upały

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Upały (Film (2001)[Hundstage/Dog Days] Reż.Ulrich Seidl) ,

Artykuły - Upały (398)

 • Tego lata zapotrzebowanie na moc elektryczną biło kolejne rekordy

  Tego lata zapotrzebowanie na moc elektryczną biło kolejne rekordy

  Z początkiem sierpnia zapotrzebowanie na moc elektryczną osiągnęło najwyższy poziom w historii, a kilka dni później znów zbliżyło się do rekordu. Powodem były m.in. przetaczające się przez Polskę upały i burze. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że system jest bezpieczny, ale potrzebne są długoterminowe rozwiązania. Część bloków energetycznych musi przejść modernizację, żeby dostosować się do unijnych wymogów. W efekcie rezerwy mocy zostaną znacznie ograniczone.
 • Pracownik może odmówić wykonywania pracy w upale

  Pracownik może odmówić wykonywania pracy w upale

  ​W trakcie letnich upałów na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki. Zgodnie z prawem pracy, gdy temperatury sięgają określonych poziomów, muszą oni nieodpłatnie zapewnić pracownikom dostęp do zimnych napojów. Mogą także wydłużyć pracownikom przerwy tak, by w najgorętszym okresie dnia nie przebywali na słońcu. Jeżeli firmy nie zapewniają odpowiednich warunków do pracy, to pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków. Za zaniedbania pracodawcy grozi też grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.
 • Już 150 tysięcy Polaków ma w domu klimatyzację

  Już 150 tysięcy Polaków ma w domu klimatyzację

  Gwałtowny wzrost popularności klimatyzacji to namacalny efekt tropikalnych upałów, które coraz częściej nawiedzają Polskę. W ciągu trzech lat Polacy wyposażyli w te urządzenia ponad 86 tysięcy mieszkań - wynika z szacunków Open Finance opartych o dane GUS.
 • Napoje profilaktyczne dla pracowników w porze letniej

  Napoje profilaktyczne dla pracowników w porze letniej

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W zakresie tego ogólnie określonego wymogu mieści się szereg obowiązków z zakresu bhp, przy czym niektóre z nich aktualizują się w pewnych okresach roku kalendarzowego. Do takich sezonowych obowiązków należy zapewnienie pracownikom napojów profilaktycznych i innych udogodnień w porze letniej.
 • Ludzkość zagrożona falą śmiercionośnych upałów przed 2100 r.

  Ludzkość zagrożona falą śmiercionośnych upałów przed 2100 r.

  Jeżeli emisja gazów cieplarnianych będzie rosła w takim tempie, jak obecnie, to do 2100 r. aż 3/4 ludzkości doświadczy śmiertelnie groźnych fali upałów.
 • Australia: Fala upałów zmusza firmy na wschodzie do wstrzymania produkcji

  Australia: Fala upałów zmusza firmy na wschodzie do wstrzymania produkcji

  Największe fabryki na wschodzie Australii wstrzymały w piątek działalność, a władze apelują do mieszkańców, by nie gotowali i nie oglądali TV. Ma to zapobiec przeciążeniu sieci energetycznej, gdy nad najbardziej zaludnione obszary kraju nadciąga fala upałów.
 • Na "znacznym" obszarze Polsce groził blackout

  Na "znacznym" obszarze Polsce groził blackout

  Wprowadzenie w sierpniu br. stopni zasilania było niezbędne, bo zapobiegło wyłączeniom awaryjnym, których skutki mogły być katastrofalne. Bez tego groził blackout na "znacznym" obszarze Polski - wynika z dokumentu, jaki przedstawiły we wtorek Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
 • Ostrzeżenie przed niedoborami wody

  Ostrzeżenie przed niedoborami wody

  Niedobory wody nie tylko na ziemi, ale i pod nią. Ostrzeżenie o przekroczeniu stanów ostrzegawczych wystosowała Państwowa Służba Hydrologiczna. Tak zwana "niżówka" występuje na płytkich poziomach w 9 województwach. To może się wiązać z utrudnieniem dostępu do wody. "Szczególnie w domach jednorodzinnych i poza miastami" - wyjaśnia hydrogeolog Małgorzata Woźnicka.
 • Jak z upałami radzą sobie mieszkańcy warszawskiego zoo?

  Jak z upałami radzą sobie mieszkańcy warszawskiego zoo?

  Upalna pogoda daje się we znaki zwierzętom. W warszawskim zoo wprowadzono rozwiązania, które ułatwią im przetrwanie najwyższych temperatur.
 • Susza w Polsce: Czy zabraknie wody w kranach?

  Susza w Polsce: Czy zabraknie wody w kranach?

  Panujące w Polsce upały spowodowały problemy z dostarczaniem energii elektrycznej. Słyszymy też o suszy zagrażającej zbiorom upraw rolnych. Jednak - jak przekonują eksperci - mimo utrzymujących się upałów nie powinno zabraknąć wody w kranach.

Filmy - Upały (7)

 • Szybki i lekki makijaż na lato

  Lato to zdecydowanie jedna z najprzyjemniejszych pór roku, choć zwykle słoneczna wtedy pogoda - wbrew pozorom - może narządzić wiele szkód naszej cerze. Upał również nie służy naszemu makijażowi - łatwo wtedy przecież o drobne kropelki potu, które zniszczą nawet najdelikatniejszy makijaż... Mamy dla was propozycję na makijaż na lato - szybki w wykonaniu, lekki w swoim wyglądzie, idealnie sprawdzi się podczas każdego letniego dnia. Zobaczcie, jak prosto go zrobić!
 • Upał może zagrażać życiu

  Słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. O tym, jak bezpiecznie przetrwać upał mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.
 • Upały, powodzie, tornada... A to dopiero początek!

  Indie od miesiąca zmagają się z falą rekordowych upałów, które zabiły już ponad 1000 osób. Teksas walczy z powodzią, jakiej w tej części USA nie było od lat. Trąby powietrzne, katastrofalne w skutkach ulewy - wszystko to dzieje się już także w krajach, które znajdują się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Naukowcy nie mają wątpliwości: ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt zmian klimatu, w dużej mierze wywołanych działalnością człowieka. Jak podaje Centrum Badań nad Epidemiologią Katastrof z siedzibą w Belgii, od 1992 r. na całym świecie doszło do ponad 6600 katastrof spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Spowodowały one łączne straty w wysokości ponad 1,6 biliona dolarów – i śmierć ponad 600 tysięcy osób. Dla porównania – od 1983 do 1992 roku takich katastrof wydarzyło się tylko 147. Z kolei klimatolodzy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej prognozują, że 2015 rok prawdopodobnie będzie jeszcze gorętszy niż rok 2014, który był rekordowy pod względem temperatur. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Ziemi muszą pogodzić się z tym, że w nadchodzących latach klęski żywiołowe będą ich nawiedzać coraz częściej.
 • Śmiercionośne upały w Indiach. Zabiły już setki osób!

  Fala upałów, jaka ponad tydzień temu nawiedziła Indie, zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje już około 1,5 tysiąca osób – ekstremalne temperatury przyczyniły się do zgonów głównie ludzi starszych, bezdomnych, a także pracowników fizycznych. W New Delhi słupki rtęci pokazują 45 stopni Celsjusza. Szpitale są przepełnione: pacjenci cierpią z powodu odwodnienia i dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego.