umowa zlecenie

Artykuły - Umowa zlecenie (64)

 • Zlecenia - sposoby opodatkowania należności

  Zlecenia - sposoby opodatkowania należności

  Sposoby opodatkowania należności ze zlecenia. Wśród umów cywilnoprawnych największą popularnością w kwestii zatrudnienia cieszą się umowy zlecenia. Sposób opodatkowania przychodów z takich umów uzależniony jest od relacji prawnej zleceniodawcy ze zleceniobiorcą oraz wysokości wynagrodzenia tego ostatniego.
 • Minimalna stawka godzinowa w 2019 r.

  Minimalna stawka godzinowa w 2019 r.

  Przepisy o minimalnej stawce godzinowej dla zleceniobiorców i osób świadczących usługi obowiązują od dwóch lat, zatem strony umowy zlecenia, a także przedsiębiorcy zdążyli już oswoić się z tymi regulacjami. Nie oznacza to jednak, że stosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej nie wywołuje wątpliwości w praktyce. Warto pamiętać także, że minimalna stawka na zleceniu w 2019 r. wynosi 14,70 zł brutto (w 2018 r. wynosiła 13,70 zł brutto)
 • ZUS od nieodpłatnej umowy współmałżonków

  ZUS od nieodpłatnej umowy współmałżonków

  Generalnie osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS. Obowiązek tych ubezpieczeń nie powstanie natomiast dla zleceniobiorcy, gdy umowa zlecenia ma nieodpłatny charakter. Zasada ta nie dotyczy jednak współmałżonka przedsiębiorcy pomagającego mu w prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie nieodpłatnej umowy zlecenia.
 • Podatek dochodowy od umowy zlecenia

  Podatek dochodowy od umowy zlecenia

  Umowy zlecenia stanowią najpopularniejszą formę umów cywilnoprawnych funkcjonujących w obrocie gospodarczym. W zależności od osoby zleceniobiorcy oraz wysokości wynagrodzenia wynikającego z zawartej umowy przychody z tego tytułu mogą być opodatkowane na dwa sposoby.
 • Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony z tym samym pracownikiem

  Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony z tym samym pracownikiem

  Zamierzamy przyjąć do pracy osobę, którą w latach 2013-2015 zatrudnialiśmy na podstawie trzech umów na czas określony, w tym na zastępstwo. Czy obecnie możemy zawrzeć z nią umowę na czas określony?
 • Trzynaście złotych jednak nie przy wszystkich zleceniach. Będą możliwe potrącenia

  Trzynaście złotych jednak nie przy wszystkich zleceniach. Będą możliwe potrącenia

  Specjalnie dla czytelników DGP specjaliści resortu pracy wyjaśniają sporne kwestie związane z wprowadzeniem od stycznia 2017 roku gwarantowanej stawki 13 zł za godzinę dla zleceniobiorców. Od 1 stycznia 2017 r. ważne zmiany w wynagrodzeniach - wyższa płaca minimalna, nowa stawka godzinowa. Sprawdź kto skorzysta na wprowadzeniu nowych przepisów.
 • Ile wyniesie stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę przy umowach zlecenie i umowa?

  Ile wyniesie stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę przy umowach zlecenie i umowa?

  Od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywała minimalna stawka godzinowa przy umowach zlecenie oraz umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu. W 2017 r. wyniesie ona 12 zł brutto.
 • ZUS dobrze zarobił na zleceniach. Umowy o dzieło też zostaną oskładkowane?

  ZUS dobrze zarobił na zleceniach. Umowy o dzieło też zostaną oskładkowane?

  Rada Ministrów rekomenduje oskładkowanie dzieł. O tym, że jest to dobry kierunek, świadczą dodatkowe miliony, jakie wpłynęły na konto ZUS po przymusowym opłacaniu składek od umów-zleceń do wysokości płacy minimalnej.
 • 60 proc. studentów dorabia po zajęciach. Większość pracuje na umowę-zlecenia

  60 proc. studentów dorabia po zajęciach. Większość pracuje na umowę-zlecenia

  Prawie co trzeci student ma stałą pracę. Tyle samo studentów dorabia dorywczo. Ponad 40 proc. z tych, którzy jednocześnie uczą się i studiują, karierę zawodową rozpoczęło już na pierwszym roku – wynika z badania SW Research dla Job Square.
 • Minimalne 13 zł za zlecenie nie dla wszystkich zleceń

  Minimalne 13 zł za zlecenie nie dla wszystkich zleceń

  W 2017 r. za zlecenie przedsiębiorca będzie musiał zapłacić przynajmniej 13 zł za godzinę. Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zawiera jednak wyłączenia spod stosowania tego minimalnego limitu w przypadku specyficznych zleceń czy usług.

Filmy - Umowa zlecenie (2)

 • Co oznacza pełne ozusowanie umów-zleceń?

  Ile stracimy na pełnym ozusowaniu umów-zleceń? Czy osoby wykonujące zlecenia na podstawie tego typu kontraktu zarobią w 2020 roku mniej? Jakie mogą być inne negatywne skutki tego rozwiązania? Te kwestie omówiła dziennikarka TVN24 BiS Agata Zamęcka. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Umowa zlecenie stanie się mniej atrakcyjna dla pracodawców

  W Sejmie trwają prace nad zmianami w oskładkowaniu umów-zleceń. Eksperci podkreślają, że zmiany te mogą spowodować wzrost kosztów pracy. W związku z tym umowy cywilnoprawne staną się dla pracodawców mniej atrakcyjne niż umowy o pracę. W efekcie jednak może wcale nie zwiększyć się liczba etatów, lecz szara strefa. – Zmiany podniosą koszty pracy. Uczynią one umowy-zlecenia mniej atrakcyjnymi w porównaniu z umowami o pracę – ocenia Joanna Tyrowicz, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego i Narodowego Banku Polski.