Urząd Bezpieczeństwa

Artykuły - Urząd Bezpieczeństwa (22)

 • Funkcjonariusz UB skazany za zbrodnie komunistyczne

  Funkcjonariusz UB skazany za zbrodnie komunistyczne

  Dwa lata w zawieszeniu i 1,5 tys. zł grzywny – to prawomocny już wyrok dot. byłego funkcjonariusza UB oskarżonego o zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości. We wtorek Sąd Okręgowy w Opolu podtrzymał wyrok opolskiego sądu rejonowego w tej sprawie.
 • "Rzeczpospolita": Rodzina zamordowanego przez UB bez zadośćuczynienia

  "Rzeczpospolita": Rodzina zamordowanego przez UB bez zadośćuczynienia

  Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu okręgowego o odszkodowanie i zadośćuczynienie za pozbawienie życia Józefa Niechody, który został zabity przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa – informuje gazeta.
 • "Rzeczpospolita": Kiedyś ubecka katownia, dziś szkoła

  "Rzeczpospolita": Kiedyś ubecka katownia, dziś szkoła

  IPN ustalił listę 55 lokalizacji sowieckich oraz polskich komunistycznych służb specjalnych. Dzisiaj w niektórych obiektach znajdują się np. szkoły, a ich użytkownicy nie znają mrocznej przeszłości tych miejsc – donosi dziennik.
 • "Rzeczpospolita": Stalinowski ubek spocznie na Powązkach

  Zmarły 24 marca pułkownik Władysław Wojtasik, wyszkolony w Moskwie i czynnie zwalczający podziemie niepodległościowe ubek, zostanie pochowany na prestiżowych Wojskowych Powązkach.
 • Były szef UB w Nisku oskarżony przez IPN

  Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oskarżył b. szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nisku (Podkarpackie) Franciszka W. o popełnienie 33 zbrodni komunistycznych; miał ich dopuścić się w latach 1950-51.
 • "Rzeczpospolita": Triumf ubeków po latach

  "Rzeczpospolita": Triumf ubeków po latach

  Sąd okręgowy w Białymstoku oddalił wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie za pozbawienie Józefa Niechody życia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa - informuje "Rzeczpospolita" w artykule Marka Kozubala. "Okazuje się, że bezkarnie mogli kogoś zamordować, a rodzina nie ma szans na zadośćuczynienie" – komentuje orzeczenie dr Marcin Zwolski, historyk z IPN.
 • Oględziny w katowni NKWD i UB w Warszawie

  Oględziny w katowni NKWD i UB w Warszawie

  Konserwator zabytków dokonał oględzin piwnic przy ul. Strzeleckiej w Warszawie, gdzie w latach 1944-1948 była dawna katownia NKWD i UB - informuje "Nasz Dziennik".
 • Stalinowski śledczy został skazany

  Był oskarżony o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad przesłuchiwanymi harcerzami z patriotycznej organizacji. 7 października usłyszał wyrok. Były oficer UB, stalinowski prokurator Tadeusz Ż. został skazany na 3 lata bezwzględnego więzienia.
 • Ogniem, wodą, prądem. Metody śledcze Urzędu Bezpieczeństwa

  Ogniem, wodą, prądem. Metody śledcze Urzędu Bezpieczeństwa

  W czasie wojny żołnierze podziemia często nosili zaszytą w ubraniu fiolkę z cyjankiem, by w razie zagrożenia aresztowaniem odebrać sobie życie – ratując siebie przed torturami i współpracowników przed wydaniem ich w czasie przesłuchania. Było rzeczą dla wszystkich zrozumiałą, że Gestapo posługuje się takimi metodami przesłuchań, że niemal każdy prędzej czy później zacznie zeznawać.
 • Kość to kość. Szkielet to szkielet. Nie można uruchamiać wyobraźni - mówią archeolodzy

  Kość to kość. Szkielet to szkielet. Nie można uruchamiać wyobraźni - mówią archeolodzy

  Gdy nie ma grobu, nie ma miejsca pamięci. Na warszawskich Powązkach chodzi jednak nie tylko o odnalezienie szczątków, lecz także przywrócenie ofiarom nazwisk.