ustawa deregulacyjna

Synonimy:
deregulacja,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ustawa deregulacyjna (58)

 • Blisko 100 zawodów już otwartych

  Blisko 100 zawodów już otwartych

  Od dziś kandydaci na brokera z pięcioletnim stażem w branży ubezpieczeniowej są zwolnieni z obowiązku składania egzaminu, zaś przyszli agenci będą musieli egzamin złożyć, jednak bez wcześniejszego uczestnictwa w branżowym szkoleniu. W ramach II transzy deregulacji od 10 sierpnia 2014 roku łatwiej też zostać np. księgowym czy doradcą podatkowym. W sumie ten etap deregulacji obejmuje blisko 100 profesji.
 • Częściowa deregulacja polskiego internetu. Jest decyzja Komisji Europejskiej

  Częściowa deregulacja polskiego internetu. Jest decyzja Komisji Europejskiej

  Jak poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej, Komisja Europejska zaakceptowała projekt regulacji, która znosi obowiązek udostępniania przez Orange Polska infrastruktury szerokopasmowego internetu innym operatorom.
 • Prawo: Sejm uwolnił kolejne profesje

  Prawo: Sejm uwolnił kolejne profesje

  Sejm przyjął w piątek kilkadziesiąt senackich poprawek do drugiej transzy deregulacji zawodów. Dotyczy ona 82 profesji technicznych, m.in. architektów i urbanistów oraz 9 zawodów rynku finansowego. Pracuje w nich łącznie ponad 200 tys. osób.
 • Posłowie za deregulacją kolejnych zawodów

  Posłowie za deregulacją kolejnych zawodów

  Sejm uchwalił w piątek tzw. drugą transzę deregulacji zawodów. Dotyczy ona 82 profesji technicznych, m.in. architektów i urbanistów oraz 9 zawodów rynku finansowego. Pracuje w nich łącznie ponad 200 tys. osób. Teraz uchwalonymi przepisami zajmie się Senat.
 • Pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości może zostać każdy

  Pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości może zostać każdy

  Po zniesieniu ustawowych przepisów regulujących dostęp do zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, środowisko nieruchomościowe wypracowało własne systemy samoregulacji. Nowe zasady są w praktyce kontynuacją regulacji obowiązujących do 31 grudnia 2013 roku i ponownie wprowadzają licencje, tym razem federacyjne. Co więc dała ustawa deregulacyjna i gdzie szukać licencjonowanego pośrednika lub zarządcy?
 • Które miasta poparły deregulację zawodu taksówkarza?

  Które miasta poparły deregulację zawodu taksówkarza?

  Kursy i egzaminy dla taksówkarzy pozostają np. w Krakowie, Szczecinie i Warszawie. Nie będzie ich m.in. w Lublinie i Gdyni - wymienia "Rzeczpospolita".
 • Od nowego roku pośrednicy nieruchomości bez licencji

  Od nowego roku pośrednicy nieruchomości bez licencji

  Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem w obrocie nieruchomościami będzie mógł zostać dosłownie każdy. I to bez żadnych szczególnych kwalifikacji. Dlatego Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) uruchamia własny rejestr pośredników i zarządców nieruchomości. W ten sposób zamierza ułatwić klientom orientację w rynku.
 • ​Rząd pracuje nad ograniczeniem liczby stopni zawodowych w obrębie stanowisk w urzędach pracy

  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło nową wersję projektu rozporządzenia zmieniającego wymagania w stosunku do pracowników urzędów pracy. W aktualnej wersji projektu przewidziano odejście od 3 i 4-stopniowej hierarchii w obrębie niektórych stanowisk pracy.
 • Cicha wojna ministrów

  Cicha wojna ministrów

  Miało być profesjonalnie, wyszło jak zawsze. Tak teraz wygląda deregulacja: szef resortu pracy zamyka dostęp do zawodów otwartych przez wyklętego w PO Jarosława Gowina.
 • Notariusze krytyczni wobec nowej ustawy

  Notariusze krytyczni wobec nowej ustawy

  Notariusze są krytyczni wobec ustawy otwierającej kilkadziesiąt zawodów, czyli pierwszej transzy deregulacji. Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej, mówi w radiowej Jedynce, że z punktu widzenia notariuszy, przepisy zawierają szereg wad, a deregulacja nie sprawi, że usługi notarialne będą tańsze.

Filmy - Ustawa deregulacyjna (11)

 • Będzie łatwiej kupić firmę w Polsce

  Aktualnie trwają prace nad projektem tzw. ustawy deregulacyjnej, która obejmie obszerną nowelizację ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ważne zmiany związane są z kupowaniem firmy przez nowego właściciela.
 • Będzie deregulacja rynku usług internetowych

  Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył konsultacje w sprawie projektu uwolnienia rynku usług internetowych w 76 gminach. Wprowadzana kilka lat temu regulacja, mająca przeciwdziałać dominującej pozycji TP SA (obecnie Orange Polska), nie jest już potrzebna. Eksperci z branży oceniają, że obecnie szkodzi ona rozwojowi rynku i całej gospodarki, hamując inwestycje w sieci internetowe. Komentuje Arkadiusz Pączka, ekspert organizacji Pracodawcy RP.
 • Deregulacja ułatwi życie przedsiębiorcom

  Rząd zdecydował się kontynuować proces deregulacji. Celem są dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców, a także większe wpływy do budżetu – tłumaczy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Rząd przyjął założenia do kolejnej, czwartej już ustawy deregulacyjnej. Resort gospodarki zapowiada, że gotowy projekt w każdej chwili może trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów.
 • Pośrednicy i zarządcy nieruchomości nie godzą się na deregulację dostępu do ich zawodów

  Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości krytykują rządowy projekt ustawy o deregulacji zawodów, przewidujący zniesienie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości oraz wymogów dotyczących posiadania przez nich kierunkowego wykształcenia i praktyki. Przekonują, że błędy nielicencjonowanych pośredników i zarządców nieruchomości będą sporo kosztować nabywców nieruchomości. Eksperta Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości nie przekonują argumenty autora projektu ustawy, ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, że proponowane zmiany wpłyną na zwiększenie miejsc pracy. - Nikt nie pokusił się o to, aby ilość zawodów regulowanych zestawić z poziomem bezrobocia w danym kraju. Jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Wypowiadając się o deregulacji niektórzy posłowie używają stwierdzenia, że poziom bezrobocia wśród młodych w danych krajach jest bardzo wysoki, ale jednocześnie nie porównają tego, że w tych krajach wcale nie ma dużo zawodów regulowanych - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Leszek Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.