umowy o pracę

Artykuły - Umowy o pracę (201)

 • Zlecenia - sposoby opodatkowania należności

  Zlecenia - sposoby opodatkowania należności

  Sposoby opodatkowania należności ze zlecenia. Wśród umów cywilnoprawnych największą popularnością w kwestii zatrudnienia cieszą się umowy zlecenia. Sposób opodatkowania przychodów z takich umów uzależniony jest od relacji prawnej zleceniodawcy ze zleceniobiorcą oraz wysokości wynagrodzenia tego ostatniego.
 • Krytykujesz pracodawcę? Może grozić ci proces i grzywna

  Krytykujesz pracodawcę? Może grozić ci proces i grzywna

  Pracownik oczernia firmę w internecie, a ta... pozywa go w procesie cywilnym, żądając przeprosin, odszkodowania lub zadośćuczynienia pieniężnego. Na taki krok zdecydowała się ostatnio Polska Grupa Górnicza.
 • Dlaczego państwo pozwala na nieozusowane umowy zlecenia?

  Dlaczego państwo pozwala na nieozusowane umowy zlecenia?

  650 tysięcy Polaków otrzyma najniższe świadczenie
 • Od dziś wielkie zmiany w umowach o pracę!

  Od dziś wielkie zmiany w umowach o pracę!

  W czwartek niektóre umowy pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas określony, nieprzerwanie przez ostatnie 33 miesiące, będą zmieniane z mocy prawa na te na czas nieokreślony - wynika z nowelizacji Kodeksu pracy.
 • Spór z ZUS o uznanie umowy jako dzieło

  Spór z ZUS o uznanie umowy jako dzieło

  Przedsiębiorcy korzystają z wynikającej z przepisów Kodeksu cywilnego swobody umów. Chociaż nie umożliwia ona zawierania umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę, to przedsiębiorca ma sposobność dostosowania umowy do swoich potrzeb. Ze względów składkowych wiele osób decyduje się na zawarcie umowy o dzieło, co często budzi wątpliwości ZUS, a orzecznictwo sądowe nie eliminuje wszystkich niejasności w tym zakresie.
 • Etat zamiast śmieciówki. Inspektor będzie mógł zmusić firmę do zmiany umowy

  Etat zamiast śmieciówki. Inspektor będzie mógł zmusić firmę do zmiany umowy

  Posłowie PiS chcą, żeby Państwowa Inspekcja Pracy mogła zmuszać firmy do tego, by zmieniały zatrudnionym zlecenia na umowy o pracę. Dziś takie prawo ma tylko sąd. Projekt przepisów w tej sprawie ma być gotowy w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy. Z danych GUS wynika, że wyłącznie na tej podstawie zatrudnionych jest ok. 1,25 mln osób.
 • Wielkie wypowiadanie umów o pracę na czas określony

  Wielkie wypowiadanie umów o pracę na czas określony

  ​Pracodawcy muszą się szybko zdecydować, co dalej z pracownikami zatrudnionymi na umowy czasowe. Zwłaszcza jeżeli chcą takie umowy rozwiązać, zanim z mocy prawa zostaną one przekształcone w umowy na czas nieokreślony.
 • Ujednolicenie umów o pracę ograniczy swobodę działania pracowników

  Zmiany w regulacjach dotyczących warunków zawiązywania umów o pracę, umów zlecenie i o dzieło będą uwzględniać dużą cześć osób, które w tej chwili świadczą pracę różnego typu, w ogólnej grupie pracowników. Oprócz zatrudnienia rozumianego jako stosunek pracodawca - pracobiorca, dotyczyć będą relacji zleceniodawca - zleceniobiorca oraz zlecający dzieło - wykonujący dzieło. Działania te mają na celu umożliwienie wszystkim uzyskania większych wpływów do funduszu ubezpieczeń społecznych. Niestety nie usprawni to w efektywny sposób transferu pieniędzy.
 • Urzędy pracy nie są przygotowane na zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

  Urzędy pracy nie są przygotowane na zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

  Obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców sprawiają kłopot urzędnikom. Urzędy pracy okazały się niedostatecznie przygotowane na zmiany w prawie - sugerują eksperci rynku pracy.
 • Polska gospodarka Ukraińcami stoi. Czas na zielone karty dla przybyszy ze Wschodu

  Polska gospodarka Ukraińcami stoi. Czas na zielone karty dla przybyszy ze Wschodu

  Liczba oświadczeń o pracę dla obcokrajowców może się w 2017 r. zbliżyć do 2 mln. Trzeba przyspieszyć prace nad polityką migracyjną. Schemat: imigrant – tańszy pracownik powoli odchodzi do historii.

Filmy - Umowy o pracę (3)

 • Tempo wzrostu płacy minimalnej przeraża firmy z małych miast

  Tak wysokiego tempa wzrostu płacy minimalnej nie wytrzymają firmy z małych miast. Z takich branż, jak gastronomia, hotelarstwo czy turystyka. Płaca minimalna od stycznia wzrosła 2.250 zł do 2.600, a stawka z 14,70 do 17 zł za godzinę zleconej pracy. Płaca minimalna przysługuje osobom zatrudnionym na etacie i dotyczy każdego rodzaju umowy o pracę. Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy powinna otrzymać wynagrodzenie w wysokości co najmniej 2600 zł brutto.
 • Na umowach cywilnoprawnych pracuje 2 mln osób

  1,5 mln Polaków jest zatrudnionych na umowy-zlecenia, zaś 0,5 mln – na umowy o dzieło. Umowy cywilnoprawne ze względu na mniejsze obowiązki w zakresie płacenia składek są bardziej korzystne dla pracodawców, zdarzają się więc nieprawidłowości przy ich zawieraniu. Nawet 15 proc. z 2 mln pracowników powinno być zatrudnionych na etacie, bo wykonywana przez nich praca spełnia szereg przesłanek ku temu.
 • Likwidacja umów śmieciowych nie pomoże ani zleceniobiorcom, ani państwu

  Koszty pracy, takie jak podatki i składki, są zdecydowanie zbyt wysokie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Izabela Styczyńska, członek zarządu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. – To właśnie dlatego rośnie zapotrzebowanie na umowy cywilnoprawne. Jeżeli one zostaną oskładkowane to albo ludzie stracą pracę, przejdą do szarej strefy, albo ich zarobki netto spadną.