Uniwersytet Jagielloński

Artykuły - Uniwersytet Jagielloński (33)

 • "Szyta na miarę" endoproteza wszczepiona w Szpitalu Uniwersyteckim

  "Szyta na miarę" endoproteza wszczepiona w Szpitalu Uniwersyteckim

  Pozornie standardowa, a jednak inna niż wszystkie. Rankiem 9 września na O/K Ortopedii i Rehabilitacji w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyła się operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego pacjentce, która ma zaledwie 117 centymetrów wzrostu. Zabieg, który przeszedł bez komplikacji, przeprowadził prof. Artur Gądek.
 • Uniwersytet Jagielloński prawnym opiekunem pamiątek po Andrzeju Wajdzie

  Uniwersytet Jagielloński prawnym opiekunem pamiątek po Andrzeju Wajdzie

  W piątek, 26 lipca, w Krakowie wdowa po reżyserze Andrzeju Wajdzie, Krystyna Zachwatowicz-Wajda podpisała akt notarialny, na mocy którego Uniwersytet Jagielloński stał się prawnym opiekunem pamiątek po twórcy - poinformowała uczelnia.
 • ​Doktorant UJ ma zostać deportowany. Protest w Krakowie

  ​Doktorant UJ ma zostać deportowany. Protest w Krakowie

  Na godzinę 15 przed Sądem Okręgowym w Krakowie zaplanowano protest przeciwko deportacji doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego, pochodzącego z Iraku Ameera Alkhawlany'ego.
 • Konferencja UJ Młodzi o Sporcie: Marketing sportowy od kuchni, czyli jak skutecznie wykreować markę

  Konferencja UJ Młodzi o Sporcie: Marketing sportowy od kuchni, czyli jak skutecznie wykreować markę

  Koło Naukowe Managerów Sportu Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na trzecią edycję konferencji naukowej Młodzi o Sporcie pod hasłem „Marketing sportowy od kuchni, czyli jak skutecznie wykreować markę”, która odbędzie się 18 maja o godz. 9.
 • 5 kwietnia 1883 r. Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski skroplili tlen

  5 kwietnia 1883 r. Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski skroplili tlen

  Osiągnięcie polskich naukowców było przełomowe i wzbudziło podziw całego świata nauki.
 • Nowe kierunki i specjalizacje na studiach

  Nowe kierunki i specjalizacje na studiach

  Wyższe uczelnie rozpoczynają rekrutacje kandydatów na studia. Kuszą nowymi kierunkami i specjalizacjami, na które jest większe zapotrzebowanie społeczne - informuje "Dziennik Polski".
 • Tajnym wejściem na uczelnie

  Tajnym wejściem na uczelnie

  Kiedy przyjrzymy się, jak dużą część studentów stanowią kobiety, zadziwiającym wyda się fakt, że pierwsze z nich zasiadły w ławkach polskiego uniwersytetu zaledwie 120 lat temu. Były to Stanisława Dowgiałłówna, Janina Kosmowska i Jadwiga Sikorska. A dokonały tego dzięki Kazimierze Bujwidowej.
 • ​6 listopada 1939: "Sonderaktion Krakau"

  ​6 listopada 1939: "Sonderaktion Krakau"

  "Stosunek Rzeszy Niemieckiej i narodowego socjalizmu do nauki i uniwersytetów" - tak brzmiał tytuł wykładu, który w Collegium Novum UJ w sali 56 miał wygłosić o godzinie 12 SS-Obersturmbannfurer Bruno Muller. Zamiast wykładu zebrani naukowcy usłyszeli, że są aresztowani - gmach otoczyły siły SS, Gestapo i policji. Akcja nosiła kryptonim "Sonderaktion Krakau".
 • Skandal w krakowskim środowisku medycznym

  Skandal w krakowskim środowisku medycznym

  Profesor Szpitala Uniwersyteckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Matyja opracował kompleksowy plan zmian i przekształceń w... konkurencyjnej placówce. Jak ustalił dziennikarz Marek Balawajder, władze Collegium Medicum UJ oficjalnie o niczym nie wiedziały. Sprawę ma wyjaśnić specjalna komisja, która przeprowadzi postępowanie dyscyplinarne.
 • Skandynawskie uniwersytety wysoko w rankingach

  Skandynawskie uniwersytety wysoko w rankingach

  Skandynawskie uniwersytety wysoko w rankingach. W pierwszej setce w zestawieniu, przygotowanym w ramach Quacquarelli Symonds World University, znalazło się 6 ośrodków uniwersyteckich ze Skandynawii. Najwyżej, na 45. pozycji, uplasował się Uniwersytet Kopenhaski. Polskie uniwersytety niestety wylądowały na dalekich pozycjach.

Filmy - Uniwersytet Jagielloński (2)