umowa o wolnym handlu z USA

Artykuły - Umowa o wolnym handlu z USA (37)

 • Przyszłość Yellen pod znakiem zapytania po wygranej Trumpa

  Przyszłość Yellen pod znakiem zapytania po wygranej Trumpa

  Obligacje reagują na niespodziewaną wygraną Donalda Trumpa w wyborach w USA w typowy sposób, wynikający z nasilonej awersji do ryzyka na globalnych rynkach. Kluczowym pytaniem jest obecnie to, jak wyglądać będą perspektywy dla stóp procentowych w największej światowej gospodarce.
 • CETA: Bezcłowy handel między UE a Kanadą coraz bliżej.?

  CETA: Bezcłowy handel między UE a Kanadą coraz bliżej.?

  Zniesienie 98 proc. ceł w celu pobudzenia handlu i wprowadzenie zachęty do inwestycji - to jedne z założeń umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Zdaniem ekspertów, umowa jednak budzi wiele kontrowersji.
 • Ważą się losy umowy TTIP

  Ważą się losy umowy TTIP

  Ważą się losy umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. W Brukseli dziś kończy się kolejna runda negocjacji umowy TTIP. Jest to pierwsze spotkanie po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem. Tymczasem Wielka Brytania była do tej pory jednym z najgorętszych zwolenników tego porozumienia.
 • Umowa TTIP doprowadzi do zalania Europy gorszą żywnością z USA?

  Umowa TTIP doprowadzi do zalania Europy gorszą żywnością z USA?

  Nowe przepisy, wypracowane przy udziale stron unijnej i amerykańskiej, mają w założeniu ułatwiać import, eksport oraz prowadzenie "inwestycji na uczciwych warunkach" - informuje Komisja Europejska.
 • TTIP: Amerykanie są agresywni

  TTIP: Amerykanie są agresywni

  Negocjowane porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a USA (TTIP) stwarza dużą szansę dla unijnego sektora rolnego. USA są jednym z niewielu rynków, które stać na unijne produkty.
 • Umowa TiSA budzi sporo kontrowersji

  Umowa TiSA budzi sporo kontrowersji

  Negocjowana przez UE i 23 kraje umowa TiSA ma zliberalizować handel usługami z korzyścią dla unijnych firm oraz konsumentów. Umowa budzi spore emocje - takie jak kiedyś ACTA, a teraz porozumienie TTIP o wolnym handlu między Unią a Stanami Zjednoczonymi.
 • Ekspert: Umowa o wolnym handlu UE-USA zagrożeniem dla Polski

  Ekspert: Umowa o wolnym handlu UE-USA zagrożeniem dla Polski

  Zdaniem Macieja Wojtalika z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, umowa o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską może przynieść więcej szkód niż pożytku.
 • Cecilia Malmstroem, komisarz UE: 5 milionów miejsc pracy w Unii zależy od rynku USA

  Cecilia Malmstroem, komisarz UE: 5 milionów miejsc pracy w Unii zależy od rynku USA

  - 5 mln miejsc pracy w UE zależy od rynku amerykańskiego - powiedziała komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. Dodała, że umowa o wolnym handlu z USA może oznaczać nowe miejsca pracy, ale ich liczba w jednych krajach UE może się zwiększyć, a w innych zmniejszyć.
 • TTIP: Komisja Europejska chce przyśpieszyć negocjacje w sprawie porozumienia UE-USA

  TTIP: Komisja Europejska chce przyśpieszyć negocjacje w sprawie porozumienia UE-USA

  Stany Zjednoczone zakończyły trwające 5 lat pertraktacje dotyczące transpacyficznej umowy handlowej TPP. Dla UE to jasny sygnał, żeby przyspieszyć rozmowy na temat transatlantyckiej umowy handlowo-inwestycyjnej (tzw. TTIP), które toczą się od 2013 r.
 • TTIP: Polska zyska na porozumieniu niewiele

  TTIP: Polska zyska na porozumieniu niewiele

  Umowa o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) w najlepszym scenariuszu przyniesie Polsce wzrost PKB o 0,4 proc.; większe zmiany mogą objąć branże z wysokim cłem: farmaceutyczną, motoryzacyjną, część rolniczej czy handel surowcami energetycznymi - uważają eksperci.

Filmy - Umowa o wolnym handlu z USA (3)

 • Europosłowie: TTIP to dla Polski szansa, ale też zagrożenie

  Umowa o wolnym handlu, która obecnie negocjowana jest pomiędzy UE i USA to dla Polski szansa, ale też zagrożenie. Niższe ceny energii w USA mogą uderzyć w polski przemysł chemiczny i energochłonny - uważają polscy europosłowie. W Brukseli kończy się dzisiaj 10. runda europejsko-amerykańskich negocjacji ws. TTiP. Tym razem rozmowy dotyczyły m.in. rolnictwa, usług, inwestycji i przetargów publicznych.
 • Dycha: Umowa handlowa UE-USA będzie korzystna dla małych firm

  W poniedziałek w Brukseli rozpoczęła się 10 runda europejsko-amerykańskich negocjacji ws. umowy o wolnym handlu UE-USA. Wiceminister gospodarki Andrzej Dycha przekonuje w rozmowie z PAP, że TTIP będzie szczególnie korzystna dla małych i średnich firm, a nie dużych koncernów.
 • GMO i hormony w hodowli utrudniają negocjowanie warunków umowy o wolnym handlu z USA

  Zniesienie ceł to tylko pierwszy i najłatwiejszy krok w negocjowanej warunków umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji ma też doprowadzić do ujednolicenia standardów i przepisów dotyczących produkcji. To rodzi problemy w rolnictwie, m.in. związane z żywnością genetycznie modyfikowaną. – W Ameryce szeroko stosuje się GMO, w Europie jest niechęć. Trzeba więc znaleźć porozumienie, żeby pogodzić te dwie różne wartości i systemy – tłumaczy Dorota Dąbrowski, dyrektor wykonawczy Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.