ustawa kominowa

Artykuły - Ustawa kominowa (46)

 • Kolosalne odprawy w spółkach Skarbu Państwa

  Kolosalne odprawy w spółkach Skarbu Państwa

  NIK przeprowadziła kontrolę w strategicznych spółkach Skarbu Państwa. W badanym przez urząd okresie zajmowane stanowiska kierownicze opuściło w sumie 1295 osób. Z kontroli wynika, że w latach 2011-2017 badane spółki z tytułu samych tylko odpraw wypłaciły zwalnianym członkom kadry kierowniczej niemal 73 mln zł. W jednej z branych pod lupę firm na 88 dyrektorów zwolniono aż 72. Z tego 41 pracowało krócej niż dwa lata, a 12 osób - mniej niż rok. Zdaniem NIK-u świadczenia wypłacane zwalnianym nie miały ekonomicznego uzasadnienia.
 • Narodowy Bank Polski ujawnił wysokości wynagrodzeń

  Narodowy Bank Polski ujawnił wysokości wynagrodzeń

  Narodowy Bank Polski udostępnił informacje o wysokości wynagrodzeń w tej instytucji. Ustawę nakazującą ujawnienie tych informacji przedwczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda. 49,6 tys. zł, takie miesięcznie wynagrodzenie brutto otrzymywał dyrektor departamentu komunikacji i promocji NBP w 2018 r. Jest to najwyższa pensja w banku centralnym, nie licząc prezesa. Ujawnienie informacji o zarobkach w NBP to efekt publikacji prasowych, z których wynikało, że niektórzy pracownicy banku zarabiają około 65 tysięcy złotych miesięcznie.
 • Spółki SP obsadzone ludźmi bez kompetencji?

  Spółki SP obsadzone ludźmi bez kompetencji?

  W Polsce potrzeba radykalnego zwiększenia transparentności finansów publicznych. Partia rządząca obsadziła setki stanowisk ludźmi posłusznymi władzy, ale bez żadnych kompetencji. Wielu z nich zarabia olbrzymie pieniądze, ukrywając dochody przed opinią publiczną. Nawet prezesi spółek skarbu państwa i instytucji państwowych zasłaniają się tajemnicą przedsiębiorstwa i nie chcą ujawniać dochodów kadry zarządzającej.
 • Glapiński: ustawę o jawności wynagrodzeń w NBP podpiszę

  Ustawę o jawności wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim podpiszę obydwoma rękoma - zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński. NBP w oświadczeniu miesięczne przychody prezesów NBP ustalone na podstawie PIT (według ostatniego pełnego roku urzędowania) kształtowały się następująco: Hanna Gronkiewicz-Waltz w roku 1999 - 45 073 zł, Marek Belka w 2015 r. - 74 136 zł, Adam Glapiński w 2018 r. - 63 531 zł. Przeciętne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora w NBP (ustalone w oparciu o PIT) wyniosło w: 2014 r. - 38 098 zł, 2015 r. - 37 110 zł, 2016 r. - 37 381 zł, 2017 r. - 37 069 zł, 2018 r. - 36 308 zł.
 • Tyszka: Wynagrodzenie dyrektor NBP to skandaliczna sytuacja, "koryto plus"

  Tyszka: Wynagrodzenie dyrektor NBP to skandaliczna sytuacja, "koryto plus"

  Wynagrodzenie znajomej prezesa Narodowego Banku Polskiego w wysokości przynajmniej 65 tys. zł miesięcznie to skandaliczna sytuacja, to "koryto plus" - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Dodał, że oczekuje jawności wynagrodzeń w NBP.
 • Ile kosztowały zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa?

  Ile kosztowały zmiany w zarządach spółek Skarbu Państwa?

  Rok 2017 był kolejnym rokiem kadrowej karuzeli w spółkach Skarbu Państwa. Rotacja co prawda znacząco osłabła w stosunku do roku 2016 (30 proc. w 2017 versus 73 proc. w 2016 roku), ale suma przyznanych odpraw nadal była wysoka. W poniższym artykule przyjrzymy się ile Państwo wydało w latach 2016 i 2017 na zmiany kadrowe w zarządach spółek, w których Skarb Państwa ma bezpośrednie udziały. Dane zostały opracowane przy wykorzystaniu raportów Sedlak & Sedlak "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 i 2017 roku".
 • Korzystny wyrok dla menedżerów w sprawie podatku PIT od odszkodowań i odpraw

  Korzystny wyrok dla menedżerów w sprawie podatku PIT od odszkodowań i odpraw

  Obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują opodatkowanie odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członków zarządu spółek Skarbu Państwa drakońskim 70% podatkiem.
 • Kto zyska a kto starci? Wynagrodzenia członków zarządów według nowej ustawy kominowej

  Kto zyska a kto starci? Wynagrodzenia członków zarządów według nowej ustawy kominowej

  We wrześniu 2016 roku weszła w życie tzw. "nowa ustawa kominowa" dotycząca zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów w spółkach państwowych. Ustawa była szeroko komentowana w mediach i budziła wiele kontrowersji. Najważniejsze pytanie oczywiście dotyczyło kwestii, kto zyska, a kto straci? Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia, a kto będzie musiał pogodzić się z jego obniżką?
 • Nie we wszystkich państwowych spółkach ścięto królewskie pensje

  Nie we wszystkich państwowych spółkach ścięto królewskie pensje

  Nie wszystkie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki dostosowały w terminie wynagrodzenia swoich menedżerów do wymogów nowej ustawy kominowej.
 • Małgorzata Sadurska nie pobiera pensji w PZU

  Małgorzata Sadurska nie pobiera pensji w PZU

  Była szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, Małgorzata Sadurska nie zarobiła na razie w PZU ani grosza - ustalili dziennikarze RMF FM. 12 czerwca rada nadzorcza PZU SA powołała Sadurską do zarządu spółki.

Filmy - Ustawa kominowa (3)

 • Będą nowe spory o wynagrodzenia

  Wzrosną czy zmaleją wynagrodzenia w firmach państwowych? Od września zacznie się spór o wynagrodzenia. Przedstawiciele Skarbu Państwa teoretycznie będą mieli wpływ na wysokość wynagrodzeń menedżerów w znacznie większej ilości firm niż dotychczas, po zmianie tzw. ustawy kominowej. Liczba takich firm zwiększa się do prawie 3 900. Jak jednak zareagują na to większościowi udziałowcy, w tych firmach, gdzie państwo nie jest dominującym właścicielem?
 • W 3 900 firmach we wrześniu nowe zasady wynagradzania za pracę

  Od 8 września obowiązywać będzie nowa ustawa kominowa, która zmienia zasady wynagradzania w prawie 3 900 przedsiębiorstw. Dla menedżerów jest to bardziej liberalna ustawa niż jej poprzednia wersja, ale nadal jesteśmy jedynym krajem w Europie, który ma ustawę kominową.
 • Eksperci chcą likwidacji ustawy kominowej

  Po tzw. aferze taśmowej premier Donald Tusk zapowiada zmianę sposobu nominacji prezesów państwowych spółek tak, by nie sposób było ominąć przepisów ustawy kominowej. Komentuje Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.