ułatwienia dla przedsiębiorców

Artykuły - Ułatwienia dla przedsiębiorców (18)

 • Polska na 27. miejscu w rankingu "Doing Business" Banku Światowego

  Polska na 27. miejscu w rankingu "Doing Business" Banku Światowego

  W najnowszej edycji rankingu Banku Światowego "Doing Business", który porównuje warunki prowadzenia biznesu w 190 krajach świata, Polska zajęła 27. miejsce wobec 24. rok temu. Polska nie wprowadziła w ostatnim roku reform poprawiających warunki tworzenia nowych miejsc pracy, inwestowania i konkurencji - ocenia Bank Światowy.
 • "Puls Biznesu": Będzie kolejny pakiet Morawieckiego

  Trzy ministerstwa przygotowują duży pakiet pomocowy dla firm. Jego celem jest eliminacja zbędnych obciążeń biurokratycznych i usprawnienie procedur - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
 • Mateusz Morawiecki: Pracujemy nad zwolnieniem przedsiębiorców z płacenia ZUS na pół roku

  Mateusz Morawiecki: Pracujemy nad zwolnieniem przedsiębiorców z płacenia ZUS na pół roku

  Trwają prace nad projektem zwolnienia z płacenia ZUS-u przedsiębiorców na pół roku - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w poniedziałek.
 • Działalność gospodarczą można już zarejestrować przez telefon. Resort rozwoju wprowadza nowe ułatwienia dla przedsiębiorców

  Działalność gospodarczą można już zarejestrować przez telefon. Resort rozwoju wprowadza nowe ułatwienia dla przedsiębiorców

  Resort rozwoju wprowadził usługę, która umożliwia zarejestrowanie działalności gospodarczej przez telefon. W trakcie rozmowy konsultant przyjmuje niezbędne dane i wypełnia wniosek, a procedurę można zakończyć, składając podpis przez internet lub w urzędzie gminy. Pod specjalnym numerem telefonu przedsiębiorcy mogą też skorzystać z opcji telefonicznych powiadomień dotyczących na przykład ważnych zmian w przepisach. Resort podkreśla, że to pionierska usługa w skali administracji publicznej.
 • Od stycznia podatki dla firm będą uproszczone

  Od stycznia podatki dla firm będą uproszczone

  Proponowane przez rząd ułatwienia podatkowe dla firm to prawdziwa rewolucja - ocenia Mariusz Rutke z Wyższej Szkoły Bankowej. Osoby zarabiające do tysiąca złotych będą mogły nie rejestrować działalności. To dla nich szansa na wyjście z szarej strefy, do której wpychają je obecne przepisy. 22-proc. składka ZUS lub jednolita danina łącząca składki na ZUS, PIT i NFZ mogłyby odblokować przedsiębiorczość. Zdaniem eksperta zmniejszenie obciążeń dla mikrofirm w ciągu kilku miesięcy zwiększy wpływy do budżetu.
 • Pakiet wierzycielski zabezpieczy małe firmy

  Zatory płatnicze stanowią poważny problem w rozwoju mikro- i małych firm. Często przedsiębiorcy nie potrafią sobie z tym poradzić.
 • Florek: Liczymy na to, że ułatwień będzie więcej

  Jakich zmian potrzebują przedsiębiorcy w Polsce, by rozwijali się szybciej? O likwidacji barier i ułatwieniach dla firm w związku z prezentacją "Konstytucji dla biznesu" mówi Ryszard Florek, prezes Fakro.
 • Mniej formalności dla firm

  Mniej formalności dla firm

  Bank Światowy w najnowszym rankingu "Doing Business" uplasował Polskę na 25 pozycji. To najlepszy wynik w historii, co nie oznacza, że wszystkie problemy przedsiębiorców w kraju zostały wyeliminowane. Część z tych, które wciąż utrudniają prowadzenie biznesu zniknie po wdrożeniu rozwiązań zaproponowanych przez Mateusza Morawieckiego w "Konstytucji dla Biznesu". Przedsiębiorcy liczą, że kolejne ułatwienia będą systematycznie implementowane. Czy to wystarczy, by awansować ponownie o kilka miejsc?
 • Zakładasz firmę? W tym mieście dostaniesz lokal za 1 zł

  Specjalny program "Lokal na start za złotówkę", skierowany do osób rozpoczynających działalność gospodarczą, przedstawiły władze Gdańska. Zakłada on, że pierwszym roku przedsiębiorca będzie płacił 1 zł za m kw. wynajmowanego lokalu komunalnego. Uruchomiony ma być w październiku.
 • 100 zmian ułatwiających prowadzenie firmy

  100 zmian ułatwiających prowadzenie firmy

  Kolejne pakiety ułatwień dla przedsiębiorców trafiają do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Pakiet 100 usprawnień dla firm jest częścią Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mającego na celu poprawę otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Zmiany proponowane przez Ministerstwo Rozwoju dotyczą przede wszystkim ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, obejmują reformę procedury administracyjnej, elektronizację akt pracowniczych. Mają też umożliwić sukcesję jednoosobowej działalności po śmierci przedsiębiorcy.

Filmy - Ułatwienia dla przedsiębiorców (1)

 • Resort gospodarki przygotowuje kolejne e-ułatwienia dla przedsiębiorców

  Ministerstwo Gospodarki pracuje nad kolejnymi propozycjami dotyczącymi elektronizacji procedur administracyjnych. Dzięki nim dokumenty, które mocą ustaw zostaną ujednolicone w skali całego kraju, będą mogły być składane przez internet. Według przedsiębiorców najbardziej przydatną formą deregulacji jest właśnie elektronizacja procedur, dzięki której nie muszą załatwiać spraw osobiście w urzędzie. – Planujemy projekt ustawy, który będzie kontynuacją ustawy przyjętej przez parlament dotyczącej elektronizacji procedur administracyjnych – mówi Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki. – Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy wychodzili z propozycją drugiej transzy tych procedur, które chcemy zelektronizować i uprościć.