Ukraińcy w Polsce

Artykuły - Ukraińcy w Polsce (34)

 • Kwieciński: Pracę w Polsce w 2017 r. podjęło 1,2-1,5 mln Ukraińców

  Kwieciński: Pracę w Polsce w 2017 r. podjęło 1,2-1,5 mln Ukraińców

  Pracę w Polsce podjęło w 2017 roku 1,2-1,5 mln Ukraińców - powiedział minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński. Dodał, że w 2030 r. na polskim rynku pracy będzie brakować 1,5 mln osób, więc migracja musi rosnąć. - W zeszłym roku do naszego systemu wpłynęło ok. 1,8 mln oświadczeń (od Ukraińców - PAP), ale ciężko powiedzieć ile z tych osób podjęło pracę. Szacujemy, że pomiędzy 1,2-1,5 mln osób, przy czym 1,5 mln to optymistyczn
 • 11 procent Ukraińców chce się osiedlić w Polsce na stałe

  11 procent Ukraińców chce się osiedlić w Polsce na stałe

  ​Dla większości Ukraińców emigracja ma charakter zarobkowy i krótkotrwały; tylko 11 proc. z nich chce się osiedlić w Polsce na stałe - wynika z najnowszego raportu Personnel Service "Barometr Imigracji Zarobkowej - I półrocze 2018 ".
 • Kotłowski, NBP: Do Polski w kolejnych latach będzie przybywać 200-300 tys. Ukraińców rocznie

  Kotłowski, NBP: Do Polski w kolejnych latach będzie przybywać 200-300 tys. Ukraińców rocznie

  ​- W horyzoncie projekcji NBP, czyli do końca 2020 r., na polski rynek pracy będzie najprawdopodobniej napływać 200-300 tys. Ukraińców rocznie - powiedział na konferencji prasowej Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
 • Główny Inspektor Pracy otworzył infolinię dla obywateli Ukrainy

  Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek otworzył infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy pracują w Polsce. Według ministra Łyszczka, w Polsce zatrudnionych jest ponad 2 i pół miliona obcokrajowców, z czego 800 tysięcy pracuje nielegalnie.
 • Migracja diametralnie zmienia Polskę i świat. Kim są ludzie trafiający nad Wisłę?

  Migracja diametralnie zmienia Polskę i świat. Kim są ludzie trafiający nad Wisłę?

  W 2015 roku migranci odpowiadali za 9,4 proc. globalnego PKB, który miał wartość 6,4-6,9 bln dol. W latach 2000-2015 roczny wzrost migracji wynosił 2,4 proc., a więc był znacznie wyższy od analogicznego wzrostu populacji, który utrzymywał się na poziomie 1,2 proc.
 • Ponad 5 tys. złotych. Tyle chcą zarabiać pracownicy z Ukrainy

  Ponad 5 tys. złotych. Tyle chcą zarabiać pracownicy z Ukrainy

  Co piąty Ukrainiec chce zarabiać ponad 5 tys. zł. I to na starcie! Tak przynajmniej wynika z najnowszych danych agencji Upper Job.
 • Wystawili ponad pół tysiąca fikcyjnych oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców

  Wystawili ponad pół tysiąca fikcyjnych oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców

  ​W ciągu pięciu miesięcy tego roku dwaj mężczyźni wystawili ponad pół tysiąca fałszywych oświadczeń o zamiarze zatrudnienia Ukraińców, umożliwiając im tym samym przyjazd do Polski. Za takie przestępstwo grozi nawet osiem lat więzienia.
 • ​42 proc. ankietowanych uważa, że napływ Ukraińców hamuje wzrost wynagrodzeń

  ​42 proc. ankietowanych uważa, że napływ Ukraińców hamuje wzrost wynagrodzeń

  42 proc. pracowników uważa, że napływ obywateli Ukrainy hamuje wzrost wynagrodzeń w Polsce; przeciwnego zdania jest 50 proc. ankietowanych - wynika z badania Kantar Millward Brown na zlecenie Personnel Service.
 • W tym roku zaprosimy nawet 2 mln Ukraińców do największych polskich fabryk

  Zapotrzebowanie na kadrę zza wschodniej granicy stale rośnie. Ukraińców znajdziemy już w prawie co drugiej dużej firmie, co piątej średniej oraz co dziesiątej małej. Tak wynika z pierwszej edycji raportu Personnel Service "Barometr Imigracji Zarobkowej", który w całości zostanie opublikowany podczas konferencji prasowej 25 października br. Boom na ukraińskich pracowników spowoduje, że w całym 2017 roku może zostać wydanych nawet 2 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy.
 • Na polskich uczelniach studiuje 35 tys. Ukraińców. Gdzie najłatwiej znajdą pracę?

  Na polskich uczelniach studiuje 35 tys. Ukraińców. Gdzie najłatwiej znajdą pracę?

  W ostatnim roku akademickim na polskich uczelniach studiowało ponad 65 tys. zagranicznych studentów, wśród których aż 54 proc. stanowiły osoby z Ukrainy - wynika z danych GUS. Eksperci Personnel Service zwracają uwagę, że młodzi Ukraińcy często decydują się na łączenie pracy z nauką, co jest dobrą informacją dla polskich pracodawców, którzy chętnie sięgają po młodą kadrę. Ofert pracy dla studentów nie brakuje, szczególnie w takich branżach jak usługi, handel, gastronomia czy logistyka. Średnie stawki godzinowe sięgają od 9,60 do 12,00 zł netto na godzinę.

Filmy - Ukraińcy w Polsce (1)

 • Gdyby nie napływ Ukraińców, polscy pracownicy zarabialiby więcej

  Jak wynika z raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2017”, już co piąta firma w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. W większości przypadków uzupełniają oni luki, których nie da się wypełnić Polakami. Z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę, że napływ Ukraińców spowodował wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń w Polsce.