upadłość

Artykuły - Upadłość (64)

 • Ustawa o sukcesji. Ważny krok w ochronie rodzimych firm

  Ustawa o sukcesji. Ważny krok w ochronie rodzimych firm

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii analizuje bariery dot. sukcesji w przypadku spółek handlowych. W zeszły wtorek rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej sukcesji firm.
 • Coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność

  Coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność

  W całym minionym roku w oficjalnych źródłach (Monitor Sądowy i Gospodarczy) opublikowano łącznie 900 przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 12 proc. w stosunku do roku 2016.
 • Upadłość łatwiejsza dla najmniejszych

  Upadłość łatwiejsza dla najmniejszych

  Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą powinny być traktowane niemal tak, jak konsumenci. A nie dokładnie tak, jak największe korporacje - uznało Ministerstwo Sprawiedliwości.
 • Sąd ogłosił upadłość spółki Alma Market

  Sąd ogłosił upadłość spółki Alma Market

  Sąd Rejonowy w Krakowie wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki Alma Market oraz zatwierdzeniu warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa dłużnika za 94 mln zł netto - podała Alma w komunikacie. Jednocześnie sąd zatwierdził warunki sprzedaży "zorganizowanej części przedsiębiorstwa" na rzecz spółki Immomok (prowadzącej hipermarket E.Leclerc).
 • Podwójne ogłoszenie upadłości jest możliwe

  Podwójne ogłoszenie upadłości jest możliwe

  Ogłoszenie upadłości firmy, a następnie upadłości konsumenckiej jest możliwe. Już nie trzeba czekać przez rok, bo prawo się zmieniło.
 • Podatnikom grozi zrzutka na SK Bank

  Podatnikom grozi zrzutka na SK Bank

  Ponad 130 mln zł na ratowaniu upadającego banku może stracić skarb państwa. Wszystko w rękach sądu, który zadecyduje, po czyjej stronie jest racja: syndyka czy resortu finansowego - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
 • Co trzecia młoda firma upada w ciągu pierwszego roku

  Co trzecia młoda firma upada w ciągu pierwszego roku

  W I półroczu 2017 roku ogłoszono informacje o niewypłacalności 418 przedsiębiorstw - wynika z analizy Euler Hermes. To 15-proc. wzrost względem I połowy 2016 roku. Upadają zwykle młode firmy: po pierwszym roku działalności upada 30 proc., a po pięciu latach - 70 proc. małych i średnich firm.
 • Coraz więcej firm decyduje się na procedury naprawcze

  Coraz więcej firm decyduje się na procedury naprawcze

  W pierwszym półroczu 2017 roku aż o 18 proc. wzrosła liczba polskich firm, które wystąpiły o upadłość lub restrukturyzację. Największy wzrost zanotowano w postępowaniach restrukturyzacyjnych, umożliwiających naprawę firmy. Zdaniem ekspertów ten trend będzie rósł w kolejnych latach.
 • Dlaczego fiskus wykreśla firmy w upadłości z rejestru VAT

  Dlaczego fiskus wykreśla firmy w upadłości z rejestru VAT

  Uszczelnianie systemu podatku VAT zatacza coraz szersze kręgi. Obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy ustawy VAT zakładają m.in. wzmożoną weryfikację przedsiębiorców zgłaszających się do rejestru podatników VAT oraz już zarejestrowanych podatników.
 • Kolejnej SKOK grozi upadłość

  Kolejnej SKOK grozi upadłość

  Jeśli nie znajdzie się żaden bank chętny do przejęcia i restrukturyzacji Bieszczadzkiej SKOK, grozi jej upadłość. Byłby to już 11 taki przypadek. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił prawie 5 miliardów złotych osobom, które miały depozyty w upadających SKOK-ach.

Filmy - Upadłość (13)

 • Coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność

  W całym minionym roku w oficjalnych źródłach (Monitor Sądowy i Gospodarczy) opublikowano łącznie 900 przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do roku 2016. Na czele sektorów windujących tak wysoki wzrost znajdują się transport, a także usługi i produkcja. Chociaż sektor budownictwa nie odnotował wzrostu liczby upadłości w 2017 r., spowodował on kłopoty wielu dostawców i firm usługowych – w efekcie tego firmy związane z budownictwem stanowiły 40% niewypłacalności. Ponadto wiele wskazuje, iż problemy sektora budownictwa mogą powrócić w 2018 roku.
 • Podwójne ogłoszenie upadłości jest możliwe

  Ogłoszenie upadłości firmy, a następnie upadłości konsumenckiej jest możliwe. Już nie trzeba czekać przez rok, bo prawo się zmieniło.
 • Nawet kilkaset złotych długu może doprowadzić do bankructwa

  Niewielkie kwoty od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych doprowadzają do bankructwa. Właśnie takie pożyczki zaciągane wielokrotnie są najczęstszą przyczyną ogłaszania upadłości konsumenckich. Tylko w maju tego roku ogłoszono ich aż 513, czyli o połowę więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków o ogłoszenie bankructwa stale rośnie. W 2015 r. było ich ponad 2 tys., rok później już dwa razy tyle. W pierwszym kwartale 2017 r. ogłoszono 1311 upadłości.
 • W 2016 r. upadło w Polsce ponad 600 firm

  603 firmy zbankrutowały w ubiegłym roku w naszym kraju. To o 134 mniej niż w roku 2015. Wynik ten zawdzięczamy między innymi nowym przepisom upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Łącznie podmiotów niewypłacalnych (wliczają się również te poddawane sanacji) było jednak więcej – 802.