ulga badawczo-rozwojowa

Synonimy:
ulga B+R, ulga na nowe technologie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ulga badawczo-rozwojowa (21)

 • Inwestowanie w badania i rozwój w Polsce coraz bardziej opłacalne. Dzięki nowej uldze podatkowej firmy sporo zaoszczędzą

  Inwestowanie w badania i rozwój w Polsce coraz bardziej opłacalne. Dzięki nowej uldze podatkowej firmy sporo zaoszczędzą

  Dzięki nowej uldze podatkowej, tzw. innovation box, inwestowanie w badania i rozwój jest w Polsce coraz bardziej opłacalne. W połączeniu z już obowiązującą ulgą na B+R ma ona zachęcić firmy do zwiększania nakładów na działalność badawczo-rozwojową. Zwłaszcza, że zaproponowana przez rząd preferencyjna 5-proc. stawka podatku jest jedną z najniższych w Europie, a ustawodawca zadbał o szeroki katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Polska wprowadziła takie rozwiązanie w swoim systemie podatkowym jako czternasty kraj w Europie.
 • Przedsiębiorcy nie korzystają z należnego im wsparcia na B+R

  Przedsiębiorcy nie korzystają z należnego im wsparcia na B+R

  Choć firmy często tworzą nowe produkty, to bardzo rzadko sięgają po podatkową ulgę B+R. W 2017 r. zaledwie 565 firm odliczyło 543 mln zł - wynika z raportu firmy Grant Thornton.
 • Od 2018 roku ulga na badania i rozwój jeszcze korzystniejsza. Co czwarta firma planuje z niej skorzystać

  Od 2018 roku ulga na badania i rozwój jeszcze korzystniejsza. Co czwarta firma planuje z niej skorzystać

  Już co czwarta firma chce skorzystać z ulgi na badania i rozwój za 2018 rok. To znacznie więcej niż w ostatnich latach. Za rok podatkowy 2017 z odliczenia skorzystało tylko 9 proc. firm. Problemem jest niska świadomość przedsiębiorców. Nawet co trzecia firma w ogóle nie słyszała o uldze na B+R. Część zaś nie wie, że może z niej skorzystać. Tymczasem ulga przekłada się na rozwój innowacyjności biznesu i podniesienie konkurencyjności. W ramach ulgi B+R przedsiębiorca może bowiem odzyskać niemal 1/5 wydatków poniesionych na B+R.
 • Więcej ulg w ZUS dla osób rozpoczynających prowadzenie firmy

  Więcej ulg w ZUS dla osób rozpoczynających prowadzenie firmy

  Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej może korzystać z określonych ulg w opłacaniu składek do ZUS. Po spełnieniu odpowiednich warunków, może przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych jej prowadzenia opłacać składki społeczne od niższej, niż powszechnie obowiązująca przedsiębiorców, podstawy wymiaru. Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązują kolejne ulgi dla początkujących przedsiębiorców. Od tego bowiem dnia weszły w życie przepisy wprowadzające dla takich osób 6-miesięczne zwolnienie z podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz pozwalające niektórym z nich prowadzić działalność gospodarczą bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG.
 • Firmy inwestujące w innowacje mogą liczyć na coraz wyższą ulgę podatkową

  Firmy inwestujące w innowacje mogą liczyć na coraz wyższą ulgę podatkową

  Przedsiębiorstwa, które inwestowały w badania i rozwój w 2017 roku, już wkrótce odliczą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Tegoroczne inwestycje w innowacje przyniosą firmom jeszcze wyższe oszczędności - 100 proc. odliczenia kosztów kwalifikowanych niezależnie od wielkości firmy i nawet 150 proc. dla centrów badawczo-rozwojowych.
 • Atrakcyjniejsza ulga podatkowa na badania i rozwój. Sprawdź, komu przysługuje

  Atrakcyjniejsza ulga podatkowa na badania i rozwój. Sprawdź, komu przysługuje

  Od 2018 r. weszły w życie zmiany dotyczące ulgi podatkowej na badania i rozwój. Czy polscy przedsiębiorcy będą z niej teraz korzystać chętniej? Sprawdź, co się zmieniło.
 • Prosty sposób na duże oszczędności - ulga B+R

  Prosty sposób na duże oszczędności - ulga B+R

  Obecnie 50 proc. kosztów poniesionych na innowacje można odliczyć od podstawy opodatkowania. Mogą to być koszty wynagradzania pracowników. Możliwe, że od początku przyszłego roku ta ulga podatkowa będzie bardziej korzystna.
 • Prezydent podpisał ustawę o innowacyjności

  Prezydent podpisał ustawę o innowacyjności

  Firmy będą mogły korzystać z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy więcej zyskają z komercjalizacji swoich wynalazków - to spodziewane skutki ustawy o innowacyjności, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
 • Większa ulga podatkowa dla innowacyjnych firm

  Większa ulga podatkowa dla innowacyjnych firm

  Zaledwie co czwarta firma w Polsce prowadząca działalność badawczo-rozwojową skorzystała do tej pory z jakiejkolwiek formy wsparcia innowacyjności. 96 proc. firm nie wykorzystało ulgi na nowe technologie. Na Litwie firmy mogą obniżyć swe opodatkowanie wliczając w koszty nawet trzykrotnie powiększone wydatki na innowacyjność. W Polsce o wiele mniej, ale nowa ustawa to zmienia, choć jeszcze w skromnym stopniu.