25 proc. dynamikę wzrostu w ciągu roku. Branża notuje ogromne ożywienie na rynku leasingu szczególnie w kategoriach pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Zdaniem analityków wejście niekorzystnych przepisów podatkowych powoduje ze podatnicy chcą wykorzystać czas na zakup nowego auta.
 • Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać?

  Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać?

  Koniec z odliczaniem od przychodu całości rat za samochody osobowe. Najbardziej odczują to przedsiębiorcy kupujący droższe modele, warte ponad 150 tys. zł. Ale i właściciele tańszych mogą sporo stracić. Jedna zmiana będzie korzystna - podwyższony zostanie limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Dziś dla samochodów osobowych wynosi on 20 tys. euro, a ma być 150 tys. zł.

Filmy - VAT na auta (1)

 • Od nowego roku korzystniejsze przepisy o odliczeniu VAT na auta firmowe

  Po 1 stycznia będzie można kupić samochód firmowy z pełnym odliczeniem podatku VAT. Potem, jeśli propozycje Komisji Europejskiej wejdą w życie, wysokość odliczenia będzie zależeć od tego, czy auto jest wykorzystywane jedynie w celach firmowych czy również prywatnych. Problemem będzie jednak sprawdzanie, w jaki sposób przedsiębiorca korzysta z samochodu. - Wreszcie pojawi się pełne prawo do odliczenia, bez konieczności szukania jakichś opcji samochodów specjalistycznych czy wstawiania kratek do samochodów – mówi Katarzyna Rola-Stężycka, ekspert Tax Care. – Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, żeby te regulacje, jeżeli nawet zgoda Brukseli będzie jeszcze przed końcem roku, weszły w życie od początku stycznia. Z tego względu, że musi być przeprowadzony cały proces legislacyjny związany z wprowadzeniem nowelizacji do ustawy o podatku od towarów i usług.