ulga

Artykuły - Ulga (336)

 • Tarcza: Odroczenie płatności składek lub rozłożenie ich na raty

  Tarcza: Odroczenie płatności składek lub rozłożenie ich na raty

  Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że wiele firm ograniczyło bądź zawiesiło prowadzenie działalności, czego konsekwencją było m.in. zmniejszenie dochodów. To spowodowało, że niektóre firmy zaczęły mieć trudności z terminowym regulowaniem należności publicznoprawnych.
 • Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Orzeczenie unijnego trybunału wywołało skrajne emocje - od przerażenia po próby bagatelizowania jego skutków. Eksperci wskazują, że modele funkcjonowania kart są różne. Kontrowersje wzbudza zwłaszcza to, kogo dotyczy orzeczenie trybunału. Eksperci potwierdzają, że jego skutki mogą odczuć nie tylko firmy zarządzające flotami samochodów, ale też towarzystwa leasingowe.
 • Dokumenty ZUS po zakończeniu ulgi na start

  Dokumenty ZUS po zakończeniu ulgi na start

  Osoba, która zakłada działalność gospodarczą i spełnia określone warunki, może przez pierwsze pół roku jej prowadzenia nie płacić za siebie do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne, korzystając z tzw. ulgi na start. Po upływie tego okresu przedsiębiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, ale może skorzystać z następnej preferencji, tzw. małego ZUS, o ile oczywiście spełni ku temu wymagane warunki. Jednak niezależnie od tego, czy z niej skorzysta, czy nie, będzie musiał przekazać do ZUS odpowiednie dokumenty.
 • Zakup składników majątku na raty a zapisy w księdze podatkowej

  Zakup składników majątku na raty a zapisy w księdze podatkowej

  Wydatki za zakupione na raty rzeczowe składniki majątku, które będą wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, np. samochody, telefony, urządzenia wielofunkcyjne, ujmuje się w księdze podatkowej generalnie według takich samych zasad, jak wydatki za nabyte składniki, za które płatność dokonywana jest jednorazowo. Podatnicy mogą więc wprowadzić zakupione składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i następnie amortyzować je na zasadach ogólnych lub jednorazowo. Jeżeli ich wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł, to mogą ją wówczas ująć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów.
 • Konstytucja Biznesu: Ulga na start - pół roku bez składek na ubezpieczenie społeczne

  Konstytucja Biznesu: Ulga na start - pół roku bez składek na ubezpieczenie społeczne

  Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pół roku wykonywania działalności - na tym polega ulga na start, przewidziana w Prawie przedsiębiorców, jednej z pięciu ustaw Konstytucji Biznesu, która wchodzi w życie 30 kwietnia.
 • Minister Kowalczyk: W połowie kwietnia nowy program antysmogowy

  Minister Kowalczyk: W połowie kwietnia nowy program antysmogowy

  Minister Kowalczyk: W połowie kwietnia nowy program antysmogowy; dla najuboższych - będą dopłaty do termomodernizacji domów z jednoczesną wymianą pieca, dla zamożniejszych - podatkowa ulga inwestycyjna
 • W sprawie ulgi podatkowej dla twórców pozostaną wątpliwości - ekspert

  - Projekt zmian podatkowych dotyczących twórców rozszerza katalog działalności podlegającej 50-proc. kosztom, ale nie rozwiewa wątpliwości; nie obejmuje wprost branż od zawsze kojarzonych z działalnością twórczą, np. reklamy - komentuje doradca podatkowa, partner w MDDP, Anna Misiak.
 • Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem. Oszczędzający na emeryturę w ramach III filara mogą liczyć na sporą ulgę

  Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem. Oszczędzający na emeryturę w ramach III filara mogą liczyć na sporą ulgę

  Wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania. Dzięki temu obniży się kwota należnego do zapłacenia podatku. W rozliczeniach za 2017 rok przy maksymalnych wpłatach wynoszących ponad 5,1 tys. zł ulga sięgnie 900-1,6 tys. zł w zależności od progu podatkowego. Posiadacze IKZE muszą pamiętać, żeby do końca kwietnia dołączyć do swojego zeznania podatkowego odpowiedni formularz PIT-0.
 • Ulga podatkowa na zieleń na balkonach i w ogródkach we Włoszech

  Ulga podatkowa na zieleń na balkonach i w ogródkach we Włoszech

  Rząd Włoch wprowadza ulgę podatkową na zieleń. Korzystający z niej mogą odpisać od podatku 36 proc. kosztów poniesionych na udekorowanie kwiatami i roślinami tarasów i ogrodów, w domach prywatnych i wspólnotach mieszkaniowych - podało Ministerstwo Rolnictwa.
 • Smoliński: Ustawa uwłaszczeniowa przyniesie ulgę wielu Polakom

  Smoliński: Ustawa uwłaszczeniowa przyniesie ulgę wielu Polakom

  - Rządowy projekt przekształcający użytkowanie wieczyste we własność przyniesie ulgę wielu Polakom. Nie będą już zaskakiwani podwyżkami opłat - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Może z niego skorzystać ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych.

Filmy - Ulga (4)

 • "Ulga na III filar nie zachwieje budżetem"

  Wprowadzenie kwotowej ulgi podatkowej dla osób, które dobrowolnie oszczędzają na emeryturę, kosztowałoby budżet ok. 500 mln zł rocznie. - To budżetem państwa nie zachwieje, mówię to z całą odpowiedzialnością - podkreśla prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.
 • Nowa ulga zachęci do oszczędzania?

  Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej wprowadzenia ulg dla oszczędzających w III filarze. Zdaniem ekspertów to dobra zachęta dla niechętnych odkładaniu na emeryturę Polaków. Komentuje Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.
 • Ulga dla wybranych

  TV Biznes: Ulga prorodzinna to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy spełniają określone warunki.
 • Ulga zdrowotna

  Ulga zdrowotna funkcjonowała do 2001 roku. Pacjenci mogli odliczyć od podatku dochodowego 19% wydatków na leczenie w prywatnych gabinetach, jednak nie więcej niż 370 zł. Dziś jest to niemożliwe.