Umowa najmu

Artykuły - Umowa najmu (385)

 • Kaucja w umowie najmu – ile powinna wynosić?

  Kaucja w umowie najmu – ile powinna wynosić?

  Samodzielne konstruowanie umowy najmu nie należy do łatwych. Trzeba uwzględnić wiele istotnych czynników. Jednym z problematycznych zagadnień jest natomiast kaucja. Czym właściwie jest? Na co można ją wykorzystać? Ile powinna wynosić? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Kiedy na zawarcie umowy potrzebna jest zgoda małżonka?

  Kiedy na zawarcie umowy potrzebna jest zgoda małżonka?

  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że o najmie wspólnej nieruchomości powinni decydować wszyscy jej właściciele. To kwestia niebagatelna nie tylko dla wynajmujących, ale również dla najemców. Kiedy wyrażenie zgody małżonka jest potrzebne? W jakiej formie należy to zrobić? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Podstawowe elementy umowy najmu – o czym nie wolno zapomnieć?

  Podstawowe elementy umowy najmu – o czym nie wolno zapomnieć?

  Wielu Polaków zarabia dzisiaj na wynajmie swoich nieruchomości. W ten sposób udostępniamy zarówno domy, mieszkania, jak i działki rekreacyjne. Decydując się na takie zarobkowanie należy jednak zadbać o odpowiednią treść umów najmu. O jakich podstawowych elementach kontraktu nie wolno zapomnieć? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Ograniczenie handlu w niedziele spowoduje renegocjacje umów najmu w centrach handlowych - PwC

  Około 30 proc. umów najmu w centrach handlowych może być renegocjowane w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta - szacują eksperci PwC. Ich zdaniem, interpretacja ustawy przez handlowców może spowodować jej szybką nowelizację.
 • Co 80. umowa najmu kończy się eksmisją

  Co 80. umowa najmu kończy się eksmisją

  1,3 proc. umów najmu mieszkań w Polsce kończy się eksmisją - wynika z szacunków Open Finance. Odsetek zaskakująco niski skoro selekcja najemców nie jest nad Wisłą standardem.
 • Najem okazjonalny wcale nie w 100 procentach bezpieczny

  Najem okazjonalny wcale nie w 100 procentach bezpieczny

  Jeśli trafi nam się nieuczciwy najemca mieszkania, który nie wywiązuje się z płatności, kluczową sprawą pozostaje wypowiedzenie mu w jak najszybszym trybie umowy i - jeśli nie chce się wyprowadzić - podjęcie niezbędnych kroków prawnych. Najbezpieczniejszym narzędziem w tym celu jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego, ale nawet ona nie uchroni nas od strat finansowych.
 • Wypowiedzenie umowy najmu

  Zarząd Mr Hamburger SA z siedzibą w Dąbrowie Górniczej („Emitent”, „Spółka”) informuje, iż w dniu wczorajszym tj. 30 czerwca 2016 roku wypowiedział Irenie Białas prowadzącej działalność gospodarczą umowę najmu pawilonu położonego w Katowicach, w którym jako franczyzobiorca prowadzi lokal w sieci Mr Hamburger. Powód powyższej decyzji pozostaje tajemnicą stron. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Podstawa prawna: § 3 ust. 1 oraz § 3 ust. 2 pkt. 2) Załącznika Nr 3 do Regulaminu Alt
 • Zawarcie aneksu do umowy najmu na potrzeby Oddziału Arkady Wrocławskie

  Raport bieżący nr 17/2016Podstawa Prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresoweZarząd Centrum Medyczne ENEL-MED Spółki Akcyjnej (dalej: Spółka) informuje, że w dniu 30.06.2016 r. został zawarty aneks do umowy pomiędzy Spółką jako najemcą oraz Arkady Wrocławskie Spółką Akcyjną z siedzibą we Wrocławiu jako wynajmującym przedłużający umowę najmu powierzchni użytkowej znajdującej się na terenie biurowca Centrum handlowo - usługowo - biurowego
 • Wypowiedzenie umowy najmu

  Zarząd Mr Hamburger SA z siedzibą w Dąbrowie Górniczej („Spółka”) informuje, iż w dniu 27 czerwca 2016 roku wypowiedział (jako najemca) umowę najmu lokalu położonego w Sosnowcu, który podnajmuje innemu podmiotowi (franczyzobiorcy) celem prowadzenia baru w sieci Mr Hamburger. Wypowiedzenie umowy najmu lokalu spowodowane zostało złożeniem przez franczyzobiorcę - tj. Kadadoo Sp. z o.o. – w dniu 27 czerwca 2016 roku wypowiedzenia umowy podnajmu tego lokalu. Podstawa prawna: § 3 ust. 1 o
 • Wynajmujący vs. najemcy, czyli najbardziej sporne klauzule w umowach najmu w centrach handlowych

  Wynajmujący vs. najemcy, czyli najbardziej sporne klauzule w umowach najmu w centrach handlowych

  Standardowa umowa najmu zawiera około 30 stron, a jej negocjacje mogą zająć od kilku do nawet ponad stu godzin. Rozmowy utykają zazwyczaj podczas uzgadniania przez strony trudnych kwestii, a skutki przedłużających się negocjacji mogą być dla obydwu stron bardzo dotkliwe i wymierne finansowo. Kancelaria Galt we współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych przeprowadziła drugie badanie na temat najbardziej spornych i czasochłonnych klauzul w umowach najmu w centrach handlowych.

Filmy - Umowa najmu (3)

 • Na złej umowie najmu można stracić dużo pieniędzy

  Umowę najmu podpisuje się na czas określony lub nieokreślony, ale większość umów ma tę pierwszą formę. Ze względu na wynajmowanie mieszkań studentom. Wtedy są to umowy na 9 miesięcy, bo tyle trwa rok akademicki. Dobrze skonstruowana umowa najmu powinna w równym stopniu zabezpieczać interesy obu stron transakcji. Dokument powinien precyzować prawa i obowiązki obu stron. - Bardzo istotne jest, aby w umowie określić podział kosztów utrzymania mieszkania, takich jak opłaty do wspólnoty mieszkaniowej czy za media - mówi w rozmowie z MarketNews24 Marcin Krasoń, analityk Home Broker.
 • Co zrobić, gdy kończy się umowa o wynajmowaniu mieszkania?

  Wiele umów najmu zawieranych jest tak, że ich ważność kończy się wraz z rokiem kalendarzowym. Czy warto zmieniać umowę zawartą na rok, na umowę na czas nieokreślony?
 • Najczęściej popełniany błąd przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania

  Umowa najmu określa prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego. Daje ona pewność, że wszystko przeprowadzone jest legalnie a w razie sytuacji spornej można zawsze do niej sięgnąć i powołać się na jej zapisy. W internecie są ogólnodostępne umowy, które pełne są błędów. Umowa powinna np. zawierać cenę najmu i informację, kto pokrywa czynsz administracyjny. Wadą jest stosowanie zapisu o okresie wypowiedzenia w przypadku zawarcia umowy na czas oznaczony. Okres wypowiedzenia np. trzymiesięczny okres stosujemy wyłącznie w umowach zawartych na czas nieoznaczony. Najczęściej popełnianym błędem przez klientów jest zawieranie umów na czas oznaczony z zachowaniem terminu wypowiedzenia np dwóch miesięcy. Prawo nie przewiduje takiego rozwiązania. Więcej w materiale wideo.