urlop

Synonimy:
urlopy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Urlop (962)

 • Świadczenie urlopowe u małego pracodawcy

  Świadczenie urlopowe u małego pracodawcy

  Jedną z form działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawcę jest zapewnienie pracownikom świadczenia urlopowego. Mimo że wysokość i warunki jego wypłaty reguluje ustawa o ZFŚS, świadczenie urlopowe wypłacane jest tylko w firmach, w których nie tworzy się ZFŚS. Dlatego można się spotkać ze stwierdzeniem, że świadczenie urlopowe jest charakterystyczne dla małych pracodawców, tj. takich, którzy ze względu na stan zatrudnienia nie muszą tworzyć ZFŚS.
 • Samochodem po Polsce: Trzy miejsca na weekend!

  Samochodem po Polsce: Trzy miejsca na weekend!

  Myślałeś kiedyś o samochodowych wycieczkach po Polsce w weekendy? Najbliższe wakacje są do tego najlepszą okazją! Prezentujemy 3 wspaniałe miejsca, w których cudownie spędzisz czas ze swoją rodziną. O czym należy pamiętać przed takim wyjazdem? Jak przygotować samochód na długą trasę?
 • Trzy dni urlopu, by zyskać dziewięć dni wolnego

  Trzy dni urlopu, by zyskać dziewięć dni wolnego

  Kalendarz w tym roku sprzyja - wystarczy wziąć trzy dni urlopu, by zyskać dziewięć dni wolnego. Zanim jednak wybierzemy się na majówkę, warto pamiętać, że to czas żniw dla firm oferujących usługi turystyczne - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Będzie nowy Kodeks pracy? Oto projekt

  Będzie nowy Kodeks pracy? Oto projekt

  Powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna przyjęła projekty nowego prawa. Na ostatniej prostej dopuszczono zatrudnienie lub dorabianie na zleceniu.
 • 47 procent Polaków jest zbyt zajętych, aby pójść na urlop

  47 procent Polaków jest zbyt zajętych, aby pójść na urlop

  Początek roku to nie tylko czas postanowień noworocznych. To również okres kiedy wielu z nas dopada zimowe przemęczenie powodujące, że coraz częściej myślimy o wakacyjnym wypadzie. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów ds. bazy noclegowej Hotels.com®, aż 73 proc. Polaków chociaż raz nie było w stanie wykorzystać w całości przysługującego im urlopu wypoczynkowego.
 • Walka o górnicze urlopy

  Walka o górnicze urlopy

  Nieznane zasady przyznawania urlopów górniczych i przymuszanie do pracy w innych kopalniach – tak wyglądają ostatnie dni funkcjonowania rudzkiej części kopalni Wujek.
 • Urlopy zdrowotne dla nauczycieli zawieszone do odwołania

  Urlopy zdrowotne dla nauczycieli zawieszone do odwołania

  Od 1 stycznia ponad 600 tys. nauczycieli nie może starać się o wolne w celu poratowania zdrowia. – Władza nas lekceważy – komentują pedagodzy.
 • W 2018 roku czeka nas 8 długich weekendów

  W 2018 roku czeka nas 8 długich weekendów

  Zdaniem analityków Open Finance - 114 dni - tyle będziemy mogli w 2018 roku odpoczywać od pracy. To o jeden dzień mniej niż przed rokiem. Sporo będziemy jednak mogli korzystać z uroków długich weekendów, których w bieżącym roku możemy zaplanować aż 8.
 • Długie weekendy w 2018 - jak zaplanować tańszy urlop?

  Długie weekendy w 2018 - jak zaplanować tańszy urlop?

  Koniec roku to doskonała okazja do zaplanowania urlopu. Warto to zrobić rozważnie, tym bardziej, że do wykorzystania będziemy mieli aż cztery długie weekendy. Oszczędzając dni wolne, możemy wypoczywać dłużej. Z pewnością wielu z nas wybierze się za granicę, a spodziewane w przyszłym roku dalsze umocnienie złotego sprawi, że takie wyjazdy będą tańsze.
 • Wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego i układanie grafików

  Wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego i układanie grafików

  Kodeks pracy dopuszcza możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego nawet do 12 miesięcy. W wielu firmach tak długi okres rozliczeniowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W celu wprowadzenia tego okresu rozliczeniowego pracodawca musi spełnić określone wymogi formalne, które różnią się w zależności od tego, jakimi przepisami zakładowymi objęty jest dany pracodawca.

Filmy - Urlop (46)

 • W tych miejscach możesz nie czuć się dobrze. Jaka jest przyczyna?

  Klimatoterapia to znany od wieków sposób na złagodzenie objawów chorób i polega na wykorzystaniu działania bodźców pogodowych na organizm. Zmiana klimatu ma jednak nie zawsze pozytywne skutki. Kto powinien szczególnie uważać przy zmianie miejsca zamieszkania lub podczas planowania długiego urlopu?
 • Niebezpieczne zmiany dotyczące urlopów

  Do marca 2018 r. ma powstać nowa wersja Kodeksu pracy. Pracownikowi na umowie o pracę będzie od razu przysługiwał 26-dniowy urlop. Ma jednak zniknąć możliwość dorabiania na urlopie u innego pracodawcy albo dla naszej firmy, ale na podstawie innej umowy.
 • Wakacje w Polsce czy za granicą?

  Jak wiadomo, pogoda w Polsce nie rozpieszcza, a upalny urlop nad polskim morzem jest jak los na loterii. Czy w związku z tym Polacy chętniej decydują się na wakacje za granicą? A może mają jakieś obawy przed wyjazdem do ciepłych krajów? Zapytaliśmy! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PIĄTEK OD 9:00.
 • W tym roku na wakacyjny urlop planuje wyjechać o 800 tys. Polaków mniej niż przed rokiem

  W tym roku wakacyjny wyjazd planuje ponad 16,5 mln Polaków, czyli blisko 800 tys. mniej niż w 2016 roku. Zdecydowana większość z nich zamierza spędzić urlop w kraju. Co czwarty Polak wybiera się natomiast za granicę. Najpopularniejsze kierunki to niezmiennie od lat Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, a także Chorwacja i Grecja. 73 proc. wyjeżdżających zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ten odsetek stale wzrasta. Jak wynika z raportu IPSOS, w 2017 roku na letni urlop wybiera się 52 proc. Polaków, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w roku ubiegłym. 26 proc. z nich planuje wyjazd zagraniczny, a 74 proc. Polaków zamierza wypoczywać w kraju. Z raportu wynika, że świadczenie w ramach Rodziny 500 plus wpłynęło na wakacyjne plany 22 proc. Polaków korzystających z tego programu.