ulgi

Artykuły - Ulgi (602)

 • PIT 36 w formach elektronicznych

  PIT 36 w formach elektronicznych

  Już do 30 kwietnia podatnicy muszą przygotować oraz złożyć swoje deklaracje PIT 36 za poprzedni rok podatkowy. Wielu z nich zastanawia się jak najszybciej i najwygodniej wypełnić ten niezbyt przyjemny obowiązek podatkowy. Rozwiązaniem mogą być tak zwane e-deklaracje, przygotowywane w specjalnych programach do PIT online. Czym są elektroniczne formy PIT? Jak z nich skorzystać? Na co zwrócić uwagę, by cały proces okazał się bezpieczny?
 • Ulgi i odliczenia - można obniżyć podatek

  Ulgi i odliczenia - można obniżyć podatek

  Osoby, które w 2020 roku poniosły wydatki m.in. na internet, cele rehabilitacyjne, wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego lub zmodernizowały ocieplenie domu mogą skorzystać z ulg rozliczając PIT - przypomina serwis Prawo.pl.
 • Estoński CIT jako sposób na odroczenie podatku

  Estoński CIT jako sposób na odroczenie podatku

  Największą zaletą ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych jest przesunięcie konieczności zapłaty podatku. I to o całe cztery lata, a nawet i dłużej. Estoński CIT obowiązuje od 1 stycznia 2021 r., wskutek nowelizacji z 28 listopada 2020 r. ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2122).
 • Fiskus wyrozumiały dla dotkniętych kryzysem

  Fiskus wyrozumiały dla dotkniętych kryzysem

  Naczelnicy urzędów skarbowych wydali już 35 tys. decyzji w sprawie ulg w spłacie zobowiązań dla poszkodowanych pandemią. Ponad dwie trzecie rozstrzygnięć zapadło na korzyść podatników - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania "DGP".
 • Tysiące wniosków podatników o ulgi

  Tysiące wniosków podatników o ulgi

  Do KAS trafiło ok. 29 tys. wniosków podatników o ulgi z powodu epidemii koronawirusa - poinformowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
 • W sprawie ulgi podatkowej dla twórców pozostaną wątpliwości - ekspert

  - Projekt zmian podatkowych dotyczących twórców rozszerza katalog działalności podlegającej 50-proc. kosztom, ale nie rozwiewa wątpliwości; nie obejmuje wprost branż od zawsze kojarzonych z działalnością twórczą, np. reklamy - komentuje doradca podatkowa, partner w MDDP, Anna Misiak.
 • Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem. Oszczędzający na emeryturę w ramach III filara mogą liczyć na sporą ulgę

  Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem. Oszczędzający na emeryturę w ramach III filara mogą liczyć na sporą ulgę

  Wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania. Dzięki temu obniży się kwota należnego do zapłacenia podatku. W rozliczeniach za 2017 rok przy maksymalnych wpłatach wynoszących ponad 5,1 tys. zł ulga sięgnie 900-1,6 tys. zł w zależności od progu podatkowego. Posiadacze IKZE muszą pamiętać, żeby do końca kwietnia dołączyć do swojego zeznania podatkowego odpowiedni formularz PIT-0.
 • PIT: Stracą tłumacze, inżynierowie i projektanci, zyskają wykładowcy

  PIT: Stracą tłumacze, inżynierowie i projektanci, zyskają wykładowcy

  W przyszłym roku ma zostać podwojony limit dotyczący 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Ale jednocześnie część podatników może stracić prawo do tej preferencji.
 • Smoliński: Ustawa uwłaszczeniowa przyniesie ulgę wielu Polakom

  Smoliński: Ustawa uwłaszczeniowa przyniesie ulgę wielu Polakom

  - Rządowy projekt przekształcający użytkowanie wieczyste we własność przyniesie ulgę wielu Polakom. Nie będą już zaskakiwani podwyżkami opłat - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Może z niego skorzystać ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych.
 • PIT Last Minute: Na uldze na dzieci oszczędzą też rodzice z niskim podatkiem

  4,5 mln rodziców korzysta w rocznym PIT z ulgi na dzieci. Średnio to oszczędność rzędu półtora tysiąca złotych. W kolejnym materiale "PIT Last Minute" Tax Care przypomina, że na zwrot pieniędzy mogą liczyć też pary po rozwodzie, a także rodzice, których podatek jest niższy niż sama ulga. W drugim przypadku o kwocie zwrotu decydują zapłacone składki ZUS i składki zdrowotne.

Filmy - Ulgi (4)

 • Prof. Łukasz Szumowski, MNiSW: Ulgi dla firm będą napędzać inwestycje firm w B+R

  Druga ustawa o innowacyjności pozwoli przedsiębiorcom na odliczanie kosztów przeznaczanych na prace badawczo-rozwojowe. – Proponujemy zwrot nawet do 150 proc. z zainwestowanych środków – tłumaczy w rozmowie z Interią prof. dr hab. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 • Twoje dziecko zarabia? Możesz stracić ulgę

  Praca sezonowa, udział w reklamie, pobieranie stypendium szkolnego – dziecko może mieć różne źródła dochodów, które należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Pamiętajmy, że jeżeli przekroczą one określoną kwotę, w przypadku dziecka pełnoletniego nie będziemy mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej. - Jeśli chodzi o dochody małoletnich, zasadniczo są one rozliczane w zeznaniu składanym przez jedno z rodziców. Służą do tego PIT-36 oraz załącznik PIT/M, w którym te dochody wykazujemy – mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi. Są jednak pewne wyjątki. Jeżeli małoletnie dziecko otrzymuje stypendium lub pieniądze za pracę, jego dochody muszą zostać rozliczone na odrębnym formularzu podatkowym. Ale ponieważ taka osoba nie może podpisać zeznania, w jego imieniu robi to jedno z rodziców. Rodzice mający dzieci małoletnie lub pełnoletnie do 25 roku życia, które się uczą, mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. W przypadku dziecka dorosłego przysługuje ona jednak tylko, jeśli jego dochody w roku podatkowym nie przekraczają 3 089 zł. Osobom samotnie wychowującym dziecko uzyskujące dochody wolno poza tym rozliczyć się z nim wspólnie, co pozwoli zapłacić mniejszy podatek. Możliwość ta dotyczy zarówno dziecka małoletniego, jak i pełnoletniego, ale pod warunkiem, że nie ukończyło ono 25 lat, uczy się i nie zarobiło w danym roku podatkowym więcej niż 3 089 zł.
 • Za źle naliczone ulgi we wpłatach na PFRON pracodawcy zapłacą wysokie kary

  Wystawianie ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może przestać być opłacalne dla pracodawców. To z kolei może zmniejszyć atrakcyjność zatrudniania osób niepełnosprawnych. Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadza kary za błędy w wystawieniu ulgi nawet do 30 proc. ich sumy. Sposób sformułowania przepisu może rodzić problemy z jego interpretacją. Na trwającym posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. – Najwięcej kontrowersji budzi propozycja, która na nowo reguluje zasady wystawiania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przepisy nakładają nowe obowiązki na pracodawców, na przykład obowiązek wysyłania co miesiąc dodatkowej informacji sprawozdawczej do funduszu, ale tego pracodawcy się nie boją. Boją się natomiast nieprecyzyjności pewnych uregulowań, których skutkiem może być to, że nie będą mogli wystawiać ulg we wpłatach – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Mateusz Brząkowski, radca prawny w Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
 • Ulgi dla krwiodawców

  Biznes TV: W polskich szpitalach regularnie brakuje krwi. Teraz finansową zachętę dla honorowych dawców przygotował rząd. Od tego roku za każdy oddany litr możemy odliczyć 130 zł od podstawy opodatkowania.