USA

Synonimy:
USA, stany zjednocozne stany zjednocznone Stany Zjednoczone
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - USA (29946)

 • Wojna handlowa? USA wprowadzają cła ochronne - Chiny grożą odwetem

  Wojna handlowa? USA wprowadzają cła ochronne - Chiny grożą odwetem

  Donald Trump wprowadza cła ochronne na import z Chin o wartości 50 miliardów dolarów. Amerykański prezydent uzasadnia swoją decyzję nieuczciwymi praktykami handlowymi ze strony Pekinu. Nałożenie ceł grozi wojna handlową pomiędzy USA a Chinami.
 • Amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy!

  Amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy!

  Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z przewidywaniami podniosła stopy procentowe o 25 pb do 1,75-2,0 proc., to już drugi raz w bieżącym roku i siódma podwyżka od kryzysu finansowego. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozy liczby podwyżek w całym 2018 r. do czterech z szacowanych poprzednio trzech. W górę zrewidowano prognozy inflacji, obniżono szacunki bezrobocia.
 • Media krytykują Trumpa podczas szczytu G7

  Media krytykują Trumpa podczas szczytu G7

  Brytyjskie media ostro skrytykowały w poniedziałek zachowanie prezydenta USA Donalda Trumpa podczas szczytu G7 w Kanadzie. Oceniły, że zniechęca on sojuszników i zagraża stabilności światowego porządku opartego na liberalnych zasadach.
 • Tonąca w długach Ameryka zatopi najpierw Polskę

  Tonąca w długach Ameryka zatopi najpierw Polskę

  Tylko tuż po II wojnie światowej dług do PKB w USA przekraczał w 117 proc. I właśnie taką wartość ma znów osiągnąć już za kilka lat, ze względu na fiskalną stymulację. Ciekawostką i dziejową niesprawiedliwością może być jednak fakt, że skutków tego gwałtownie rosnącego długu na razie nie odczują Amerykanie, tylko Polacy - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Berlin ma ostatnio pod górkę. Czy Merkel będzie zależeć na wsparciu Warszawy?

  Berlin ma ostatnio pod górkę. Czy Merkel będzie zależeć na wsparciu Warszawy?

  Berlin ma ostatnio pod górkę. Nie tylko w Europie, ale także za oceanem. Tym bardziej może mu zależeć na wsparciu Warszawy. 19 czerwca Angela Merkel ma się ponownie spotkać z Mateuszem Morawieckim.
 • Wszyscy czekają na szczyt G7

  Wszyscy czekają na szczyt G7

  W obliczu stanowiska USA pozostałe kraje G7 muszą zrobić co w ich mocy, by podczas szczytu przywódców grupy w tym tygodniu w Kanadzie ocalić współpracę wielostronną - pisze w czwartek "Financial Times" i zastanawia się, kto może przejąć przywództwo po USA.
 • Emilewicz: Polska nie straci na amerykańskich cłach na aluminium i stal

  Emilewicz: Polska nie straci na amerykańskich cłach na aluminium i stal

  Polska nie straci na wprowadzeniu przez USA ceł na aluminium i stal z UE, Kanady i Meksyku, ale rynek europejski je odczuje - uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
 • Amerykańskie cła zaczynają obowiązywać

  Amerykańskie cła zaczynają obowiązywać

  O szóstej rano czasu polskiego weszły w życie amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium z Europy, Kanady i Meksyku. Według Białego Domu mają one chronić amerykańskich producentów przed nadprodukcją tych surowców na świecie. Kraje objęte cłami zapowiedziały kroki odwetowe.

Filmy - USA (220)

 • „Zdecydowaliśmy się zostawić przeszłość za sobą”. Donald Trump i Kim Dzong Un podpisali historyczne porozumienie

  Donald Trump i Kim Dzong Un podpisali porozumienie po spotkaniu w Singapurze. - Podpisujemy bardzo ważny i obszerny dokument. Odbyliśmy naprawdę świetną rozmowę i nawiązaliśmy bardzo dobre stosunki – zadeklarował prezydent USA. - To było historyczne spotkanie. Zdecydowaliśmy się zostawić przeszłość za sobą. Czekają nas duże zmiany – dodał Kim Dzong Un. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, co udało nam się dzisiaj osiągnąć. Sądzę, że nasze stosunki z Koreą Północną i całym Półwyspem Koreańskim zmienią się diametralnie. Obydwaj chcemy coś osiągnąć i będziemy nad tym pracować. Między nami powstała szczególna więź - podkreślił Trump po podpisaniu dokumentu. US CBS/x-news
 • D. Trump: Spotkanie z Kim Dzong Unem znowu aktualne

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump potwierdził, że 12 czerwca w Singapurze spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Decyzja została ogłoszona po spotkaniu Trumpa z przybyłym do Stanów wysłannikiem Korei Północnej Kim Jong Czolem. - Ta rozmowa była czymś w rodzaju "poznajmy się". (…) Będzie to proces, ale nasze relacje się budują i to bardzo pozytywna sprawa – powiedział Trump.
 • D. Tusk o decyzjach Białego Domu: Kapryśna asertywność. Gdy ma się takich przyjaciół, po co nam wrogowie?

  Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa ktoś mógłby nawet pomyśleć: mając takich przyjaciół, na co nam wrogowie? - Donald Tusk odniósł się do decyzji prezydenta USA o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA). Przewodniczący Rady Europejskiej podczas konferencji prasowej poprzedzającej szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie w Sofii nazwał zachowanie prezydenta USA „kapryśną asertywnością” oraz podkreślił, że Unia będzie respektować ustalenia porozumienia nuklearnego z Iranem. Tusk mówił, że Unia Europejska musi być zjednoczona po wycofaniu się USA z umowy. - Europa powinna być wdzięczna prezydentowi Trumpowi, bo dzięki niemu nie mamy już złudzeń. Uświadomił nam, że jeśli potrzebujemy pomocnej dłoni, to znajduje się ona na końcu naszego ramienia – gorzko stwierdził Tusk. 8 maja 2018 r. Donald Trump zapowiedział, że jego kraj wycofa się z porozumienia nuklearnego (JCPOA). 10 maja prezydent USA dodał, że Stany Zjednoczone nałożą na Teheran „najostrzejsze, najdotkliwsze i najsurowsze” sankcje. Stronami porozumienia poza Teheranem są mocarstwa nuklearne będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny oraz Niemcy i Unia Europejska. Porozumienie daje inspektorom ONZ dostęp do irańskich instalacji wojskowych w zamian za zniesienie części sankcji nałożonych na Republikę Islamską Iranu. Wycofanie się USA z porozumienia nie oznacza, że przestanie ono obowiązywać. Pozostali sygnatariusze deklarowali, że zamierzają dalej trzymać się jego ustaleń.
 • UE dotrzyma postanowień umowy z Iranem. „To klucz do bezpieczeństwa regionu i Europy”

  Porozumienie nuklearne z Iranem to klucz do bezpieczeństwa regionu, Europy i całego świata – oceniła szefowa unijnej dyplomacji. Federica Mogherini podkreśliła, że dotychczas Iran w pełni wywiązywał się ze swoich zobowiązań dotyczących programu nuklearnego, co potwierdzają raporty Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Przedstawicielka Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa zaznaczyła, że jeśli taki stan rzeczy się utrzyma, to „Unia Europejska pozostanie zaangażowana w pełne wdrożenie postanowień porozumienia.” - Zniesienie sankcji związanych z programem nuklearnym jest kluczowym elementem porozumienia - dodała Mogherini, odnosząc się do zapowiedzi Donalda Trumpa o przywróceniu „potężnych sankcja” przeciwko Iranowi. Porozumienie nuklearne z Iranem zostało wstępnie podpisane w 2015 r. Stronami porozumienia poza Teheranem są mocarstwa nuklearne będące stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny oraz Niemcy i Unia Europejska. Porozumienie daje inspektorom ONZ dostęp do irańskich instalacji wojskowych w zamian za zniesienie części sankcji nałożonych na Republikę Islamską Iranu. Jego renegocjacja była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Wycofanie się USA z porozumienia nie oznacza, że przestanie ono obowiązywać. Pozostali sygnatariusze deklarowali, że zamierzają dalej trzymać się jego ustaleń.