urząd

Artykuły - Urząd (13)

Filmy - Urząd (4)

 • Załatwianie spraw urzędzie. Czy strona internetowa „Profil Zaufany” pomoże ominąć kolejki?

  Powszechnie wiadomo, że podczas załatwiania spraw w urzędzie należy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać na swoją kolej, by dostać się do jednego z wielu okienek. Reporter „Dzień Dobry TVN” Marcin Sawicki sprawdził, ile czasu należy poświęcić, by złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego. Na szczęście powstała strona internetowa „Profil Zaufany”, dzięki której załatwienie prostych, urzędowych spraw zajmie nam kilkanaście minut i to bez wychodzenia z domu. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy można zaskarżyć konkretnego urzędnika?

  Czy istnieje możliwość zaskarżenia konkretnego urzędnika, który popełnił błąd? Okazje się, że w polskim prawie niestety taka procedura nie istnieje. - Skarżymy Skarb Państwa albo jednostkę samorządu terytorialnego, natomiast, ustawą uchwaloną pięć lat temu, jest możliwość uzyskania od danego urzędnika chociażby częściowego odszkodowania - tłumaczy prawnik, Romuald Kędzierski. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Krok po kroku: Jak odwołać się od błędu?

  Co możemy zrobić, kiedy wykryjemy, że urzędnik popełnił błąd? Jak tłumaczy prawnik, Romuald Kędzierski, pierwszym i podstawowym krokiem jest odwołanie się od decyzji administracyjnej. O czym trzeba pamiętać w kolejnych etapach tej niekiedy żmudnej procedury urzędowej? Posłuchajcie! (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy urząd zapłaci za swój błąd?

  W relacjach z urzędem bardzo często czujemy się jak petent. Decyzje podejmowane przez urzędników nie rzadko są błędne, a jednocześnie powodują koszty. Panuje przekonanie, że nie ma co walczyć z urzędem, bo sprawa z góry jest przegrana. Urząd Gminy, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Sanepid… Przedstawicieli Państwa, którzy mają wpływ na nasze codzienne życie, można byłoby wymieniać jeszcze długo. Pomimo zmian zachodzących w tych instytucjach – nadal jeszcze powszechne jest poczucie, że jesteśmy w relacjach z nimi bezsilni i zdani na decyzję urzędnika. Większość z decyzji, które podejmują wymienione urzędy, bezpośrednio wpływa na nasze finanse. Błędna interpretacja Urzędu Skarbowego w sprawie naliczenia podatku - będzie skutkowała koniecznością jego zapłaty. A taki nieuzasadniony wydatek może być przyczyną kolejnych kłopotów, szczególnie u osób prowadzących działalność gospodarczą. Czy urzędy Państwa ponoszą odpowiedzialność za swoje błędne decyzje? – odpowiada Mecenas Iwona Kusio-Szalak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie)