USA

Synonimy:
USA, stany zjednocozne stany zjednocznone Stany Zjednoczone
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - USA (29948)

 • Chiński wyścig po zachodnie technologie

  Chiński wyścig po zachodnie technologie

  Sankcje i ograniczenia nakładane przez Donalda Trumpa na chińskie firmy to przejaw coraz wyrazistszej walki o światową supremację technologiczną i militarną. Niekoniecznie więc chodzi wojnę handlową związaną z ogromnym deficytem handlowym USA. Chińskie aspiracje technologiczne, to jednak nie tylko problem Ameryki, której firmy mocno uzależnione są od azjatyckiego rywala.
 • W Kongresie o odwołanym szczycie Kim-Trump

  W Kongresie o odwołanym szczycie Kim-Trump

  Członkowie Kongresu USA z obu partii politycznych z rozczarowaniem przyjęli w czwartek decyzję o odwołaniu przez prezydenta Donalda Trumpa spotkania z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, podkreślili jednak, że nie są zaskoczeni takim obrotem sprawy.
 • ​USA: Nastolatek spalił las. Kara? 36 mln dolarów

  ​USA: Nastolatek spalił las. Kara? 36 mln dolarów

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych.
 • Trump: Chiny kupią "ogromne ilości" amerykańskich produktów rolnych

  Trump: Chiny kupią "ogromne ilości" amerykańskich produktów rolnych

  Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że Chiny zobowiązały się do kupna "ogromnych ilości" amerykańskich produktów rolnych. W ostatnich dniach Amerykanie i Chińczycy zawarli porozumienie w sprawie handlu, oddalając widmo wojny celnej.
 • UE przekazała do WTO listę ze środkami odwetowymi wobec USA

  UE przekazała do WTO listę ze środkami odwetowymi wobec USA

  Unia Europejska przekazała do Światowej Organizacji Handlu (WTO) listę produktów amerykańskich, które ma zamiar objąć dodatkowymi cłami, jeśli Stany Zjednoczone faktycznie zastosują podwyższone cła na stal i aluminium z Europy.
 • Amerykańskie cła ponownie tematem tygodnia?

  Amerykańskie cła ponownie tematem tygodnia?

  W tym tygodniu rynki mogą uzyskać najnowsze informacje na temat wojny handlowej ze względu na intensywną debatę w Stanach Zjednoczonych w sprawie proponowanych przez prezydenta Trumpa taryf celnych. - Żyjemy w niebezpiecznym świecie, zimna wojna wróciła, ale bez mechanizmów bezpieczeństwa - zapowiedział wczoraj w Brukseli sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Szef KE Jean-Claude Juncker wskazywał na konieczność utrzymania porozumienia z Iranem.
 • Iran atakuje w Syrii. Ropa w centrum uwagi

  Iran atakuje w Syrii. Ropa w centrum uwagi

  Nie minęły jeszcze dwa dni, a już realizuje się niekorzystny scenariusz wynikający z zerwania porozumienia nuklearnego z Iranem - reżim w Teheranie uaktywnił się wojskowo na Bliskim Wschodzie, czego konsekwencją są dalsze wzrosty cen ropy. Nastroje na szerokim rynku poprawił wczoraj niższy odczyt inflacji producenckiej w USA, ale kluczowa będzie dzisiejsza publikacja dotycząca cen konsumenta.
 • USA wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem

  USA wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem

  Donald Trump zadecydował o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z umowy nuklearnej z Iranem. "To okropna, jednostronna umowa, która nigdy nie powinna zostać zawarta" - oświadczył prezydent USA. Jak dodał, "Irańczycy zasługują na lepszy rząd". "USA nigdy nie dotrzymywały swoich zobowiązań" - ocenił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Z kolei sekretarz generalny ONZ zakomunikował, że jest "głęboko zaniepokojony" decyzją Trumpa.
 • Opcje Trumpa w sprawie Iranu

  Opcje Trumpa w sprawie Iranu

  Można powiedzieć, że okres oczekiwania i zgadywania właśnie się zakończył: prezydent Trump zapowiedział wczoraj na Twitterze, że Biały Dom ogłosi dziś decyzję w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem. Ze względu na wypowiedź prezydenta w styczniu, że zamierza zakwestionować "najgorsze porozumienie w historii", w wycenach ropy uwzględniono już premię za ryzyko geopolityczne/niefundamentalne.
 • Eksperci: Amerykańska whisky może podrożeć

  Eksperci: Amerykańska whisky może podrożeć

  Kentucky i Tennessee - to dwa stany USA słynące z produkcji doskonałych alkoholi. Koneserzy trunków z Europy być może będą już niedługo słono płacić za uleganie słabości do zamorskich destylatów - Komisja Europejska może objąć restrykcyjnymi cłami towary z USA.

Filmy - USA (218)

 • D. Tusk o decyzjach Białego Domu: Kapryśna asertywność. Gdy ma się takich przyjaciół, po co nam wrogowie?

  Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa ktoś mógłby nawet pomyśleć: mając takich przyjaciół, na co nam wrogowie? - Donald Tusk odniósł się do decyzji prezydenta USA o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA). Przewodniczący Rady Europejskiej podczas konferencji prasowej poprzedzającej szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie w Sofii nazwał zachowanie prezydenta USA „kapryśną asertywnością” oraz podkreślił, że Unia będzie respektować ustalenia porozumienia nuklearnego z Iranem. Tusk mówił, że Unia Europejska musi być zjednoczona po wycofaniu się USA z umowy. - Europa powinna być wdzięczna prezydentowi Trumpowi, bo dzięki niemu nie mamy już złudzeń. Uświadomił nam, że jeśli potrzebujemy pomocnej dłoni, to znajduje się ona na końcu naszego ramienia – gorzko stwierdził Tusk. 8 maja 2018 r. Donald Trump zapowiedział, że jego kraj wycofa się z porozumienia nuklearnego (JCPOA). 10 maja prezydent USA dodał, że Stany Zjednoczone nałożą na Teheran „najostrzejsze, najdotkliwsze i najsurowsze” sankcje. Stronami porozumienia poza Teheranem są mocarstwa nuklearne będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny oraz Niemcy i Unia Europejska. Porozumienie daje inspektorom ONZ dostęp do irańskich instalacji wojskowych w zamian za zniesienie części sankcji nałożonych na Republikę Islamską Iranu. Wycofanie się USA z porozumienia nie oznacza, że przestanie ono obowiązywać. Pozostali sygnatariusze deklarowali, że zamierzają dalej trzymać się jego ustaleń.
 • UE dotrzyma postanowień umowy z Iranem. „To klucz do bezpieczeństwa regionu i Europy”

  Porozumienie nuklearne z Iranem to klucz do bezpieczeństwa regionu, Europy i całego świata – oceniła szefowa unijnej dyplomacji. Federica Mogherini podkreśliła, że dotychczas Iran w pełni wywiązywał się ze swoich zobowiązań dotyczących programu nuklearnego, co potwierdzają raporty Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Przedstawicielka Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zaznaczyła, że jeśli taki stan rzeczy się utrzyma, to „Unia Europejska pozostanie zaangażowana w pełne wdrożenie postanowień porozumienia.” - Zniesienie sankcji związanych z programem nuklearnym jest kluczowym elementem porozumienia - dodała Mogherini, odnosząc się do zapowiedzi Donalda Trumpa o przywróceniu „potężnych sankcja” przeciwko Iranowi. Porozumienie nuklearne z Iranem zostało wstępnie podpisane w 2015 r. Stronami porozumienia poza Teheranem są mocarstwa nuklearne będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny oraz Niemcy i Unia Europejska. Porozumienie daje inspektorom ONZ dostęp do irańskich instalacji wojskowych w zamian za zniesienie części sankcji nałożonych na Republikę Islamską Iranu. Jego renegocjacja była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Wycofanie się USA z porozumienia nie oznacza, że przestanie ono obowiązywać. Pozostali sygnatariusze deklarowali, że zamierzają dalej trzymać się jego ustaleń.
 • Wizyta Macrona w USA

  Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek wizytę państwową w USA. Towarzyszy mu pierwsza dama Brigitte Macron i liczna delegacja, złożona z ministrów oraz blisko 50 osób reprezentujących zarówno francuski biznes, jak i świat kultury. Media piszą o "trudnym teście przyjaźni" Donalda Trumpa i Macrona.
 • Wizyta Macrona w USA

  Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek wizytę państwową w USA. Towarzyszy mu pierwsza dama Brigitte Macron i liczna delegacja, złożona z ministrów oraz blisko 50 osób reprezentujących zarówno francuski biznes, jak i świat kultury. Media piszą o "trudnym teście przyjaźni" Donalda Trumpa i Macrona.