usługi medyczne

Artykuły - Usługi medyczne (8)

 • Firmy inwestują w bonusy pozapłacowe dla pracowników

  Bezpłatne badania profilaktyczne, finansowanie kolonii dla dzieci to niektóre z przykładów pozapłacowych bonusów, które oferują swoim pracownikom duże sieci handlowe.
 • Scanmed Multimedis - kolejna placówka na mapie Polski

  Od dziś w Skawinie rusza nowa przychodnia Scanmed Multimedis. Jest to już dwudziesta czwarta placówka należąca do tej Grupy Medycznej. Nowo otwarta placówka ma charakter przychodni przyzakładowej. Oferuje usługi medyczne dla pracowników w ramach lecznictwa ambulatoryjnego w zakresie medycyny pracy, porad lekarskich oraz pomocy doraźnej.
 • Polska bardzo konkurencyjna w sektorze usług medycznych

  Polska bardzo konkurencyjna w sektorze usług medycznych

  Na leczenie w Polsce decyduje się coraz więcej pacjentów z zagranicy. Głównie z powodu niskich cen, ale nie tylko. - Tak naprawdę to jest wybór ze względu na jakość, na specyfikę, na rodzaj wykonywanych procedur - tłumaczy Piotr Gerber, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Polska ma szanse zaistnieć jako liczący się gracz w sektorze usług medycznych i z powodzeniem konkurować na rynku europejskim.
 • Uwaga na oszustów

  Mieszkańca Żnina w podeszłym wieku odwiedziła kobieta. Powołując się na żonę jednego ze żnińskich lekarzy oferowała zapewnienie usług medycznych. Wierząc, że ma do czynienia z pracownicą służby zdrowia, mężczyzna zapłacił jej 1.200 zł. Okazało się, że padł ofiarą oszustki. Do mieszkańca Skarbienic zadzwoniła kobieta, która za 300-400 zł oferowała leczenie nawet w Warszawie. Przekonywała, że współpracuje też z przychodnią w Żninie. Gdy odparł, że zapyta sąsiada, który jest dyrektorem Epoki i wtedy da odpowiedź, kobieta natychmiast się rozłączyła.
 • Pikieta pracowników służby zdrowia w Łodzi

  Ponad 200 osób demonstrowało w poniedziałek przed budynkiem łódzkiego urzędu wojewódzkiego przeciwko niepodpisaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi kontraktów na specjalistyczne usługi medyczne z niektórymi miejskimi i akademickimi placówkami służby zdrowia.
 • Rolnicy będą sami opłacać usługi medyczne?

  Rolnicy będą sami opłacać usługi medyczne?

  Posłowie opowiedzieli się za skierowaniem do dalszych prac w Sejmie pilnego projektu ustawy dotyczącego składki zdrowotnej rolników. Projektem zajmie się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
 • Polacy nie unikną dodatkowej składki

  Polacy nie unikną dodatkowej składki

  Wprowadzenie ograniczonego współpłacenia za niektóre usługi medyczne, dobrowolne dodatkowe ubezpieczenia oraz powołanie Agencji Taryfikacji - to zalecenia autorów raportu dotyczącego systemu ochrony zdrowia, który zaprezentowano podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.
 • Opodatkowanie pakietu usług medycznych w 2011 r.

  Pracodawcy często nabywają tzw. pakiety medyczne dla swoich pracowników, a także dla członków ich rodzin. Tym samym stają się pośrednikami pomiędzy podmiotem świadczącym usługi w zakresie opieki medycznej a osobą trzecią (tj. pracownikiem). Pracodawcy mają w związku z tym wątpliwości, czy w takiej sytuacji od dnia 1 stycznia 2011 r. mogą korzystać ze zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19a ustawy o VAT?
 • "Rz": Wielki boom na szpitalne spółki

  Co najmniej 89 z ok. 546 publicznych placówek w najbliższym czasie przekształci się w spółki. To prawdziwa rewolucja w służbie zdrowia - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na prognozę firmy Magellan, która przeprowadziła badania w 125 szpitalach.
 • Abonamenty medyczne podlegają opodatkowaniu

  Z pisemnych motywów uchwały z 24.5.2010 r. wynika, że istotą umowy pomiędzy pracodawcą a podmiotem świadczącym usługi medyczne jest przekazanie przez pracodawcę świadczenia pieniężnego w zamian za zobowiązanie się danego podmiotu do zapewnienia - w razie takiej potrzeby - opieki medycznej uprawnionym pracownikom. Jej istotą nie jest zatem wyłącznie udzielenie konkretnych świadczeń medycznych, lecz przede wszystkim gotowość do świadczenia odpowiednich usług. Taka gotowość jest opłacana przez pracodawcę bez względu na to, czy pracownik skorzysta ze świadczeń.

Filmy - Usługi medyczne (5)

 • Ceny usług medycznych w Polsce będą rosnąć

  Za 3–4 dekady Polacy będą drugim lub trzecim najstarszym społeczeństwem w UE. To oznacza skokowy wzrost kosztów opieki medycznej, która w przypadku osób przed 65 rokiem życia szacowana jest na średnio 1,2 tys. zł rocznie, zaś powyżej tego wieku – na 3,5 tys. zł. W dodatku w Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek, aby powstrzymać personel medyczny przed emigracją, trzeba podnieść mu wynagrodzenia. – W Polsce, w odróżnieniu od wielu innych krajów Unii Europejskiej czy na świecie, bardzo silnie na koszty leczenia przez najbliższe lata będzie wpływać czynnik demograficzny. Jesteśmy społeczeństwem, które we wskaźniku dzietności jest klasyfikowane na 212. miejscu spośród 240 państw – mówi Łukasz Zalicki, partner EY. – Przez to, że mamy tak niską dzietność, tempo starzenia będzie bardzo wysokie. W perspektywie najbliższych 30–40 lat będziemy drugim albo trzecim najstarszym społeczeństwem Unii Europejskiej.
 • Nocleg w szpitalu osób towarzyszących może oznaczać obowiązek zapłacenia VAT-u

  Przy zwolnieniu z VAT usług medycznych liczy się nie tylko rodzaj usług, ale także to, kto je świadczy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Kalina Figurska-Rudnicka, doradca podatkowy, menedżer w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. – Co do zasady, usługi takie podlegają zwolnieniu, jeśli świadczą je podmioty lecznicze, szpitale, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej i podobne podmioty, które wykonują działalność leczniczą – w ramach wykonywania tej działalności. Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom, muszą służyć bądź profilaktyce, bądź zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia.
 • Możliwość leczenia za granicą zagrożeniem dla polskiej służby zdrowia?

  Wejście w życie unijnej dyrektywy umożliwiającej leczenie w innych krajach EU może wywołać wypływ polskich pacjentów za granicę, co oznacza również wypływ pieniędzy na świadczone za granicą usługi medyczne. Brak ograniczeń w tym zakresie mógłby wywołać turbulencje w polskiej służbie zdrowia i uszczuplić i tak niewystarczający budżet NFZ – uważa wiceminister resortu zdrowia Sławomir Neumann.
 • Polska ma szansę na zyski w sektorze usług medycznych

  Na leczenie w Polsce decyduje się coraz więcej pacjentów z zagranicy. Głównie z powodu niskich cen, ale nie tylko. – Tak naprawdę to jest wybór ze względu na jakość, na specyfikę, na rodzaj wykonywanych procedur – tłumaczy Piotr Gerber, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Polska ma szanse zaistnieć jako liczący się gracz w sektorze usług medycznych i z powodzeniem konkurować na rynku europejskim.