VAT

Synonimy:
podatek VAT,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - VAT (780)

 • Niezwrócony VAT zagrożeniem dla płynności finansowej firmy

  Niezwrócony VAT zagrożeniem dla płynności finansowej firmy

  Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, tylko w jednym procencie przypadków ubiegania się przez firmy o zwrot podatku naliczonego VAT przedłużono ustawowy termin do jego zwrotu. Przedsiębiorcy, których objęto weryfikacją zasadności zwrotu nadwyżki VAT, dobrze wiedzą, że oznacza to dla nich długie lata oczekiwania i ryzyko utraty płynności finansowej. Spór z fiskusem niejednokrotnie kończy się przed sądem administracyjnym.
 • Porządki w stawkach VAT. Będzie mniej procesów

  Porządki w stawkach VAT. Będzie mniej procesów

  Wszystkie kategorie owoców, produktów piekarniczych, prasy będą objęte taką samą stawką VAT. Dziś są obłożone nawet trzema - 5, 8 i 23 proc.
 • Zwrot VAT powinien być regułą

  Zwrot VAT powinien być regułą

  Przewidziana w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług instytucja przedłużania terminu zwrotu VAT podatnikowi stanowi jedynie wyjątek od zasady natychmiastowości zwrotu. Przypomniał o tym Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając zarówno zaskarżone przez spółkę postanowienia organów podatkowych dwóch instancji, jak i broniące ich stanowiska rozstrzygnięcie WSA (wyrok z 3 sierpnia 2018 r., sygn. akt I FSK 1025/18).
 • Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w ewidencji księgowej

  Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w ewidencji księgowej

  Podatnicy VAT mają możliwość korzystania od 1 lipca 2018 r. z mechanizmu podzielonej płatności, tzw. split payment. Stosowanie tego mechanizmu jest dobrowolne, a o wyborze korzystania z niego decyduje nabywca towaru (usługi). Ze względów księgowych wskazane jest, aby w ewidencji analitycznej do realizacji przelewów z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności utworzyć konto, na którym jednostki ujmują operacje bankowe na rachunku VAT.
 • Pieczywo z 5-proc. VAT, kawior z 23-procentowym - znamy nową matrycę stawek

  Pieczywo z 5-proc. VAT, kawior z 23-procentowym - znamy nową matrycę stawek

  Resort finansów opublikował kolejny projekt nowelizacji ustawy o VAT, a w nim swoje propozycje nowego przyporządkowania stawek do poszczególnych towarów i usług.
 • Split payment: Przymusowa dobrowolność

  Split payment: Przymusowa dobrowolność

  Tylko 1/4 firm jest zainteresowana stosowaniem podzielonej płatności, dla 60 proc. jest to wymuszone.
 • Zakup towaru wraz z montażem od kontrahenta z UE

  Zakup towaru wraz z montażem od kontrahenta z UE

  Czynny podatnik VAT zakupił maszynę od kontrahenta z UE (producenta). Montażu i próbnego uruchomienia maszyny dokonał producent. W jaki sposób należy rozliczyć tę transakcję dla celów VAT i jak wykazać ją w deklaracji VAT?
 • Bezprawne przedłużanie zwrotu VAT przez urzędy skarbowe

  Bezprawne przedłużanie zwrotu VAT przez urzędy skarbowe

  Wstrzymywanie zwrotu podatku VAT przedsiębiorcom weszło już do kanonu praktyk fiskusa. Mowa tu o wielokrotnym przedłużaniu terminu zwrotu, do tego bez podania konkretnego uzasadnienia. Organy gubią się jednak w tym automatyzmie przedłużania i naruszają prawo. W wyroku z 18 lipca 2018 r. WSA w Opolu przypomniał fiskusowi, że "nie można przedłużyć skutecznie terminu, który już upłynął" (I SA/Op 170/18).
 • Zmiany w PIT i CIT w Sejmie: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania obejmie też płatników

  Zmiany w PIT i CIT w Sejmie: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania obejmie też płatników

  Fiskus będzie mógł zakwestionować kwotę wypłaconego wynagrodzenia czy podatku potrąconego i wpłaconego do urzędu skarbowego np. przez notariusza.
 • Modzelewski: Uszczelnienie VAT-u nie może następować kosztem ofiar oszustw podatkowych

  Modzelewski: Uszczelnienie VAT-u nie może następować kosztem ofiar oszustw podatkowych

  Wszyscy oczekują szybkich efektów zwiększenia "ściągalności" podatków. Miarą sukcesu rządzących ma być przyrost kwot, które urzędy skarbowe fizycznie wyegzekwowały od dłużników podatkowych.

Filmy - VAT (27)

 • Wiceszef komisji finansów zaprezentował raport dot. wyłudzeń VAT

  – To jedno wielkie oskarżenie braku działań prawnych, zmian legislacyjnych, ale również praktyki działania urzędów skarbowych, administracji skarbowej, która ewidentnie przymykała oko na gigantyczny rabunek dochodów podatkowych – mówił wiceszef komisji finansów Janusz Szewczak z PiS. Szewczak zaprezentował w Sejmie raport dotyczący wyłudzeń VAT, a także strat w wyniku niezapłaconego podatku akcyzowego i hazardowego. Raport przygotował Instytut Studiów Podatkowych. (TVN24/x-news)
 • Kolejny mechanizm przeciwdziałający wyłudzeniom podatku VAT. Czy się sprawdzi?

  1 kwietnia 2018 r. powinien zacząć obowiązywać w Polsce mechanizm podzielonej płatności (split payment) przeciwdziałający wyłudzeniom podatku VAT. Rozwiązanie to będzie korzystne dla nabywców towarów i usług, a ponieważ to oni będą decydowali o jego zastosowaniu, ma ono szanse się szybko rozpowszechnić. Sprzedawcy będą mogli bronić się przed mechanizmem dzięki zawieraniu specjalnych klauzul umownych. Pytanie tylko, czy będą one skuteczne.
 • Podatek VAT do zmiany z powodu dużych wyłudzeń

  Rząd podaje informacje, że wyłudzenia z tytułu podatku VAT sięgają ok. 300 mld złotych w ostatnich latach. Jednym z obszarów, gdzie miało to miejsce, była produkcja przemytu paliw do Polski. Należy pamiętać, że podatek VAT jest jednak w Polsce niezwykle skomplikowany. Dotyczące go przepisy i interpretacje liczą 1,5 mld stron. W takim systemie łatwo przestępcom poruszać się i dokonywać wyłudzeń z tego tytułu. Nie byłoby to możliwe na dużą skalę, gdyby nie mieli wsparcia w części administracji publicznej.
 • Co drugi Polak nie płaci VAT? Szokujące wyniki badania

  Dla większości Polaków obecny system podatkowy jest nieodpowiedni, przede wszystkim ze względu na jego skomplikowanie i niezrozumienie. 93% Polaków uważa, że system ten powinien zostać uproszczony. Obecny system jest postrzegany jako nieprzyjazny, niesprawiedliwy, skomplikowany i niezrozumiały – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Maison&Partners.