uzależnienie

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Uzależnienie (Film (1955)[Addiction] Reż.Abel Ferrara) ,

Artykuły - Uzależnienie (126)

 • Cukier działa na mózg jak narkotyk?

  Cukier działa na mózg jak narkotyk?

  Najnowsze badania wskazują, że cukier wpływa na mózg w podobny sposób do tego, jaki obserwuje się po zażyciu leków uzależniających. Naukowcy posunęli się nawet do stwierdzenia, że to uzależnienie od cukru może być podstawą plagi otyłości w wielu częściach kraju.
 • Jak piją polskie kobiety? Statystyki są niepokojące

  Jak piją polskie kobiety? Statystyki są niepokojące

  Statystyczny Polak wypija rocznie ponad 11 litrów czystego spirytusu. Choć mogłoby się wydawać, że czasy alkoholowego rozpasania mamy już za sobą, liczby są nieubłagalne - to o trzy litry więcej niż w latach 90. Przy takich średnich ilościach nietrudno o uzależnienie.
 • Cząsteczka zmniejszająca zapotrzebowanie na kokainę

  Cząsteczka zmniejszająca zapotrzebowanie na kokainę

  ​Myszy, którym usunięto konkretny gen, spożywają mniej kokainy od grupy testowej. To odkrycie może mieć daleko idące konsekwencje w leczeniu uzależnień u ludzi.
 • Uważaj na te produkty spożywcze. Silnie uzależniają!

  Uważaj na te produkty spożywcze. Silnie uzależniają!

  Chyba wszyscy znamy to uczucie, gdy nagle coś każe nam natychmiast sięgnąć po słodką lub słoną przekąskę. Albo, co gorsza, cały dodatkowy posiłek. Okazuje się, że za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko ludzka słabość, ale przede wszystkim skomplikowane procesy chemiczne zachodzące w naszym organizmie. Udowodniono bowiem, że są produkty spożywcze, które uzależniają równie silnie, co alkohol, nikotyna czy narkotyki.
 • Szczepionka na uzależnienie od opioidów i heroiny

  Szczepionka na uzależnienie od opioidów i heroiny

  W wielu częściach Ameryki Północnej rozprzestrzenia się fala uzależnienia od fentanylu, silnego opioidu gorszego od heroiny. Okazuje się, że podobnie jak przed chorobą zakaźną, możemy się przeciwko niemu zaszczepić.
 • Szczepionka przeciwko uzależnieniu od heroiny

  Szczepionka przeciwko uzależnieniu od heroiny

  Szczepionka, która mogłaby być stosowana w leczeniu osób uzależnionych od narkotyków, jest na prostej drodze do testów na naczelnych. Preparat stworzony w Instytucie Badawczym Scripps blokuje stan odurzenia heroiną i wykazuje skuteczność do 8 miesięcy od momentu podania.
 • Kiedy komputer staje się pułapką

  Kiedy komputer staje się pułapką

  Komputer to bardzo użyteczne narzędzie, bez którego trudno się obyć w dzisiejszych czasach. Sprawdza się zarówno w pracy, jak i w domu, korzysta z niego cała rodzina, także ci najmłodsi.
 • Lepsze niż seks? One: ubrania, kosmetyki, książki. Oni: sprzęt elektroniczny, zegarki

  Lepsze niż seks? One: ubrania, kosmetyki, książki. Oni: sprzęt elektroniczny, zegarki

  Uzależnienie od zakupów jest często bagatelizowane i trywializowane. Tymczasem, jak każdy inny nałóg, potrafi zrujnować życie - mówi w rozmowie z PAP psycholog i psychoterapeuta, Katarzyna Kucewicz.

Filmy - Uzależnienie (10)

 • Program "Raport": Spowiedź Rock'n'rollowca. Pandemia sprzyja uzależnieniom

  Reporterzy "Raportu" docierają do osób, które toczą walkę z alkoholizmem. "Ja tak naprawdę przepiłem syna i żonę", mówi jeden z bohaterów programu. Ich historie są przestrogą, bo pandemia, izolacja i samotność sprzyjają zaglądaniu do kieliszka. Program "Raport" w Polsat News codziennie, od poniedziałku do piątku o 21:00.
 • Czym jest uzależnienie od przyjemności?

  Człowiek uzależnia się od przyjemności, które dają mu pewne zachowania i substancje, które często rujnują zdrowie. Czy istnieje jakaś alternatywa dla uzależniania od przyjemności, która nie wpływa destrukcyjnie na nasze życie?
 • W szponach nałogu. To powolna śmierć

  Ci młodzi ludzie przez cały dzień myślą tylko o jednym: jak zdobyć silny narkotyk, będący mieszanką marihuany, heroiny i różnych substancji chemicznych. Nikt na nich nie czeka. Nie mają domu, rodziny ani pracy. Błąkają się po ulicach Johannesburga, od czasu do czasu łapiąc jakieś dorywcze zajecie, aby zarobić na narkotyki. – To nie jest życie. Czasem mam wrażenie, że mogę przestać brać w każdej chwili, bo ja naprawdę chcę żyć, ale coś mi na to nie pozwala. To takie uczucie, jakby robak zjadał cię od środka – mówi jeden z narkomanów; nie zgodził się na pokazanie twarzy. Dragi sieją ogromne spustoszenie wśród młodych mieszkańców przedmieść RPA. Skala problemu jest coraz większa, a rząd rozkłada ręce.
 • Uwaga na smartfony! Tak zmieniają twój mózg

  Młodzi Japończycy niechętnie rozstają się ze swoimi smartfonami – i fakt ten coraz bardziej niepokoi specjalistów. Jedno z badań wykazało, że licealiści w Kraju Kwitnącej Wiśni wpatrują się w ekrany urządzeń mobilnych od 4 do nawet 7 godzin dziennie! Niektórzy z nich zatracają się w wirtualnej rzeczywistości całkowicie. - Spędzałem na graniu 20 godzin w ciągu doby. Wychodziłem z pokoju tylko wtedy, kiedy musiałem skorzystać z toalety - opowiada uzależniony od gier internetowych Masaki. Takich osób jak on jest w Japonii coraz więcej. Psychiatrzy uważają, że duże znaczenie odgrywa tutaj obsesyjna potrzeba przynależności do jakiejś grupy i utrzymywania stałego kontaktu z innymi. Problem jest poważniejszy niż mogłoby się wydawać. Niedawno chińscy naukowcy odkryli, że w mózgach osób uzależnionych od internetu zachodzą zmiany podobne do tych obserwowanych w mózgach alkoholików i kokainistów.