ulewy

Artykuły - Ulewy (100)

 • Zagrożenie suszą w Polsce nie minęło

  Zagrożenie suszą w Polsce nie minęło

  Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą. Kilka upalnych dni bez opadów sprawi, że problem powróci.
 • Ulewy w Polsce. Już kilkaset interwencji

  Ulewy w Polsce. Już kilkaset interwencji

  Podczas ostatniej doby strażacy kilkaset razy interweniowali w kraju w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak. Najwięcej interwencji odnotowano w woj. śląskim, jednak niewielkie podtopienia wystąpiły także w stolicy.
 • Anomalia pogodowe utrapieniem rolników. Resort rolnictwa wprowadza zmiany

  Anomalia pogodowe utrapieniem rolników. Resort rolnictwa wprowadza zmiany

  Według puławskiego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa nie ma w kraju zagrożenia suszą rolniczą. Niektóre gminy wciąż odczuwają jednak skutki suchego maja i czerwca. Tam plony mogą być nawet o 20 proc. niższe niż średnia z poprzednich lat. W tym roku skutki suszy są mniej odczuwalne w przeciwieństwie do skutków innych anomalii pogodowych, jak ulewne deszcze, huragany i gradobicia - ocenia wiceminister rolnictwa. Dzięki zmianie przepisów wsparcie ma otrzymać szersza grupa poszkodowanych rolników.
 • ​Rośnie poziom wód na południu Polski

  ​Rośnie poziom wód na południu Polski

  Ulewne deszcze powodują poważne zagrożenie w Małopolsce.
 • Francja: Z powodu powodzi ewakuacja tysięcy osób

  Francja: Z powodu powodzi ewakuacja tysięcy osób

  Kilka tysięcy osób zostało ewakuowanych na skutek powodzi wywołanych ulewnymi deszczami, jakie od kilku dni nawiedzają Francję. Najgorsza sytuacja panuje w środkowej i północno-wschodniej części kraju. W czwartek spodziewane są kolejne obfite opady.
 • Tragiczny bilans opadów deszczów w Kolumbii

  Tragiczny bilans opadów deszczów w Kolumbii

  Co najmniej 17 osób poniosło śmierć a 53 zostały ranne w rezultacie trwających od kwietnia intensywnych opadów deszczu, które nawiedziły Kolumbię. Opady spowodowały lokalne powodzie, lawiny ziemne i poważne zniszczenia infrastruktury - poinformowały w sobotę władze.
 • Stadion Montpellier HSC zniszczony przez powódź

  Stadion Montpellier HSC zniszczony przez powódź

  Woda na stadionie francuskiego Montpellier HSC sięgnęła trzech metrów. To wynik powodzi spowodowanej przez ulewne deszcze we Francji.
 • Opolskie: Potężne ulewy. Woda wdarła się do mieszkań

  Opolskie: Potężne ulewy. Woda wdarła się do mieszkań

  Po piątkowych ulewnych deszczach w województwie opolskim, strażacy interweniowali 85 razy. W Dobieszowicach (gmina Walce) zostało zalanych kilka domów.
 • Ulewy w Małopolsce: Zalane posesje, uszkodzone mosty

  Ulewy w Małopolsce: Zalane posesje, uszkodzone mosty

  Ponad 50 razy interweniowali strażacy po nocnej burzy i ulewie w okolicach małopolskich Dobczyc. Spadło tam nawet 30 litrów wody ma metr kwadratowy.
 • Bułgaria: Co najmniej 10 ofiar ulewy w Warnie

  Co najmniej 10 osób zginęło w czwartek w Warnie po kilkugodzinnej ulewie - poinformowała bułgarska telewizja publiczna. Stacja nie mogła pokazać zdjęć z tego miasta, gdyż warneńskie studio zostało zalane i pozbawione prądu.

Filmy - Ulewy (2)

 • Upały, powodzie, tornada... A to dopiero początek!

  Indie od miesiąca zmagają się z falą rekordowych upałów, które zabiły już ponad 1000 osób. Teksas walczy z powodzią, jakiej w tej części USA nie było od lat. Trąby powietrzne, katastrofalne w skutkach ulewy - wszystko to dzieje się już także w krajach, które znajdują się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Naukowcy nie mają wątpliwości: ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt zmian klimatu, w dużej mierze wywołanych działalnością człowieka. Jak podaje Centrum Badań nad Epidemiologią Katastrof z siedzibą w Belgii, od 1992 r. na całym świecie doszło do ponad 6600 katastrof spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Spowodowały one łączne straty w wysokości ponad 1,6 biliona dolarów – i śmierć ponad 600 tysięcy osób. Dla porównania – od 1983 do 1992 roku takich katastrof wydarzyło się tylko 147. Z kolei klimatolodzy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej prognozują, że 2015 rok prawdopodobnie będzie jeszcze gorętszy niż rok 2014, który był rekordowy pod względem temperatur. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Ziemi muszą pogodzić się z tym, że w nadchodzących latach klęski żywiołowe będą ich nawiedzać coraz częściej.
 • Skawina: Rzeka płynie ulicami

  Tak wyglądała ul. Kościuszki w Skawinie po ostanich ulewach, które przechodzą nad Małopolską.