umowa śmieciowa

Synonimy:
umowy śmieciowe,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Umowa śmieciowa (108)

 • Praca zdalna będzie po nowemu

  Praca zdalna będzie po nowemu

  Rozpoczynają się ustawowe konsultacje przepisów regulujących pracę zdalną - poinformowała wczoraj wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Zaproponowany przez resort projekt przewiduje m.in. ekwiwalent pieniężny za koszty energii i dostępu do sieci podczas pracy zdalnej.
 • Sondaż Interii. Co czwarty młody nie chce likwidacji umów śmieciowych

  Sondaż Interii. Co czwarty młody nie chce likwidacji umów śmieciowych

  Dwie trzecie Polaków ocenia pozytywnie deklarację rządu dotyczącą oskładkowania umów zlecenia, a docelowo zniesienia umów cywilnoprawnych (co ma prowadzić do wprowadzenia jednego kontraktu). Prawie 80 proc. odnosi się pozytywnie do propozycji zakładającej brak opodatkowania emerytur do 2,5 tys. złotych - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Grupy INTERIA.
 • Eksperci: Likwidacja umów cywilnoprawnych byłaby groźna dla rynku pracy, szczególnie w czasie pandemii

  Eksperci: Likwidacja umów cywilnoprawnych byłaby groźna dla rynku pracy, szczególnie w czasie pandemii

  Coraz częściej słychać, że wkrótce z rynku znikną umowy cywilnoprawne lub zostaną mocno ograniczone. Jednak eksperci przestrzegają przed radykalnym działaniem, bo pracodawcom są potrzebne elastyczne formy zatrudnienia, szczególnie teraz. Ewentualnie warto rozważyć ujednolicenie zasad oskładkowania śmieciówek i umów o pracę. I jak dodają, jednak nie należy przeprowadzać zmian w czasie pandemii. Teraz można jedynie wypracować rozwiązanie, które zacznie obowiązywać dopiero w przyszłości.
 • ZUS tropi umowy o dzieło

  ZUS tropi umowy o dzieło

  Obowiązująca od stycznia 2021 roku konieczność zgłaszania i rejestrowania umów o dzieło w ZUS doprowadziła do tego, że w pierwszym tygodniu b.r. zgłoszono zaledwie 15 proc. takich umów, w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. W całym styczniu 2021 r. spadek był na poziomie blisko 30 proc. r/r.
 • ZUS może naliczyć zaległe składki od umów o dzieło

  ZUS może naliczyć zaległe składki od umów o dzieło

  Od stycznia przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS-u wszystkich umowach o dzieło. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zakład może dokonać reklasyfikacji umowy i naliczyć zaległe składki.
 • ZUS sprawdzi umowy o dzieło. Powstanie specjalny rejestr

  ZUS sprawdzi umowy o dzieło. Powstanie specjalny rejestr

  Od stycznia przedsiębiorcy będą musieli zgłaszać ZUS wszystkie umowy o dzieło. Po to, by Zakład mógł ich skontrolować. Czy to pierwszy krok do oskładkowania tych umów? - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza".
 • Gdzie dostaniemy kredyt, będąc na umowie śmieciowej?

  Gdzie dostaniemy kredyt, będąc na umowie śmieciowej?

  Banki, udzielając kredytów, dzielą nas na tych, którzy mają umowy o pracę i na tych, którzy mają umowy o dzieło. Tej drugiej grupie jest ciężej dostać kredyt, ale nie jest to nie możliwe. Co trzeba wiedzieć, aby na tzw. umowie śmieciowej dostać kredyt?
 • Zmiana treści umowy w trakcie jej trwania

  Zmiana treści umowy w trakcie jej trwania

  W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do modyfikacji treści trwającego stosunku prawnego, pomimo że zawarcie umowy w utrwalonej formie gwarantować ma stronom zapewnienie jej trwałości i związanie treścią umowy. Tego rodzaju okoliczności mogą wystąpić w wyniku porozumienia stron, a w skrajnych przypadkach przez działania jednej z nich, jeżeli kontrakt był źle skonstruowany.
 • Z umową śmieciową do związku zawodowego. Już wkrótce nowe zasady

  Z umową śmieciową do związku zawodowego. Już wkrótce nowe zasady

  Od 1 stycznia 2019 r. będzie obowiązywać nowa ustawa o związkach zawodowych. Jakie zajdą zmiany?
 • Etat zamiast śmieciówki. Inspektor będzie mógł zmusić firmę do zmiany umowy

  Etat zamiast śmieciówki. Inspektor będzie mógł zmusić firmę do zmiany umowy

  Posłowie PiS chcą, żeby Państwowa Inspekcja Pracy mogła zmuszać firmy do tego, by zmieniały zatrudnionym zlecenia na umowy o pracę. Dziś takie prawo ma tylko sąd. Projekt przepisów w tej sprawie ma być gotowy w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy. Z danych GUS wynika, że wyłącznie na tej podstawie zatrudnionych jest ok. 1,25 mln osób.

Filmy - Umowa śmieciowa (9)

 • Gdzie dostaniemy kredyt będąc na umowie śmieciowej?

  Banki udzielając kredytów dzielą nas na tych, którzy mają umowy o pracę i na tych, którzy mają umowy o dzieło. Tej drugiej grupie jest ciężej dostać kredyt, ale nie jest to nie możliwe. Co trzeba wiedzieć, aby na tzw. umowie śmieciowej dostać kredyt? - Dla banków kluczowe jest, nie tylko wysokość dochodów, ale także ich stabilność. Jak bank udziela nam kredytu, zwłaszcza długoterminowego na dużą kwotę, jakim jest kredyt hipoteczny to kluczowe jest, aby osoba, która o niego wnioskuje była wstanie go spłacić – mówi Jarosław Sadowski, Expander.
 • Porządek w umowach o pracę

  Największą bolączką pracowników są formy zawieranych z nimi umów. Kolejne zmiany w przepisach starają się zniwelować nieprawidłowości, które funkcjonują na rynku pracy. W 2016 roku ważne zmiany zostały wprowadzone przy zawieraniu umów o pracę. Tak zwane ‘umowy śmieciowe’, czyli wykonywanie stałej pracy na podstawie umów o dzieło lub zlecenie, to nadal nierozwiązany problem. Także umowy o pracę stawiały pracodawcę w pozycji, która dawała pole do nadużyć i manipulacji. W 2016 roku wchodzą w życie postanowienia ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem tej ustawy jest ograniczenie nieuzasadnionego i niezgodnego z ich przeznaczeniem - wykorzystywania umów o pracę na czas określony. O tej zmianie opowiada Mecenas Iwona Kusio-Szalak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
 • Żurek, BCC: Przy umowie o pracę z 1 złotówki pracownik otrzymuje tylko 40 groszy

  Nazywanie legalnych w świetle polskiego prawa umów cywilno-prawnych umowami śmieciowymi jest obraźliwe dla stron umowy. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, tego rodzaju umowy często pełnią pozytywną rolę na rynku pracy, gdyż ratują ludzi przed bezrobociem. Zdaniem eksperta korzystanie z nietypowych form zatrudnienia dało pracodawcom alternatywę, a w konsekwencji uchroniło nasz kraj przed wzrostem bezrobocia i poważniejszymi skutkami niedawnego kryzysu finansowego.
 • "Oskładkowanie umów śmieciowych wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników"

  Zdaniem Brenta Wiltona, sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE), projekt oskładkowania cywilnych umów o pracę w Polsce może spowodować wzrost ponoszonych przez pracodawców kosztów. Pozbawi także Polskę atrakcyjności w oczach zagranicznych inwestorów. (Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP Brent Wilton, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców)