ulgi

Artykuły - Ulgi (598)

Filmy - Ulgi (4)

 • Prof. Łukasz Szumowski, MNiSW: Ulgi dla firm będą napędzać inwestycje firm w B+R

  Druga ustawa o innowacyjności pozwoli przedsiębiorcom na odliczanie kosztów przeznaczanych na prace badawczo-rozwojowe. – Proponujemy zwrot nawet do 150 proc. z zainwestowanych środków – tłumaczy w rozmowie z Interią prof. dr hab. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 • Twoje dziecko zarabia? Możesz stracić ulgę

  Praca sezonowa, udział w reklamie, pobieranie stypendium szkolnego – dziecko może mieć różne źródła dochodów, które należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Pamiętajmy, że jeżeli przekroczą one określoną kwotę, w przypadku dziecka pełnoletniego nie będziemy mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej. - Jeśli chodzi o dochody małoletnich, zasadniczo są one rozliczane w zeznaniu składanym przez jedno z rodziców. Służą do tego PIT-36 oraz załącznik PIT/M, w którym te dochody wykazujemy – mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi. Są jednak pewne wyjątki. Jeżeli małoletnie dziecko otrzymuje stypendium lub pieniądze za pracę, jego dochody muszą zostać rozliczone na odrębnym formularzu podatkowym. Ale ponieważ taka osoba nie może podpisać zeznania, w jego imieniu robi to jedno z rodziców. Rodzice mający dzieci małoletnie lub pełnoletnie do 25 roku życia, które się uczą, mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. W przypadku dziecka dorosłego przysługuje ona jednak tylko, jeśli jego dochody w roku podatkowym nie przekraczają 3 089 zł. Osobom samotnie wychowującym dziecko uzyskujące dochody wolno poza tym rozliczyć się z nim wspólnie, co pozwoli zapłacić mniejszy podatek. Możliwość ta dotyczy zarówno dziecka małoletniego, jak i pełnoletniego, ale pod warunkiem, że nie ukończyło ono 25 lat, uczy się i nie zarobiło w danym roku podatkowym więcej niż 3 089 zł.
 • Za źle naliczone ulgi we wpłatach na PFRON pracodawcy zapłacą wysokie kary

  Wystawianie ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może przestać być opłacalne dla pracodawców. To z kolei może zmniejszyć atrakcyjność zatrudniania osób niepełnosprawnych. Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadza kary za błędy w wystawieniu ulgi nawet do 30 proc. ich sumy. Sposób sformułowania przepisu może rodzić problemy z jego interpretacją. Na trwającym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. – Najwięcej kontrowersji budzi propozycja, która na nowo reguluje zasady wystawiania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przepisy nakładają nowe obowiązki na pracodawców, na przykład obowiązek wysyłania co miesiąc dodatkowej informacji sprawozdawczej do funduszu, ale tego pracodawcy się nie boją. Boją się natomiast nieprecyzyjności pewnych uregulowań, których skutkiem może być to, że nie będą mogli wystawiać ulg we wpłatach – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Mateusz Brząkowski, radca prawny w Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
 • Ulgi dla krwiodawców

  Biznes TV: W polskich szpitalach regularnie brakuje krwi. Teraz finansową zachętę dla honorowych dawców przygotował rząd. Od tego roku za każdy oddany litr możemy odliczyć 130 zł od podstawy opodatkowania.