umowa o dzieło

Artykuły - Umowa o dzieło (72)

 • Spór z ZUS o uznanie umowy jako dzieło

  Spór z ZUS o uznanie umowy jako dzieło

  Przedsiębiorcy korzystają z wynikającej z przepisów Kodeksu cywilnego swobody umów. Chociaż nie umożliwia ona zawierania umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę, to przedsiębiorca ma sposobność dostosowania umowy do swoich potrzeb. Ze względów składkowych wiele osób decyduje się na zawarcie umowy o dzieło, co często budzi wątpliwości ZUS, a orzecznictwo sądowe nie eliminuje wszystkich niejasności w tym zakresie.
 • Rozliczenie składek ZUS od wynagrodzenia wykonawcy dzieła

  Rozliczenie składek ZUS od wynagrodzenia wykonawcy dzieła

  Od wynagrodzenia wypłaconego osobie wykonującej wyłącznie umowę o dzieło zamawiający nie opłaca żadnych składek ubezpieczeniowych do ZUS. Nie będą one również należne, gdy umowa o dzieło zostanie zawarta ze zleceniobiorcą. Będą jednak należne w przypadku, gdy strony umowy o dzieło są związane stosunkiem pracy. Wówczas wynagrodzenie wypłacone wykonawcy dzieła podlega oskładkowaniu. Będzie tak również wtedy, gdy ZUS przekwalifikuje samodzielną umowę o dzieło na umowę zlecenia.
 • Opodatkowanie obcokrajowca wykonującego zlecenie

  Opodatkowanie obcokrajowca wykonującego zlecenie

  Popularną formą zatrudniania obcokrajowców jest zawieranie z nimi umów zlecenia. Przy tym stosunku prawnym dla opodatkowania wynagrodzenia uzyskiwanego przez obcokrajowca-zleceniobiorcę istotne jest to, czy taka osoba przedłożyła zleceniodawcy certyfikat rezydencji oraz jak długo przebywała na terenie Polski.
 • Henryk Kowalczyk: Ozusowanie umów o dzieło nie jest przesądzone

  Henryk Kowalczyk: Ozusowanie umów o dzieło nie jest przesądzone

  Ozusowanie umów o dzieło nie jest pewne; nic nie jest przesądzone - powiedział w czwartek szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Jak dodał, za tę sprawę odpowiada Ministerstwo Rodziny, "które musi zadbać o należyte wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych".
 • Kowalczyk dla DGP: Będzie oskładkowanie umów o dzieło

  Kowalczyk dla DGP: Będzie oskładkowanie umów o dzieło

  Minister Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, w wywiadzie dla DGP opowiada się za równym traktowaniem wszystkich typów umów. Oznacza to, że w rządzie zwiększa się grupa, która chciałaby naliczania składek od umów o dzieło. Wcześniej opowiedziała się za tym minister rodziny Elżbieta Rafalska. Ale w rządzie jest też poważna opozycja wobec pomysłu ozusowania dzieła. Już raz ta kwestia wypłynęła przy okazji dyskusji o jednolitej daninie.
 • Elżbieta Rafalska: Oskładkowanie umów o dzieło - pod rozwagę, jeżeli ich przybędzie

  Elżbieta Rafalska: Oskładkowanie umów o dzieło - pod rozwagę, jeżeli ich przybędzie

  Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozważy możliwość oskładkowania umów o dzieło, jeżeli będzie ich przybywało - zapowiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Zastrzegła jednocześnie, że na razie resort nad tym nie pracuje.
 • "Solidarność" chce wspólnej z PIP akcji w sprawie minimalnej stawki godzinowej

  "Solidarność" chce wspólnej z PIP akcji w sprawie minimalnej stawki godzinowej

  NSZZ "Solidarność" zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia o uruchomienie wspólnej akcji mającej na celu wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach.
 • Trzynaście złotych jednak nie przy wszystkich zleceniach. Będą możliwe potrącenia

  Trzynaście złotych jednak nie przy wszystkich zleceniach. Będą możliwe potrącenia

  Specjalnie dla czytelników DGP specjaliści resortu pracy wyjaśniają sporne kwestie związane z wprowadzeniem od stycznia 2017 roku gwarantowanej stawki 13 zł za godzinę dla zleceniobiorców. Od 1 stycznia 2017 r. ważne zmiany w wynagrodzeniach - wyższa płaca minimalna, nowa stawka godzinowa. Sprawdź kto skorzysta na wprowadzeniu nowych przepisów.
 • ZUS może po raz kolejny sięgnąć do kieszeni przedsiębiorców

  ZUS może po raz kolejny sięgnąć do kieszeni przedsiębiorców

  Eksperci przewidują, że ustawodawca, zachęcony wysokimi wpływami ze składek nałożonych na umowy zlecenia, obciąży nimi również umowy o dzieło. W ten sposób zmniejszy braki w kasie ZUS-u. Zmiany mogą być przeprowadzone pod sztandarem przyszłego zabezpieczenia emerytalnego. W konsekwencji podrożeją ceny niektórych usług.
 • Ile wyniesie stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę przy umowach zlecenie i umowa?

  Ile wyniesie stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę przy umowach zlecenie i umowa?

  Od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywała minimalna stawka godzinowa przy umowach zlecenie oraz umowach o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu. W 2017 r. wyniesie ona 12 zł brutto.

Filmy - Umowa o dzieło (3)

 • Tusk w Sejmie: Nie uderzymy w najsłabszych

  Z moich informacji wynika, że osoby pracujące w ramach umów łagodniej "ozusowionych" to osoby dorabiające w ten sposób do 5 tysięcy złotych rocznie. Oni nie mają innej szansy na to, by zarobić na najbardziej nawet skromne życie. Dlatego nie uchwalimy ustawy, która by w nich uderzyła - mówił w Sejmie Donald Tusk, obiecując, że rząd nie wprowadzi obowiązku odprowadzania składki ZUS od tzw. umów "śmieciowych".
 • ZUS od umów o dzieło? Jest salomonowe rozwiązanie!

  Wiadomość o możliwym ozusowaniu wszystkich umów cywilno-prawnych budzi kontrowersje i dzieli ekspertów. Poseł PO John Abraham Godson ma pomysł, jak rozwiązać ten problem. Od umowy o dzieło powinna być odprowadzana składka tylko wtedy, kiedy dla danej osoby jest ona jedynym źródłem dochodu - przekonuje.
 • Kluzik-Rostkowska przestrzega przed likwidacją "śmieciówek"

  W czasach rosnącego bezrobocia pracodawca powinien mieć dostęp do wielu instrumentów zatrudniania – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. – Likwidacja tzw. umów śmieciowych to likwidacja wielu miejsc pracy. Diagnoza społeczna prof. Czapińskiego za rok 2011 pokazuje wprost, że zdecydowana większość tych, którzy pracują na tego typu umowach, po kilku latach znajduje pracę (źródło: Newseria).