ulga podatkowa

Artykuły - Ulga podatkowa (12)

 • "Rzeczpospolita": Skarbówka pyta w szkole, kto się opiekuje dzieckiem

  "Rzeczpospolita": Skarbówka pyta w szkole, kto się opiekuje dzieckiem

  Urzędnicy przeprowadzają wnikliwe śledztwa, żeby ustalić, który rodzic ma prawo do podatkowej ulgi - pisze w środę "Rzeczpospolita".
 • Ogromne ożywienie w leasingu samochodów

  Ogromne ożywienie w leasingu samochodów

  Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w I połowie 2018r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 38,9 mld zł, przy 19,7 proc. dynamice rynku r/r. Na koniec czerwca 2018r. łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej wyniosła 136,8 mld zł, osiągając 25 proc. dynamikę wzrostu w ciągu roku. Branża notuje ogromne ożywienie na rynku leasingu szczególnie w kategoriach pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Zdaniem analityków wejście niekorzystnych przepisów podatkowych powoduje ze podatnicy chcą wykorzystać czas na zakup nowego auta.
 • NSA uchylił interpretację fiskusa - przedsiębiorca może ponownie odliczyć wydatek na zakup kasy fiskalnej

  NSA uchylił interpretację fiskusa - przedsiębiorca może ponownie odliczyć wydatek na zakup kasy fiskalnej

  Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że organy skarbowe błędnie odmawiały prawa do ponownego odliczenia wydatku na kasę fiskalną w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową.
 • Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać

  Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać

  Koniec z odliczaniem od przychodu całości rat za samochody osobowe. Najbardziej odczują to przedsiębiorcy kupujący droższe modele, warte ponad 150 tys. zł. Ale i właściciele tańszych mogą sporo stracić. Jedna zmiana będzie korzystna - podwyższony zostanie limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Dziś dla samochodów osobowych wynosi on 20 tys. euro, a ma być 150 tys. zł.
 • Wprowadzenie ulgi podatkowej na termomodernizację domów może rozwiązać problem smogu

  Wprowadzenie ulgi podatkowej na termomodernizację domów może rozwiązać problem smogu

  Receptą na walkę ze smogiem może się okazać powszechna ulga na termomodernizację domów do wysokości 25 proc. inwestycji. Ulga odliczana od podatku PIT mogłaby uzupełnić system dotacyjny skierowany do rodzin objętych ubóstwem energetycznym.
 • Ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej

  Ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej

  Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% ceny zakupu kasy (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
 • "Puls Biznesu": Fiskus przeciwny ulgom dla wierzycieli

  "Puls Biznesu": Fiskus przeciwny ulgom dla wierzycieli

  Jak informuje "Puls Biznesu", chodzi o projekt ustawy o uproszczeniach podatkowych i gospodarczych dla firm, nazywany też "trzecim pakietem Morawieckiego". Gazeta podkreśla, że poważne zastrzeżenia wobec części zapisów projektu pilotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) mają inne resorty, a szczególnie Ministerstwo Finansów. "Chce ono np. zablokować sztandarową regulację, którą jest odebranie podatkowych preferencji nierzetelnym dłużnikom, a przyznanie ich pokrzywdzonym wierzycielom" - czytamy w gazecie.
 • Sposoby na (skuteczną) zapłatę podatku z PIT za 2017 r.

  Sposoby na (skuteczną) zapłatę podatku z PIT za 2017 r.

  Termin zapłaty podatku wykazanego w PIT za 2017 r. upływa 30 kwietnia 2018 r. Wymaganą kwotę może uregulować za podatnika członek najbliższej rodziny. Osoby, które nie mają środków na pokrycie podatku, mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności lub zawarcie układu ratalnego.
 • Pracownik, służbowy samochód i przychód podatkowy

  Pracownik, służbowy samochód i przychód podatkowy

  Pracownicy otrzymują od pracodawców różnorodne świadczenia związane z korzystaniem z samochodów firmowych. Większość z nich wywołuje po stronie pracownika określone skutki w podatku dochodowym.
 • Jednorazowa amortyzacja podatkowa i bilansowa

  Jednorazowa amortyzacja podatkowa i bilansowa

  Pod koniec 2017 r. dokonałam jednorazowej amortyzacji środka trwałego w ramach limitu 100.000 zł. Czy również bilansowo można dokonać takiego jednorazowego odpisu?

Filmy - Ulga podatkowa (6)

 • W tym roku ulga na dzieci na nowych zasadach

  Ulga na dzieci jest jedną z najpopularniejszych. Pozwala na odliczenie od podatku wynikającej z przepisów podatkowych kwoty przypadającej na jedno dziecko. W przypadku, gdy podatnik jest uprawniony do rozliczenia ulgi na więcej niż jedno dziecko, kwota to odpowiednio się zwiększa. W tym roku wysokość ulgi w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci jest wyższa o 20 proc. – mówi agencji Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński & Żemantowski.
 • Ulga rehabilitacyjna przysługuje też opiekunom niepełnosprawnych

  Część z kosztów utrzymania osoby niepełnosprawnej można odliczyć od dochodu i zapłacić przez to niższy podatek. Dotyczy to zarówno samych niepełnosprawnych, jak i osób, które utrzymują niepełnosprawnych członków rodziny. Przy korzystaniu z tej ulgi trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie wydatki i nie w każdej wysokości można odliczyć. – W przypadku ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki m.in. przeznaczone na korzystanie z samochodu osobowego, na dojazdy, na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze – wyjaśnia Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Rola-Stężycka, kierownik zespołu analiz podatkowych Tax Care.
 • Ulga dla honorowych krwiodawców

  Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. – Jest to ulga dla honorowych krwiodawców, którzy są zarejestrowani w ośrodku przyjmującym krew. Osoba, która oddała określoną liczbę litrów krwi może taką ulgę odliczyć w zeznaniu rocznym – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
 • Podatnik może odliczyć ponad 1100 zł za każde dziecko

  Jeżeli rodzic lub opiekun prawny wychowywał dziecko przez cały rok ma prawo do ulgi prorodzinnej, która wynosi 1112,04 zł na każde dziecko. Ulga przysługuje za każdy miesiąc, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego albo sprawował opiekę nad dzieckiem. Ulga prorodzinna nie dotyczy osób płacących podatek liniowy. - Dotyczy wszystkich małoletnich dzieci albo dzieci do 25. roku życia, które się uczą, albo też - bez względu na wiek - jeżeli dziecko ma przyznaną rentę socjalną lub dodatek opiekuńczy - wyjaśnia Katarzyna Rola-Stężycka, kierownik zespołu analiz podatkowych w Tax Care.