ulga podatkowa

Artykuły - Ulga podatkowa (12)

 • Samochody od rodziny z 75-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Samochody od rodziny z 75-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Przedsiębiorcy bardziej opłaci się używać auta zięcia albo teściów niż kupić swoje, jeżeli nie chce go wprowadzić do ewidencji środków trwałych - wynika ze zmian uchwalonych przez Sejm.
 • Ministerstwo wprowadza zmiany w zakresie leasingowania pojazdów

  Ministerstwo wprowadza zmiany w zakresie leasingowania pojazdów

  Zmiany dotyczące nabywania oraz użytkowania pojazdów lekkich w działalności gospodarczej - czyli samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t - zostały uchwalone i mają wejść w życie w 2019 roku. Z jednej strony Ministerstwo Finansów podwyższy limit odpisów amortyzacyjnych z tytułu nabycia pojazdu, który nie był zmieniany przez ostatnie 16 lat i wynosił 20 tys. euro.
 • Ulga termomodernizacyjna - będzie mniejsza dotacja

  Ulga termomodernizacyjna - będzie mniejsza dotacja

  W związku z wprowadzeniem ulgi podatkowej, program antysmogowy Czyste powietrze będzie zmodyfikowany - zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.
 • Ile stracimy na leasingu aut od stycznia?

  Ile stracimy na leasingu aut od stycznia?

  Już tylko półtora miesiąca zostało na wyleasingowanie samochodu na starych zasadach. W przypadku aut, których cena wyraźnie przekracza 150 tys. zł, zawarcie transakcji przed końcem roku może przynieść oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych - wynika z analizy carsmile.pl.
 • Termomodernizacja: Będzie nowa ulga podatkowa

  Termomodernizacja: Będzie nowa ulga podatkowa

  Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się wczoraj za wprowadzeniem przepisów o podatkowej uldze termomodernizacyjnej przysługującej właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Przewiduje ją rządowy projekt nowelizacji ustaw podatkowych.
 • Nowa ulga zaszkodziła rozlewającym piwo

  Nowa ulga zaszkodziła rozlewającym piwo

  Podatkowy prezent dla małych i średnich browarów okazał się dla części z nich kłopotem. Zamiast się cieszyć, szukają sposobu na to, jak ratować się przed upadkiem.
 • "Rzeczpospolita": Skarbówka pyta w szkole, kto się opiekuje dzieckiem

  "Rzeczpospolita": Skarbówka pyta w szkole, kto się opiekuje dzieckiem

  Urzędnicy przeprowadzają wnikliwe śledztwa, żeby ustalić, który rodzic ma prawo do podatkowej ulgi - pisze w środę "Rzeczpospolita".
 • Ogromne ożywienie w leasingu samochodów

  Ogromne ożywienie w leasingu samochodów

  Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy podał, że w I połowie 2018r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 38,9 mld zł, przy 19,7 proc. dynamice rynku r/r. Na koniec czerwca 2018r. łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej wyniosła 136,8 mld zł, osiągając 25 proc. dynamikę wzrostu w ciągu roku. Branża notuje ogromne ożywienie na rynku leasingu szczególnie w kategoriach pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Zdaniem analityków wejście niekorzystnych przepisów podatkowych powoduje ze podatnicy chcą wykorzystać czas na zakup nowego auta.
 • NSA uchylił interpretację fiskusa - przedsiębiorca może ponownie odliczyć wydatek na zakup kasy fiskalnej

  NSA uchylił interpretację fiskusa - przedsiębiorca może ponownie odliczyć wydatek na zakup kasy fiskalnej

  Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że organy skarbowe błędnie odmawiały prawa do ponownego odliczenia wydatku na kasę fiskalną w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową.
 • Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać

  Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać

  Koniec z odliczaniem od przychodu całości rat za samochody osobowe. Najbardziej odczują to przedsiębiorcy kupujący droższe modele, warte ponad 150 tys. zł. Ale i właściciele tańszych mogą sporo stracić. Jedna zmiana będzie korzystna - podwyższony zostanie limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Dziś dla samochodów osobowych wynosi on 20 tys. euro, a ma być 150 tys. zł.

Filmy - Ulga podatkowa (6)

 • W tym roku ulga na dzieci na nowych zasadach

  Ulga na dzieci jest jedną z najpopularniejszych. Pozwala na odliczenie od podatku wynikającej z przepisów podatkowych kwoty przypadającej na jedno dziecko. W przypadku, gdy podatnik jest uprawniony do rozliczenia ulgi na więcej niż jedno dziecko, kwota to odpowiednio się zwiększa. W tym roku wysokość ulgi w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci jest wyższa o 20 proc. – mówi agencji Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński & Żemantowski.
 • Ulga rehabilitacyjna przysługuje też opiekunom niepełnosprawnych

  Część z kosztów utrzymania osoby niepełnosprawnej można odliczyć od dochodu i zapłacić przez to niższy podatek. Dotyczy to zarówno samych niepełnosprawnych, jak i osób, które utrzymują niepełnosprawnych członków rodziny. Przy korzystaniu z tej ulgi trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie wydatki i nie w każdej wysokości można odliczyć. – W przypadku ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki m.in. przeznaczone na korzystanie z samochodu osobowego, na dojazdy, na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze – wyjaśnia Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Rola-Stężycka, kierownik zespołu analiz podatkowych Tax Care.
 • Ulga dla honorowych krwiodawców

  Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. – Jest to ulga dla honorowych krwiodawców, którzy są zarejestrowani w ośrodku przyjmującym krew. Osoba, która oddała określoną liczbę litrów krwi może taką ulgę odliczyć w zeznaniu rocznym – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
 • Podatnik może odliczyć ponad 1100 zł za każde dziecko

  Jeżeli rodzic lub opiekun prawny wychowywał dziecko przez cały rok ma prawo do ulgi prorodzinnej, która wynosi 1112,04 zł na każde dziecko. Ulga przysługuje za każdy miesiąc, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego albo sprawował opiekę nad dzieckiem. Ulga prorodzinna nie dotyczy osób płacących podatek liniowy. - Dotyczy wszystkich małoletnich dzieci albo dzieci do 25. roku życia, które się uczą, albo też - bez względu na wiek - jeżeli dziecko ma przyznaną rentę socjalną lub dodatek opiekuńczy - wyjaśnia Katarzyna Rola-Stężycka, kierownik zespołu analiz podatkowych w Tax Care.