uzależnienie

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Uzależnienie (Film (1955)[Addiction] Reż.Abel Ferrara) ,

Artykuły - Uzależnienie (126)

 • Cukier działa na mózg jak narkotyk?

  Cukier działa na mózg jak narkotyk?

  Najnowsze badania wskazują, że cukier wpływa na mózg w podobny sposób do tego, jaki obserwuje się po zażyciu leków uzależniających. Naukowcy posunęli się nawet do stwierdzenia, że to uzależnienie od cukru może być podstawą plagi otyłości w wielu częściach kraju.
 • Jak piją polskie kobiety? Statystyki są niepokojące

  Jak piją polskie kobiety? Statystyki są niepokojące

  Statystyczny Polak wypija rocznie ponad 11 litrów czystego spirytusu. Choć mogłoby się wydawać, że czasy alkoholowego rozpasania mamy już za sobą, liczby są nieubłagalne - to o trzy litry więcej niż w latach 90. Przy takich średnich ilościach nietrudno o uzależnienie.
 • Cząsteczka zmniejszająca zapotrzebowanie na kokainę

  Cząsteczka zmniejszająca zapotrzebowanie na kokainę

  ​Myszy, którym usunięto konkretny gen, spożywają mniej kokainy od grupy testowej. To odkrycie może mieć daleko idące konsekwencje w leczeniu uzależnień u ludzi.
 • Uważaj na te produkty spożywcze. Silnie uzależniają!

  Uważaj na te produkty spożywcze. Silnie uzależniają!

  Chyba wszyscy znamy to uczucie, gdy nagle coś każe nam natychmiast sięgnąć po słodką lub słoną przekąskę. Albo, co gorsza, cały dodatkowy posiłek. Okazuje się, że za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko ludzka słabość, ale przede wszystkim skomplikowane procesy chemiczne zachodzące w naszym organizmie. Udowodniono bowiem, że są produkty spożywcze, które uzależniają równie silnie, co alkohol, nikotyna czy narkotyki.
 • Szczepionka na uzależnienie od opioidów i heroiny

  Szczepionka na uzależnienie od opioidów i heroiny

  W wielu częściach Ameryki Północnej rozprzestrzenia się fala uzależnienia od fentanylu, silnego opioidu gorszego od heroiny. Okazuje się, że podobnie jak przed chorobą zakaźną, możemy się przeciwko niemu zaszczepić.
 • Szczepionka przeciwko uzależnieniu od heroiny

  Szczepionka przeciwko uzależnieniu od heroiny

  Szczepionka, która mogłaby być stosowana w leczeniu osób uzależnionych od narkotyków, jest na prostej drodze do testów na naczelnych. Preparat stworzony w Instytucie Badawczym Scripps blokuje stan odurzenia heroiną i wykazuje skuteczność do 8 miesięcy od momentu podania.
 • Kiedy komputer staje się pułapką

  Kiedy komputer staje się pułapką

  Komputer to bardzo użyteczne narzędzie, bez którego trudno się obyć w dzisiejszych czasach. Sprawdza się zarówno w pracy, jak i w domu, korzysta z niego cała rodzina, także ci najmłodsi.
 • Lepsze niż seks? One: ubrania, kosmetyki, książki. Oni: sprzęt elektroniczny, zegarki

  Lepsze niż seks? One: ubrania, kosmetyki, książki. Oni: sprzęt elektroniczny, zegarki

  Uzależnienie od zakupów jest często bagatelizowane i trywializowane. Tymczasem, jak każdy inny nałóg, potrafi zrujnować życie - mówi w rozmowie z PAP psycholog i psychoterapeuta, Katarzyna Kucewicz.
 • Co czwarty pacjent nie wie, że środki przeciwbólowe uzależniają

  Co czwarty pacjent nie wie, że środki przeciwbólowe uzależniają

  Aż 25 proc. pacjentów przyjmowanych na szpitalny oddział ratunkowy nie wie, że opiaty przepisywane jako środki przeciwbólowe, mogą mieć działanie uzależniające.
 • Czy Facebook sprawia, że głupiejemy?

  Czy Facebook sprawia, że głupiejemy?

  Wielu z nas nie wyobraża już życia bez biało-niebieskiego portalu. Facebook nie tylko ułatwia nam kontakt ze znajomymi (i skutecznie przeszkadza w pracy), ale jak donoszą naukowcy ma poważny wpływ na nasze zdrowie.

Filmy - Uzależnienie (14)

 • Dlaczego Polacy piją coraz więcej?

  Na świecie spada spożycie alkoholu. Inaczej jest jednak w Polsce - jeszcze w 2005 r. statystyczny Polak rocznie wypijał 9,5 litra czystego spirytusu na głowę, a obecnie 11 litrów. O tym, jak łatwo i niepostrzeżenie uzależnić się od alkoholu opowiedzieli psycholog i psychoterapeuta Kaja Funez-Sokoła oraz wielokrotny mistrz Polski w tańcu towarzyskim Przemysław Łowicki. Jak poradził sobie z nałogiem? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czym grozi uzależnienie od cukru?

  Uzależnienie od cukru przypomina uzależnienie od twardych narkotyków. Psychodietetyk Elżbieta Lange wyjaśniła, jakie są objawy uzależnienia od cukru. Czy można to porównać do głodu narkotycznego? Jak ograniczyć cukier w diecie? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy skuteczne leczenie uzależnień musi być drogie?

  Osoby zmagające się z uzależnieniami nie zawsze potrafią przyznać, że mają problem. Ale są też tacy, którzy postanawiają coś z tym zrobić i poszukać wsparcia u specjalistów. Czasem ich wybór pada na drogie ośrodki oferujące wyjście z uzależnienia. Czy leczenie w takim ośrodku rzeczywiście zawsze będzie skuteczne? Na to pytanie odpowiedziała w „Dzień Dobry TVN” psycholog i specjalistka terapii uzależnień Dorota Woronowicz. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czym jest uzależnienie od przyjemności?

  Człowiek uzależnia się od przyjemności, które dają mu pewne zachowania i substancje, które często rujnują zdrowie. Czy istnieje jakaś alternatywa dla uzależniania od przyjemności, która nie wpływa destrukcyjnie na nasze życie?