ukrzyżowanie

Artykuły - Ukrzyżowanie (16)

 • Ukrzyżowanie Jezusa: Zagadka najsłynniejszej egzekucji świata

  Ukrzyżowanie Jezusa: Zagadka najsłynniejszej egzekucji świata

  To jedna z największych tajemnic: co naprawdę wydarzyło się dnia, gdy Jezus został ukrzyżowany? Archeologowie, eksperci medycyny sądowej i historycy badają ślady najsłynniejszej egzekucji świata...
 • "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju"

  "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju"

  "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swojego królestwa" - tymi słowami, zapisanymi w Ewangelii, zwrócił się do Jezusa dobry łotr, razem z Nim ukrzyżowany w Wielki Piątek. "Dziś będziesz ze mną w raju" - usłyszał.
 • Ukrzyżowanie dawniej i dziś

  Ukrzyżowanie dawniej i dziś

  Kara śmierci przez ukrzyżowanie została wprowadzona w Rzymie 300 lat przed narodzeniem Chrystusa. Nie była pomysłem mieszkańców Cesarstwa - podpatrzyli ją u Fenicjan i doprowadzili jej wykonywanie do perfekcji. Ten sposób pozbawiania życia w kilku krajach stosuje się do dziś.
 • Ukrzyżowali się po tym, jak zwolniono ich z pracy

  Ukrzyżowali się po tym, jak zwolniono ich z pracy

  Ośmiu paragwajskich kierowców, zwolnionych przed ponad dwoma tygodniami z pracy, ukrzyżowało się w proteście przeciwko zwolnieniom. Prowadzą również strajk głodowy.
 • "Ukrzyżowany został cham"

  "Ukrzyżowany został cham"

  Agata Duda-Gracz rozmawia z dziennikarzem portalu INTERIA.PL.
 • Gwałciciel-pedofil będzie ścięty i ukrzyżowany

  Saudyjski sąd kasacyjny utrzymał wyrok sądu niższej instancji, skazujący 22-letniego pedofila na śmierć i ukrzyżowanie - informują dziś gazety w Arabii Saudyjskiej.
 • Ukrzyżowany między sklepami

  Ukrzyżowany między sklepami

  Co by było, gdybyśmy chodząc po sklepach w czasie przedświątecznych zakupów spotkali nagle w tłumie Jezusa niosącego krzyż? Zatrzymamy się? Zaśmiejemy? A może uzmysłowimy sobie, że to nie prezenty są najważniejsze, tylko właśnie Jego Śmierć i Zmartwychwstanie? Ciekawe, co pomyśleli ci, którzy takie spotkanie przeżyli?
 • Media "ukrzyżowały" Klinsmanna

  Media "ukrzyżowały" Klinsmanna

  Juergen Klinsmann, trener Bayernu Monachium, podjął kroki prawne przeciwko niemieckiemu dziennikowi, który na okładce świątecznego wydania wydrukował jego zdjęcie w ukrzyżowanej pozie.
 • W Meksyku "ukrzyżowało się" dwóch więźniów

  W jednym z więzień w południowo-wschodnim Meksyku "ukrzyżowało się" dwóch więźniów - informuje "The Daily Telegraph". Mężczyźni twierdzą, że przyznanie się do winy wymuszono na nich torturami.
 • Ukrzyżowana żaba

  Ukrzyżowana żaba

  Od maja 2008 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej we włoskiej miejscowości Bolzano można obejrzeć dość kontrowersyjną rzeźbę. Wysoki na metr wizerunek ukazuje żabę przybitą do krzyża, która w jednej ręce trzyma kufel piwa, w drugiej zaś jajko.

Filmy - Ukrzyżowanie (4)

 • Szokujący protest. Dali się ukrzyżować!

  Trzech paragwajskich kierowców ukrzyżowało się na znak protestu po tym, jak zwolniono ich z pracy. Ręce mężczyzn zostały przybite do krzyży za pomocą gwoździ. Jeden z nich prowadzi również strajk głodowy, w związku z czym poprosił dodatkowo, by jego wargi zostały zszyte… drutem. Ukrzyżowani mężczyźni przebywają cały czas w namiocie rozbitym przed siedzibą ministerstwa transportu Paragwaju w stolicy kraju - Asuncion. Domagają się, by resort skontrolował firmy przewozowe, które ich zatrudniały. Jak mówią, prawa pracowników są tam notorycznie łamane.
 • Dają się przybić do krzyża na pamiątkę śmierci Jezusa

  Głęboko wierzący mieszkańcy Filipin zdecydowali się na przybicie do krzyża, by w ten sposób upamiętnić ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Te krwawe obrzędy - organizowane co roku w Wielki Piątek - obserwowały tłumy okolicznych mieszkańców i zagranicznych turystów. Dostojnicy kościelni i specjaliści od zdrowia są przeciwni takim praktykom, które – zdaniem tych pierwszych – łączą katolickie nabożeństwo z ludowymi wierzeniami i rytuałami, a według tych drugich – są groźne dla życia i zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że rytuały te przyciągają i chętnych do uczestniczenia w nich i tłumy obserwatorów. Mężczyźni - ubrani jak rzymscy żołnierze – wbijali w ręce i nogi, wiszących na krzyżu, mężczyzn gwoździe ze stali nierdzewnej. Na przybicie do krzyża zdecydował się nawet Lasse Spang Olsen, 48-letni filmowiec z Danii. Gdy przebijano u ręce i nogi skrzywił się z bólu, podczas gdy jego kolega wszystko filmował. Kiedy było po wszystkim Olsen powiedział, że doświadczenie to było "fantastyczne". - Każdy powinien tego spróbować - dodał.
 • Śmierć Jezusa. Zaskakujące odkrycie archeologów

  Życie Jezusa Chrystusa jest przedmiotem licznych analiz historycznych. Na podstawie dostępnych źródeł datę Jego śmierci na krzyżu umiejscawia się w latach 30. naszej ery. Okoliczności tej śmierci wciąż jednak w dużej mierze pozostają niepoznane. Przez setki lat historycy nie potrafili zlokalizować miejsca, w którym Mesjasz z Nazaretu został skazany na śmierć. Według tradycji wczesnochrześcijańskiej, miało ono znajdować się w pobliżu Wzgórza Świątynnego, górującego nad Starym Miastem Jerozolimy. Przeczą temu jednak najnowsze odkrycia, dokonane przez archeologów z Izraela. Czy staniemy przed koniecznością zrewidowania naszych wyobrażeń na temat ostatniej drogi, którą przebył Chrystus?
 • Małe dzieci z krzyżem i w koronie cierniowej!

  Kościół obchodzi Wielki Piątek, pamiątkę śmierci Chrystusa, która jest przygotowaniem do radości niedzieli Zmartwychwstania. Chrześcijanie na całym świecie rozważają mękę i ukrzyżowanie Zbawiciela. W niektórych krajach, takich jak Peru, Boliwia czy Nikaragua, odgrywane są sceny z ukrzyżowania, a udział w nich biorą zwykli ludzie, w tym dzieci!