USA

Synonimy:
USA, stany zjednocozne stany zjednocznone Stany Zjednoczone
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - USA (29952)

 • Wojny handlowe niepokoją inwestorów

  Wojny handlowe niepokoją inwestorów

  Obawy o eskalację wojny handlowej psują nastroje na globalnych rynkach. Najnowszym aktem rozgrywki pomiędzy USA a Chinami jest zapowiedź wprowadzenia dziesięcioprocentowych ceł na 6000 chińskich produktów, których import do USA wart jest ok 200 mld dolarów.
 • UE i USA nigdy wzajemnie się nie porzucą?

  Unia Europejska i Stany Zjednoczone nigdy wzajemnie się nie porzucą - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w odpowiedzi na słowa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, że UE to wróg USA, jeśli chodzi o handel.
 • Wojna handlowa między USA a Chinami może zagrozić nie tylko amerykańskiej, lecz także światowej gospodarce

  Wojna handlowa między USA a Chinami może zagrozić nie tylko amerykańskiej, lecz także światowej gospodarce

  Amerykańska gospodarka wydaje się być w szczytowej formie, a indeksy na Wall Street biją kolejne rekordy. Hossa w Stanach Zjednoczonych trwa już ponad 9 lat i jest to drugi, najdłuższy okres wzrostów na giełdzie po II wojnie światowej. Problemem jest wojna handlowa z Chinami, której eskalacja może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla amerykańskiej giełdy, lecz także dla światowej gospodarki.
 • Długa droga do globalnej wojny handlowej?

  Długa droga do globalnej wojny handlowej?

  W tej części naszego raportu omówimy zmiany w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych, które mogą dać nam wgląd w przyszłość światowego handlu i potencjalnych konsekwencji eskalacji wojny handlowej dla chińskich i amerykańskich obywateli.
 • Chiny: USA rozpoczęły największą wojnę celną w historii

  Chiny: USA rozpoczęły największą wojnę celną w historii

  Nakładając 25-procentowe cła na chiński eksport wart 34 mld dolarów rocznie, USA rozpoczęły największą wojnę handlową w historii - ocenił w piątek chiński resort handlu. MSZ w Pekinie oświadczyło, że Chiny zaczęły już stosować cła odwetowe.
 • Kanada: Ponad 70 proc. obywateli gotowych bojkotować towary z USA

  Kanada: Ponad 70 proc. obywateli gotowych bojkotować towary z USA

  Prawie trzy czwarte Kanadyjczyków odczuwa zaniepokojenie konsekwencjami potencjalnej wojny handlowej z USA, ale jednocześnie aż 72 proc. obywateli gotowych jest bojkotować amerykańskie towary - pokazał opublikowany w czwartek sondaż Nanos Research.
 • "Handelsblatt" Możliwe wzajemne zniesienie ceł na samochody

  "Handelsblatt" Możliwe wzajemne zniesienie ceł na samochody

  Ambasador USA w Niemczech zapowiedział szefom niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, że prezydent Donald Trump zawiesiłby groźbę wprowadzenia ceł na samochody importowane z Unii Europejskiej, jeśli UE zniosłaby cła na samochody amerykańskie.
 • Saxo Bank - to może się bardzo źle skończyć

  Saxo Bank - to może się bardzo źle skończyć

  Z każdym dniem rośnie napięcie na świecie, podsycane niemądrą polityką niemądrych przywódców. Odwetowe wojny handlowe i egoistyczne plany negatywnie wpływają na globalną gospodarkę. Analitycy Saxo Banku przewidują trzy scenariusze.
 • Chińskie taryfy na towary z USA już od czwartku czasu polskiego

  Chińskie taryfy na towary z USA już od czwartku czasu polskiego

  Pierwsza partia chińskich ceł odwetowych na amerykańskie towary warte 34 mld dol. rocznie zacznie obowiązywać w piątek o północy czasu pekińskiego (w czwartek o godz. 18 w Polsce) - podała w środę agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło.
 • Czy wojna handlowa doprowadzi do stanu podwyższonego ryzyka?

  Czy wojna handlowa doprowadzi do stanu podwyższonego ryzyka?

  Donald Trump zapowiedział wdrożenie 20-proc. cła na import aut z Unii Europejskiej, jeżeli ta nie zrezygnuje z ceł odwetowych wprowadzonych po tym, jak USA nałożyły wyższe stawki na stal i aluminium. Tymczasem "The Wall Street Journal" podgrzewa jeszcze plotki i informuje o planach Białego Domu związanych z blokowaniem chińskich inwestycji w obszarze technologii w USA, a także możliwości zablokowania eksportu technologii do Chin.

Filmy - USA (221)

 • Gadowski: Światowi eksperci zarzucają niepoczytalność prezydentowi Stanów Zjednoczonych

  Światowi eksperci, szczególnie ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, z Filadelfii, z Nowego Jorku, głoszą, że Donald Trump zwariował, bo zaczął wojnę celną z Niemcami, z Chinami… Mówiąc krótko, zarzucają niepoczytalność obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Ale warto na tę sprawę spojrzeć głębiej… – komentuje publicysta Witold Gadowski.
 • „Zdecydowaliśmy się zostawić przeszłość za sobą”. Donald Trump i Kim Dzong Un podpisali historyczne porozumienie

  Donald Trump i Kim Dzong Un podpisali porozumienie po spotkaniu w Singapurze. - Podpisujemy bardzo ważny i obszerny dokument. Odbyliśmy naprawdę świetną rozmowę i nawiązaliśmy bardzo dobre stosunki – zadeklarował prezydent USA. - To było historyczne spotkanie. Zdecydowaliśmy się zostawić przeszłość za sobą. Czekają nas duże zmiany – dodał Kim Dzong Un. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, co udało nam się dzisiaj osiągnąć. Sądzę, że nasze stosunki z Koreą Północną i całym Półwyspem Koreańskim zmienią się diametralnie. Obydwaj chcemy coś osiągnąć i będziemy nad tym pracować. Między nami powstała szczególna więź - podkreślił Trump po podpisaniu dokumentu. US CBS/x-news
 • D. Trump: Spotkanie z Kim Dzong Unem znowu aktualne

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump potwierdził, że 12 czerwca w Singapurze spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Decyzja została ogłoszona po spotkaniu Trumpa z przybyłym do Stanów wysłannikiem Korei Północnej Kim Jong Czolem. - Ta rozmowa była czymś w rodzaju "poznajmy się". (…) Będzie to proces, ale nasze relacje się budują i to bardzo pozytywna sprawa – powiedział Trump.
 • D. Tusk o decyzjach Białego Domu: Kapryśna asertywność. Gdy ma się takich przyjaciół, po co nam wrogowie?

  Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa ktoś mógłby nawet pomyśleć: mając takich przyjaciół, na co nam wrogowie? - Donald Tusk odniósł się do decyzji prezydenta USA o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA). Przewodniczący Rady Europejskiej podczas konferencji prasowej poprzedzającej szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie w Sofii nazwał zachowanie prezydenta USA „kapryśną asertywnością” oraz podkreślił, że Unia będzie respektować ustalenia porozumienia nuklearnego z Iranem. Tusk mówił, że Unia Europejska musi być zjednoczona po wycofaniu się USA z umowy. - Europa powinna być wdzięczna prezydentowi Trumpowi, bo dzięki niemu nie mamy już złudzeń. Uświadomił nam, że jeśli potrzebujemy pomocnej dłoni, to znajduje się ona na końcu naszego ramienia – gorzko stwierdził Tusk. 8 maja 2018 r. Donald Trump zapowiedział, że jego kraj wycofa się z porozumienia nuklearnego (JCPOA). 10 maja prezydent USA dodał, że Stany Zjednoczone nałożą na Teheran „najostrzejsze, najdotkliwsze i najsurowsze” sankcje. Stronami porozumienia poza Teheranem są mocarstwa nuklearne będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny oraz Niemcy i Unia Europejska. Porozumienie daje inspektorom ONZ dostęp do irańskich instalacji wojskowych w zamian za zniesienie części sankcji nałożonych na Republikę Islamską Iranu. Wycofanie się USA z porozumienia nie oznacza, że przestanie ono obowiązywać. Pozostali sygnatariusze deklarowali, że zamierzają dalej trzymać się jego ustaleń.