umowa o dzieło

Artykuły - Umowa o dzieło (65)

 • Polski Ład problemu śmieciówek nie załatwi

  Polski Ład problemu śmieciówek nie załatwi

  Po wprowadzeniu Polskiego Ładu to umowy o dzieło staną się podatkowym eldorado. Związki zawodowe boją się, że będzie to pole do nadużyć ze strony nieuczciwych pracodawców, bo wciąż nie ma skutecznej kontroli nad takimi umowami o dzieło, które w rzeczywistości powinny być umowami o pracę.
 • Polski Ład: Umowy o dzieło pozostaną bez zmian, będą konsultacje

  Polski Ład: Umowy o dzieło pozostaną bez zmian, będą konsultacje

  - Umowy zlecenia nie będą zlikwidowane, natomiast zlikwidowana zostanie, prawdopodobnie od 1 stycznia, różnica, jeżeli chodzi o oskładkowano umów zleceń i umów o pracę - powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin. Jak dodał, umowy o dzieło pozostaną w takim kształcie jak obecnie.
 • Polski Ład. Umowy o dzieło będą podatkowym eldorado?

  Polski Ład. Umowy o dzieło będą podatkowym eldorado?

  Zaproponowane zmiany podatkowo-składkowe w Polskim Ładzie uderzają głównie w drobnych przedsiębiorców. Natomiast wielkim wygranymi będą osoby na umowach o dzieło i to może być nowe podatkowe eldorado - ocenia Federacja Przedsiębiorców Polskich. Nie wiadomo czy rząd zapomniał o istnieniu tych umów czy nie ma pomysłu jak je oskładkować.
 • Podatki: Pracodawcy przeciw pełnemu oskładkowaniu umów zleceń i o dzieło - Business Centre Club

  Podatki: Pracodawcy przeciw pełnemu oskładkowaniu umów zleceń i o dzieło - Business Centre Club

  Ponad 84 proc. pracodawców jest przeciwko ozusowaniu umów zleceń i o dzieło - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Business Centre Club. Umowy zlecenia powinny być oskładkowane od podstawy wymiaru, a więc tak jak teraz - dodano.
 • ZUS liczy czas od ustnie zawartej umowy

  ZUS liczy czas od ustnie zawartej umowy

  Zdaniem ZUS, umowa o dzieło zawarta ustnie jest tak samo ważna jak na piśmie. Od tej daty jest ustawowo 7 dni na zgłoszenie jej do systemu.
 • ZUS: Od stycznia 2021 r. trzeba będzie rejestrować umowy o dzieło

  ZUS: Od stycznia 2021 r. trzeba będzie rejestrować umowy o dzieło

  Od stycznia zaistnieje nowy obowiązek wobec ZUS. Zakład przypomina o tym w komunikacie.
 • ZUS zwiększa kontrolę umów o dzieło

  ZUS zwiększa kontrolę umów o dzieło

  Od 1 stycznia 2021 r. osoba zlecająca dzieło ma obowiązek poinformowania ZUS o każdej umowie o dzieło zawartej z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy osoba nie wykonuje pracy na rzecz swojego pracodawcy.
 • ZUS policzy umowy o dzieło. Trwa szlifowanie specustawy koronawirusowej

  ZUS policzy umowy o dzieło. Trwa szlifowanie specustawy koronawirusowej

  https://forsal.pl/artykuly/1463856,zus-policzy-umowy-o-dzielo-trwa-szlifowanie-specustawy-koronawirusowej.html
 • Spór z ZUS o uznanie umowy jako dzieło

  Spór z ZUS o uznanie umowy jako dzieło

  Przedsiębiorcy korzystają z wynikającej z przepisów Kodeksu cywilnego swobody umów. Chociaż nie umożliwia ona zawierania umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę, to przedsiębiorca ma sposobność dostosowania umowy do swoich potrzeb. Ze względów składkowych wiele osób decyduje się na zawarcie umowy o dzieło, co często budzi wątpliwości ZUS, a orzecznictwo sądowe nie eliminuje wszystkich niejasności w tym zakresie.
 • Rozliczenie składek ZUS od wynagrodzenia wykonawcy dzieła

  Rozliczenie składek ZUS od wynagrodzenia wykonawcy dzieła

  Od wynagrodzenia wypłaconego osobie wykonującej wyłącznie umowę o dzieło zamawiający nie opłaca żadnych składek ubezpieczeniowych do ZUS. Nie będą one również należne, gdy umowa o dzieło zostanie zawarta ze zleceniobiorcą. Będą jednak należne w przypadku, gdy strony umowy o dzieło są związane stosunkiem pracy. Wówczas wynagrodzenie wypłacone wykonawcy dzieła podlega oskładkowaniu. Będzie tak również wtedy, gdy ZUS przekwalifikuje samodzielną umowę o dzieło na umowę zlecenia.

Filmy - Umowa o dzieło (2)

 • ZUS od umów o dzieło? Jest salomonowe rozwiązanie!

  Wiadomość o możliwym ozusowaniu wszystkich umów cywilno-prawnych budzi kontrowersje i dzieli ekspertów. Poseł PO John Abraham Godson ma pomysł, jak rozwiązać ten problem. Od umowy o dzieło powinna być odprowadzana składka tylko wtedy, kiedy dla danej osoby jest ona jedynym źródłem dochodu - przekonuje.
 • Kluzik-Rostkowska przestrzega przed likwidacją "śmieciówek"

  W czasach rosnącego bezrobocia pracodawca powinien mieć dostęp do wielu instrumentów zatrudniania – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. – Likwidacja tzw. umów śmieciowych to likwidacja wielu miejsc pracy. Diagnoza społeczna prof. Czapińskiego za rok 2011 pokazuje wprost, że zdecydowana większość tych, którzy pracują na tego typu umowach, po kilku latach znajduje pracę (źródło: Newseria).