VAT

Synonimy:
podatek VAT,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - VAT (3874)

 • Niższe stawki VAT, jeśli budżet na to pozwoli

  Niższe stawki VAT, jeśli budżet na to pozwoli

  Rząd chce, żeby powrót do niższych stawek VAT był powiązany z kondycją budżetu - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
 • Zastosowanie błędnej stawki VAT

  Zastosowanie błędnej stawki VAT

  Zasadą jest, że obowiązek określenia prawidłowej stawki VAT dla danego towaru bądź świadczonej usługi spoczywa na sprzedawcy tego towaru lub usługi. Jednak w praktyce zdarzają się sytuacje, w których podatnik wystawiający fakturę zastosuje niewłaściwą stawkę VAT. Co do zasady, podatnicy, którzy zastosowali błędną stawkę VAT, mają obowiązek (lub prawo) korekty VAT należnego.
 • ​Pandemia koronawirusa. Zwolnienie masek ochronnych z VAT nie będzie w Austrii przywrócone

  ​Pandemia koronawirusa. Zwolnienie masek ochronnych z VAT nie będzie w Austrii przywrócone

  Rzecznik austriackiego ministerstwa finansów poinformował, że zerowa stawka podatku VAT na chroniące przed koronawirusem maski na twarz nie zostanie przywrócona, gdyż Unia Europejska nie wydała zezwalających na to przepisów.
 • Import towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  Import towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

  W dobie powszechnego dostępu do internetu, kroczącej globalizacji oraz łatwości nawiązania stosunków gospodarczych i współpracy z podmiotami z różnych krajów na znaczeniu nabiera import towarów. Prawidłowe rozliczenie takich transakcji jest skomplikowane i wymaga dołożenia licznych starań, aby uniknąć negatywnych konsekwencji oraz umożliwić przeprowadzenie transakcji bez zbędnych problemów i opóźnień na granicy.
 • Spółka miała prawo rozliczać VAT z faktur za usługi budowlane dopiero po otrzymaniu zapłaty

  Spółka miała prawo rozliczać VAT z faktur za usługi budowlane dopiero po otrzymaniu zapłaty

  Moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie faktur za usługi budowlane to chwila, w której spółka otrzymała całość lub część zapłaty za wykonane usługi - orzekł 4 czerwca 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie na korzyść firmy budowlanej w jej sporze z fiskusem w sprawie rozliczeń faktur sprzed ośmiu lat.
 • "Rzeczpospolita": Niedozwolone tax free urzędników

  "Rzeczpospolita": Niedozwolone tax free urzędników

  Jak ujawnia wtorkowa "Rzeczpospolita", wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów, którzy wyjeżdżali na zagraniczne misje, mieli wyłudzać VAT. Prokuratura uruchomiła postępowanie sprawdzające.
 • Zasady rozliczania podatku od towarów i usług w przypadku dokonywania sprzedaży wysyłkowej

  Zasady rozliczania podatku od towarów i usług w przypadku dokonywania sprzedaży wysyłkowej

  ​Swoboda obrotu gospodarczego oraz przepływu towarów umożliwia sprzedaż towarów w różnych krajach Unii Europejskiej bez większych barier. Zagraniczni podatnicy z terytorium wspólnoty mogą sprzedawać w Polsce swoje towary na rzecz osób fizycznych lub nie-podatników bez konieczności posiadania sklepów, pracowników czy innej infrastruktury. W takich sytuacjach mamy do czynienia ze sprzedażą wysyłkową na terytorium kraju.
 • Nowa matryca stawek VAT. Sprzedaż towarów kupionych przed 1 lipca 2020 r.

  Nowa matryca stawek VAT. Sprzedaż towarów kupionych przed 1 lipca 2020 r.

  Jestem czynnym podatnikiem VAT. Część towaru kupiłem, gdy był on opodatkowany stawką 8% VAT. Jaką stawkę VAT powinienem zastosować, dokonując jego sprzedaży po 1 lipca 2020 r., jeżeli zgodnie z nową matrycą stawek VAT, towar ten jest obecnie opodatkowany stawką 5% VAT?
 • Wydatki na samochód w firmie w ujęciu księgowym

  Wydatki na samochód w firmie w ujęciu księgowym

  W prowadzonej działalności gospodarczej jednostki często wykorzystują samochody osobowe lub ciężarowe, które stanowią środki trwałe. Do wydatków związanych z ich używaniem można zaliczyć przede wszystkim amortyzację, ubezpieczenie, bieżące naprawy i remonty, zakup paliwa czy części zamiennych. Koszty z tego tytułu odnosi się w księgach rachunkowych zasadniczo do kosztów działalności operacyjnej. W przypadku gdy z uwagi na przepisy podatkowe wydatek na firmowy samochód nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów, w ewidencji analitycznej do kont kosztów można wyodrębnić konta KUP i NKUP.
 • Resort finansów szykuje kolejne zmiany w VAT

  Resort finansów szykuje kolejne zmiany w VAT

  SLIM VAT to kolejny pakiet zmian, które zaproponuje MF. Uproszczone mają zostać procedury w fakturowaniu, eksporcie i kursach walut. Wzrosnąć ma też limit na prezenty o małej wartości. Kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości wzrośnie z 10 do 20 zł.

Filmy - VAT (37)

 • Czy niższa stawka VAT może wspomóc gospodarkę po pandemii?

  Jednym z pomysłów na wspomożenie gospodarki po kryzysie koronawirusa jest obniżenie podatku VAT. Mniejszy podatek nałożony na konsumpcję oznaczałby niższe ceny produktów i usług, bez straty przedsiębiorców i firm. Takie rozwiązanie na pewno zasługuje na uwagę – jednak eksperci podatkowi wskazują, że bez równoległych zmian w całym systemie podatkowym obniżka VATu może dotknąć niektóre grupy społeczne. Podatek VAT jest bowiem skorelowany z podatkiem dochodowym PIT i CIT. Obniżka podatku od konsumpcji mogłaby sprawić, że osoby zarabiające najmniej koniec końców zapłaciłyby w podatkach więcej. Dlatego eksperci radzą, by obniżkę VATu gruntownie przemyśleć i wykorzystać tę okazję do reformy całego systemu podatkowego – zamiast wprowadzać nagłe, punktowe zmiany.
 • Nowy etap uszczelniania podatku VAT

  Minister Finansów opublikował wyjaśnienia dotyczące obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Są ważne zwłaszcza dla branży budowlanej.
 • Nowy split payment dla firm budowlanych

  Już od początku listopada firmy świadczące usługi budowlane muszą dostosować się do nowego systemu podzielonej płatności split payment.
 • Od listopada będziemy mieli mniej powodów do niepokoju przy rozliczaniu podatków?

  Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) to nowy instrument od 1 listopada udostępniony przez administrację podatkową, który ma rozwiązać problem prawidłowej klasyfikacji towarów i usług dla celów podatku VAT. Narzędzie to jest związane przede wszystkim z nową matrycą stawek VAT, która wchodzi w życie 1 kwietnia 2020 r.