uran

Synonimy:
U,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Uran (61)

 • Uran znacznie podrożał, według analityków to nie spekulacja

  Uran znacznie podrożał, według analityków to nie spekulacja

  Cena uranu stosowanego w paliwie jądrowym szybko idzie w górę. Analitycy są przekonani, że to efekt prognozowanego znacznego wzrostu zapotrzebowania na paliwo do reaktorów. Naukowcy wskazują, że zasoby uranu są duże w stosunku do potrzeb.
 • Iran nieugięty w sprawie wzbogacania uranu

  Główny irański negocjator w sprawach nuklearnych Said Dżalili oświadczył w sobotę, że Iran nie zgodzi się na żadne porozumienie, ograniczające jego prawo do swobodnego rozwijania techniki atomowej, w tym wzbogacania uranu.
 • Wikileaks o braku kontroli nad uranem w Afryce

  Brak standardów bezpieczeństwa w obiektach nuklearnych i nielegalne wydobycie uranu w Afryce, jak również zaangażowanie Europy, Chin, Indii i Korei Płd. w nielegalne wydobycie i przemyt uranu to kolejne informacje ujawnione przez Wikileaks.
 • Korea Płn. ma kolejne miejsce wzbogacania uranu

  Korea Płn. ma kolejne miejsce wzbogacania uranu

  Korea Północna ma co najmniej jeszcze jedno dodatkowe miejsce wzbogacania uranu, co zostało ujawnione w listopadzie przez amerykańskiego naukowca - uważa rzecznik Departamentu Stanu USA.
 • Iran wyprodukował koncentrat uranu, tzw. yellow cake

  Iran poinformował dzisiaj o wyprodukowaniu pierwszej partii koncentratu uranu, tzw. yellow cake (żółte ciasto), służącego jako podstawa do produkcji wzbogaconego uranu. Do tej pory Iran musiał go importować.
 • Białoruś pozbędzie się wysoko wzbogaconego uranu

  Białoruś zobowiązała się pozbyć do 2012 roku zapasów wysoko wzbogaconego uranu w ramach finansowanego przez USA planu redukcji światowych zasobów tego surowca, który może być wykorzystany do produkcji broni atomowej.
 • Kongo: Rebelianci usiłowali sprzedać uran

  Kryminalne, rebelianckie organizacje kontrolują w coraz większym stopniu handel minerałami w Kongo, a w 2008 roku jedna z nich szukała na czarnym rynku nabywców na uran - głosi poniedziałkowy raport ONZ.
 • Z Polski do Rosji przewieziono uran

  Ponad 450 kg wysoce wzbogaconego uranu, mogącego służyć do produkcji broni nuklearnej, powróciło z Polski do Rosji - poinformowała we wtorek amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA), przy współpracy której uran przewieziono do Rosji.
 • Iran intensyfikuje program wzbogacania uranu

  Iran uruchomił drugi zestaw 164 wirówek połączonych w sposób kaskadowy aby zintensyfikować swój program wzbogacania uranu - poinformowała w poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Pierwszy zestaw tych urządzeń uruchomiono w lutym br.
 • Irańska propozycja wymiany uranu wciąż aktualna

  Zaproponowana przez Iran, Turcję i Brazylię wymiana nisko wzbogaconego uranu na paliwo do reaktora badawczego w Teheranie jest "wciąż aktualna - oświadczył prezydent Mahmud Ahmadineżad cytowany przez irańską telewizję.