ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Artykuły - Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (37)

 • Ruch Autonomii Śląska: Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o PIT uderzy w samorządy

  Ruch Autonomii Śląska: Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o PIT uderzy w samorządy

  Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uderzy w samorządy - uważa Ruchu Autonomii Śląska. RAŚ popiera podwyższenie kwoty wolnej od podatku, ale wskazuje na brak mechanizmu rekompensaty spadku wpływów do budżetów samorządowych.
 • Podział majątku między małżonkami nie podlega podatkowi dochodowemu

  Podział majątku między małżonkami nie podlega podatkowi dochodowemu

  Podział majątku wspólnego, nawet jeśli był on wykorzystywany w działalności gospodarczej przez jedno lub oboje małżonków, nie rodzi skutków podatkowych - wynika z interpretacji podatkowej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się bowiem do przychodów wynikających z takiego podziału.
 • Czy fiskus wyręczy nas w wypełnianiu PIT-ów?

  Czy fiskus wyręczy nas w wypełnianiu PIT-ów?

  W efekcie zmian w ustawie egzekwowanie podatków ma być łatwiejsze, a sprawy mają być rozpatrywanie szybciej.
 • Jak korzystnie rozliczyć się z fiskusem

  Jak korzystnie rozliczyć się z fiskusem

  Osoby zakładające indywidualną działalność gospodarczą mają do wyboru kilka wariantów opodatkowania. Właściwa decyzja może dać sporo oszczędności.
 • Status małego podatnika to nie tylko przywileje

  Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza szczególne uregulowania dla podatników, którzy spełniają kryteria do uznania ich za małego podatnika. Posiadanie tego statusu warunkuje bowiem skorzystanie z określonych preferencji podatkowych. Jednocześnie, aby mieć do nich prawo, poza posiadaniem odpowiedniego statusu trzeba spełnić szereg innych warunków.
 • Podatnicy mogą odliczyć w zeznaniu wydatki na dojazd do pracy

  Podatnicy mogą odliczyć w zeznaniu wydatki na dojazd do pracy

  Jeżeli podatnik dojeżdża do pracy do innej miejscowości, a wydatki na ten cel przekraczają zryczałtowane koszty uzyskania przychodów z umowy o pracę, w rocznym zeznaniu podatkowym może te koszty odliczyć. Trzeba jednak pamiętać o ich właściwym udokumentowaniu, jak też o tym, że wydatki na niektóre środki transportu, jak samochód czy samolot, urząd skarbowy zakwestionuje.
 • Senat za przywróceniem ulgi internetowej w ustawie o PIT

  Senat za przywróceniem ulgi internetowej w ustawie o PIT

  W czwartek Senat zgłosił poprawkę do znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przywracającą ulgę internetową. Ustawa ogranicza m.in. przywileje dla twórców - szczególnie tych, którzy osiągają wysokie dochody; modyfikuje także ulgi na dzieci.
 • Podkomisja finansów będzie dalej pracować nad projektem noweli dotyczącym PIT

  Podkomisja finansów będzie dalej pracować nad projektem noweli dotyczącym PIT

  Komisja finansów publicznych skierowała w piątek projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do podkomisji. Zmiany dotyczą ograniczeń w uldze na dzieci, ograniczenia przywilejów twórców oraz likwidacji ulgi internetowej.
 • Nie każde stypendium zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych

  Nie każde stypendium zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych

  W praktyce dominuje generalne przekonanie, że każde stypendium naukowe podlega zwolnieniu od podatku. Analizując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można dojść jednak do wniosku, iż jest to błędne przekonanie.
 • E-deklaracje, czyli jak się rozliczyć, nie wychodząc z domu

  E-deklaracje, czyli jak się rozliczyć, nie wychodząc z domu

  W dobie powszechnej komputeryzacji oraz wszechobecnego internetu dostęp do e-usług publicznych oraz e-administracji nie jest na zbyt wysokim poziomie. Nawet jeśli występują możliwości skorzystania z internetowych ułatwień, jak to ma miejsce w przypadku elektronicznych zeznań podatkowych, tylko niewielki procent Polaków wybiera tę formę rozliczenia.