umowa śmieciowa

Synonimy:
umowy śmieciowe,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Umowa śmieciowa (102)

 • Gdzie dostaniemy kredyt, będąc na umowie śmieciowej?

  Gdzie dostaniemy kredyt, będąc na umowie śmieciowej?

  Banki, udzielając kredytów, dzielą nas na tych, którzy mają umowy o pracę i na tych, którzy mają umowy o dzieło. Tej drugiej grupie jest ciężej dostać kredyt, ale nie jest to nie możliwe. Co trzeba wiedzieć, aby na tzw. umowie śmieciowej dostać kredyt?
 • Zmiana treści umowy w trakcie jej trwania

  Zmiana treści umowy w trakcie jej trwania

  W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do modyfikacji treści trwającego stosunku prawnego, pomimo że zawarcie umowy w utrwalonej formie gwarantować ma stronom zapewnienie jej trwałości i związanie treścią umowy. Tego rodzaju okoliczności mogą wystąpić w wyniku porozumienia stron, a w skrajnych przypadkach przez działania jednej z nich, jeżeli kontrakt był źle skonstruowany.
 • Z umową śmieciową do związku zawodowego. Już wkrótce nowe zasady

  Z umową śmieciową do związku zawodowego. Już wkrótce nowe zasady

  Od 1 stycznia 2019 r. będzie obowiązywać nowa ustawa o związkach zawodowych. Jakie zajdą zmiany?
 • Etat zamiast śmieciówki. Inspektor będzie mógł zmusić firmę do zmiany umowy

  Etat zamiast śmieciówki. Inspektor będzie mógł zmusić firmę do zmiany umowy

  Posłowie PiS chcą, żeby Państwowa Inspekcja Pracy mogła zmuszać firmy do tego, by zmieniały zatrudnionym zlecenia na umowy o pracę. Dziś takie prawo ma tylko sąd. Projekt przepisów w tej sprawie ma być gotowy w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy. Z danych GUS wynika, że wyłącznie na tej podstawie zatrudnionych jest ok. 1,25 mln osób.
 • Umowy śmieciowe po niemiecku

  Umowy śmieciowe po niemiecku

  Także w Niemczech nasila się zjawisko określane w Polsce mianem "umów śmieciowych". W Hiszpanii i w Polsce liczba pracowników zatrudnionych na takich umowach jest ponad dwukrotnie wyższa niż w Niemczech.
 • "Fakt": Dłuższe urlopy i koniec śmieciówek?

  "Fakt": Dłuższe urlopy i koniec śmieciówek?

  Minimum 26 dni urlopu dla wszystkich zatrudnionych niezależnie od stażu pracy i wprowadzenie nowego typu umów w miejsce śmieciówek - takie propozycje mają eksperci pracujący nad zamianami w Kodeksie pracy - podaje poniedziałkowy "Fakt".
 • Kary finansowe za umowy śmieciowe mogą dotyczyć także pracowników

  Kary finansowe za umowy śmieciowe mogą dotyczyć także pracowników

  ​Nawet po kilku latach pracownik zatrudniony na umowę śmieciową może taką umowę zaskarżyć do sądu. Finansowe konsekwencje wygrania sporu o formę prawną zatrudnienia mogą być jednak dla niego dotkliwe. Jest to ryzykowne, ze względu na konieczność zapłacenia zaległych składek ZUS, zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika.
 • Umowa śmieciowa może być przyczyną bezprawnego wzbogacenia się pracownika

  Umowa śmieciowa może być przyczyną bezprawnego wzbogacenia się pracownika

  Nawet po kilku latach pracownik zatrudniony na umowę śmieciową może taką umowę zaskarżyć do sądu. Jednak jest to ryzykowne, bo finansowo może stracić nie tylko dawny pracodawca, ale także pracownik.
 • Spółka giełdowa idzie na wojnę ze Skarbem Państwa

  Spółka giełdowa idzie na wojnę ze Skarbem Państwa

  Spółka zależna Impela, Impel Security Polska, wniosła pozew przeciwko Skarbowi Państwa - Ministerstwu Sprawiedliwości, w którym żąda dokonania przez sąd zmiany warunków wynagrodzenia z tytułu zawartej w kwietniu 2014 r. umowy dotyczącej wytworzenia na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości systemu dozoru elektronicznego i usługi jego eksploatacji i rozwoju - podał Impel w komunikacie.
 • Pułapka umów cywilnoprawnych: Po śmieciówce nie czeka etat

  Pułapka umów cywilnoprawnych: Po śmieciówce nie czeka etat

  Tylko co trzeci zatrudniony na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło dostaje etat w ciągu trzech lat od podjęcia pracy. Ci, którym się to nie udaje, rzadziej się szkolą i gorzej wykorzystują swój potencjał.

Filmy - Umowa śmieciowa (10)

 • Gdzie dostaniemy kredyt będąc na umowie śmieciowej?

  Banki udzielając kredytów dzielą nas na tych, którzy mają umowy o pracę i na tych, którzy mają umowy o dzieło. Tej drugiej grupie jest ciężej dostać kredyt, ale nie jest to nie możliwe. Co trzeba wiedzieć, aby na tzw. umowie śmieciowej dostać kredyt? - Dla banków kluczowe jest, nie tylko wysokość dochodów, ale także ich stabilność. Jak bank udziela nam kredytu, zwłaszcza długoterminowego na dużą kwotę, jakim jest kredyt hipoteczny to kluczowe jest, aby osoba, która o niego wnioskuje była wstanie go spłacić – mówi Jarosław Sadowski, Expander.
 • Porządek w umowach o pracę

  Największą bolączką pracowników są formy zawieranych z nimi umów. Kolejne zmiany w przepisach starają się zniwelować nieprawidłowości, które funkcjonują na rynku pracy. W 2016 roku ważne zmiany zostały wprowadzone przy zawieraniu umów o pracę. Tak zwane ‘umowy śmieciowe’, czyli wykonywanie stałej pracy na podstawie umów o dzieło lub zlecenie, to nadal nierozwiązany problem. Także umowy o pracę stawiały pracodawcę w pozycji, która dawała pole do nadużyć i manipulacji. W 2016 roku wchodzą w życie postanowienia ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem tej ustawy jest ograniczenie nieuzasadnionego i niezgodnego z ich przeznaczeniem - wykorzystywania umów o pracę na czas określony. O tej zmianie opowiada Mecenas Iwona Kusio-Szalak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
 • Żurek, BCC: Przy umowie o pracę z 1 złotówki pracownik otrzymuje tylko 40 groszy

  Nazywanie legalnych w świetle polskiego prawa umów cywilno-prawnych umowami śmieciowymi jest obraźliwe dla stron umowy. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, tego rodzaju umowy często pełnią pozytywną rolę na rynku pracy, gdyż ratują ludzi przed bezrobociem. Zdaniem eksperta korzystanie z nietypowych form zatrudnienia dało pracodawcom alternatywę, a w konsekwencji uchroniło nasz kraj przed wzrostem bezrobocia i poważniejszymi skutkami niedawnego kryzysu finansowego.
 • "Oskładkowanie umów śmieciowych wstrzyma zatrudnianie nowych pracowników"

  Zdaniem Brenta Wiltona, sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE), projekt oskładkowania cywilnych umów o pracę w Polsce może spowodować wzrost ponoszonych przez pracodawców kosztów. Pozbawi także Polskę atrakcyjności w oczach zagranicznych inwestorów. (Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP Brent Wilton, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców)