urlop

Synonimy:
urlopy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Urlop (743)

 • Pandemia. Pracodawca ma nowe uprawnienia

  Pandemia. Pracodawca ma nowe uprawnienia

  Pracodawca nie może pytać pracownika o kierunek wakacyjnego wyjazdu. W uzasadnionych przypadkach pracownik sam powinien o tym poinformować.
 • Zasady ustalania ekwiwalentu za urlop

  Zasady ustalania ekwiwalentu za urlop

  W przypadku ustania zatrudnienia pracodawca ma kilka obowiązków do wypełnienia wobec pracownika. Jednym z nich jest rozliczenie należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. W sytuacji gdy taki urlop nie zostanie wykorzystany przez pracownika w naturze, za pozostałe dni urlopu należy wypłacić ekwiwalent pieniężny.
 • Prawo do urlopu - co zmieniła epidemia?

  Prawo do urlopu - co zmieniła epidemia?

  Epidemia postawiła w trudnej sytuacji wielu pracodawców. Jednocześnie ogrom zmian, w tym projektów, które były dość dynamicznie zmieniane, mógł wprowadzić dozę niepewności co do aktualnego brzmienia praw pracowników w zakresie ich podstawowych uprawnień, w tym urlopów. Aktualnie obowiązujące regulacje tłumaczą eksperci DAS Towarzystwa Ochrony Prawnej.
 • Gdzie wypoczywają polskie gwiazdy?

  Gdzie wypoczywają polskie gwiazdy?

  Nasi celebryci raczej nie boją się koronawirusa. Tak przynajmniej wynika z obranego kierunku wakacyjnych wojaży. Podczas gdy ogromna większość Polaków deklaruje, że ze względu na pandemię spędzi wakacje w kraju, gwiazdy ruszyły za granicę.
 • Barometr Providenta: Polacy planują oszczędne wakacje

  Barometr Providenta: Polacy planują oszczędne wakacje

  Jedna czwarta Polaków deklaruje, że tegoroczny urlop spędzi w domu. Przed pandemią takie plany miało zaledwie 6,4 proc. ankietowanych - wynika z badania Barometr Providenta. Ci, którzy zdecydowali się na wakacyjny wyjazd, w większości będą wypoczywać w Polsce.
 • Tarcza 4.0: Groźne skutki przymusowych urlopów w czasie pandemii

  Tarcza 4.0: Groźne skutki przymusowych urlopów w czasie pandemii

  Wprowadzenie przepisu, który jednoznacznie umożliwi wysyłanie pracowników na zaległy wypoczynek, w praktyce może ograniczyć uprawnienia zatrudniających.
 • Tarcza 4.0: Niższe odprawy, przymusowe urlopy

  Tarcza 4.0: Niższe odprawy, przymusowe urlopy

  Z mocy prawa pracodawca będzie mógł wysłać zatrudnionych na zaległe urlopy. Maksymalna odprawa zostanie ograniczona do 10-krotności minimalnej pensji (26 tys. zł w tym roku). Takie rozwiązania, które mają obowiązywać w okresie stanu epidemii, przewiduje projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarcza antykryzysowa 4.0). W środę przyjął go rząd.
 • Zaległy urlop: Termin wyznaczy ci pracodawca

  Zaległy urlop: Termin wyznaczy ci pracodawca

  Kolejna odsłona tarczy antykryzysowej zakłada zniesienie obowiązku wykorzystania zaległego urlopu do 30 września. Jednocześnie o terminie wykorzystania takich zaległych wakacji zdecyduje pracodawca, a nie pracownik.
 • Jak będzie wyglądać podróżowanie podczas wakacji? KE przedstawi dziś wytyczne

  Jak będzie wyglądać podróżowanie podczas wakacji? KE przedstawi dziś wytyczne

  Komisja Europejska przedstawi dzisiaj wytyczne dotyczące podróżowania podczas zbliżających się wakacji. ​Chce stworzyć interaktywną mapę, dzięki której turysta - jeszcze przed wakacjami - będzie mógł sprawdzić, do jakiego kraju może się udać i z jakimi restrykcjami musi się tam liczyć - wynika z nieoficjalnych informacji korespondentki RMF FM w Brukseli Katarzyny Szymańskiej-Borginon.
 • "Puls Biznesu": Polacy rzucili się na wakacje 2021

  "Puls Biznesu": Polacy rzucili się na wakacje 2021

  ​Klienci Itaki, Rainbow i TUI kupują ofertę na lato 2021; większość zamienia tegoroczne wyjazdy - pisze środowy "Puls Biznesu".

Filmy - Urlop (57)

 • Jak grzecznie zwrócić uwagę osobie rujnującej nam urlop?

  Przebywanie na urlopie może być uciążliwe, kiedy mamy głośnych sąsiadów. Jak grzecznie zwrócić uwagę osobom, które przeszkadzają nam w wypoczynku? O tym w „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli: kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz oraz dr Irena Kamińska-Radomska - specjalistka z zakresu etykiety i savoir-vivre’u. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Pomysł na urlop? Nocleg w witrynie sklepowej

  Jak spędzić w tym roku urlop, by był bezpieczny i przyjemny? Wiedeń kusi turystów jak może i oferuje... noclegi w oknie wystawowym. Koncepcja stworzenia pokoi hotelowych w nieczynnych już zakładach ślusarskich czy krawieckich zachwyciła odwiedzających.
 • Pomysł na urlop? Nocleg w witrynie sklepowej

  Jak spędzić w tym roku urlop, by był bezpieczny i przyjemny? Wiedeń kusi turystów jak może i oferuje... noclegi w oknie wystawowym. Koncepcja stworzenia pokoi hotelowych w nieczynnych już zakładach ślusarskich czy krawieckich zachwyciła odwiedzających.
 • Przygoda w mieście. Gdzie spędzić urlop?

  W tym roku zagraniczne podróże mogą okazać się niespełnionym marzeniem. Warto pamiętać, że Polska również kryje w sobie wiele pięknych i ciekawych miejsc. Dla widzów "Dzień Dobry TVN" opowiedzieli o nich Eliza i Wojciech Łopacińscy. Co odwiedzić podczas wycieczki do Szczecina lub Łodzi? (Dzień Dobry TVN/x-news)