upały

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Upały (Film (2001)[Hundstage/Dog Days] Reż.Ulrich Seidl) ,

Artykuły - Upały (225)

 • Przybywa pracowniczych skarg w związku z upałami

  Przybywa pracowniczych skarg w związku z upałami

  ​Przybywa pracowniczych skarg w związku z upałami. Tego lata do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 550 skarg na zbyt wysoką temperaturę i niewypełnienie przez pracodawcę obowiązku zapewnienia zatrudnionym zimnych napojów - mówi IAR rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska.
 • "Rzeczpospolita": Upały znów uderzą w elektrownie

  "Rzeczpospolita": Upały znów uderzą w elektrownie

  Nadciągająca fala upałów oznacza, że elektrownie będą miały kłopoty: złoży się na nie zarówno wysokie zapotrzebowanie na prąd, jak i brak wody - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
 • Australia walczy z wielką falą upałów

  Australia walczy z wielką falą upałów

  Australia zmaga się z falą upałów obejmujących cały kontynent. Rekordowa temperatura 49 stopni Celsjusza została zarejestrowana w Australii Zachodniej. Wraz z upałami wzrasta również zagrożenie pożarami na terenie całego kraju.
 • Zanim wypijesz, sprawdź skład

  Zanim wypijesz, sprawdź skład

  W Polsce wytwarza się kilkaset wód butelkowanych. Znając potrzeby własnego organizmu można dobrać sobie taką wodę, która uzupełni braki składników mineralnych. One korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
 • Do 2023 roku nadejdzie fala anormalnie wysokich temperatur

  Do 2023 roku nadejdzie fala anormalnie wysokich temperatur

  Najnowsze badania wskazują, że tegoroczna fala upałów to dopiero początek. Badacze twierdzą, że w ciągu najbliższych pięciu lat doświadczymy "anormalnie wysokich temperatur" na całym świecie.
 • Czy grozi nam blackout?

  Czy grozi nam blackout?

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator, który zarządza polską elektroenergetyką - zapewnia, że na razie nie grozi nam blackout. Jedną z możliwości jest tzw. zimna rezerwa, czyli dopłacenie, aby część z nich uruchomić ponownie, a także zwiększenie użycia niewykorzystanych dotąd obiektów czy sprowadzenie części energii z zagranicy.
 • ​W związku z upałami Główny Inspektor Pracy apeluje o skracanie czasu pracy

  ​W związku z upałami Główny Inspektor Pracy apeluje o skracanie czasu pracy

  Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, z uwagi na nadzwyczajną falę upałów, zaapelował do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.
 • Tego lata zapotrzebowanie na moc elektryczną biło kolejne rekordy

  Tego lata zapotrzebowanie na moc elektryczną biło kolejne rekordy

  Z początkiem sierpnia zapotrzebowanie na moc elektryczną osiągnęło najwyższy poziom w historii, a kilka dni później znów zbliżyło się do rekordu. Powodem były m.in. przetaczające się przez Polskę upały i burze. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że system jest bezpieczny, ale potrzebne są długoterminowe rozwiązania. Część bloków energetycznych musi przejść modernizację, żeby dostosować się do unijnych wymogów. W efekcie rezerwy mocy zostaną znacznie ograniczone.
 • Pracownik może odmówić wykonywania pracy w upale

  Pracownik może odmówić wykonywania pracy w upale

  ​W trakcie letnich upałów na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki. Zgodnie z prawem pracy, gdy temperatury sięgają określonych poziomów, muszą oni nieodpłatnie zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. Mogą także wydłużyć pracownikom przerwy tak, by w najgorętszym okresie dnia nie przebywali na słońcu. Jeżeli firmy nie zapewniają odpowiednich warunków do pracy, to pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków. Za zaniedbania pracodawcy grozi też grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.
 • Już 150 tysięcy Polaków ma w domu klimatyzację

  Już 150 tysięcy Polaków ma w domu klimatyzację

  Gwałtowny wzrost popularności klimatyzacji to namacalny efekt tropikalnych upałów, które coraz częściej nawiedzają Polskę. W ciągu trzech lat Polacy wyposażyli w te urządzenia ponad 86 tysięcy mieszkań - wynika z szacunków Open Finance opartych o dane GUS.

Filmy - Upały (30)

 • Epidemie, upały i insekty. Ten europejski kraj radzi sobie w nietypowy sposób

  Czasami niełatwo ochronić się przed palącym, południowym słońcem. Coś lepszego niż parasol i zimne napoje stosują mieszkańcy hiszpańskiego miasteczka Zahara de la Sierra. Od kilkuset lat żywa jest tam tradycja bielenia domów wapnem. Zajmują się tym głównie kobiety, które przekazują sobie zalety i tajniki tej wiekowej sztuki. Od wieków przez Zahara de la Sierra i całą Andaluzję przetaczały się różne zarazy. Dżuma, żółta gorączka, czy tyfus nauczyły mieszkańców bielić i dezynfekować swoje domy, pomimo że obróbka wapna potrafi być pracochłonna i niebezpieczna. Szczególnie, jeśli ktoś chce praktykować ją według starych tradycji.
 • Wody dla ochłody. Kangur pływał w przydomowym basenie

  Październik przyniósł ogromne upały w Australii. Przy wysokich temperaturach szybko męczą się nie tylko ludzie, ale także pierwotni rezydenci. Przeszkadzają one m.in. kangurom. Jeden z nich wymyślił niecodzienny sposób na ochłodę i z samego rana wskoczył do przydomowego basenu. Właścicielka nie wiedziała co zrobić z nieproszonym gościem, ale po kilkunastu minutach zwierzak sam opuścił przybytek. (STORYFUL/x-news)
 • Niedźwiedź chłodną kąpielą radzi sobie z upałami

  Upały w Denver dały się nieźle we znaki niedźwiedziowi. Próbował więc schłodzić się, pluskając się w wodzie. Według pracowników zoo jest to jedno z ulubionych zajęć zwierzaka. (STORYFUL/x-news)
 • Coś dla zdrowia i urody w upalne dni. W Londynie działa specjalna śnieżna kabina

  Niezwykła gratka dla fanów zimowej aury. W londyńskim K West Hotel & Spa dla gości dostępna jest specjalna kabina The Snow Paradise. Jej wnętrze jest wypełnione śniegiem i wychłodzone do temperatury -15° C. W założeniu jest to odwzorowanie fińskiej terapii ciepło-zimno, czyli przejścia od gorącej sauny do lodowatego pomieszczenia. Wpływa to doskonale chociażby na wygląd i kondycję skóry. (Press Association/x-news)