Ukraińcy w Polsce

Artykuły - Ukraińcy w Polsce (77)

 • Pracownicy ze Wschodu wrócili do domu?

  Pracownicy ze Wschodu wrócili do domu?

  Do końca czerwca 2020 roku przyznano ok. 270 tys. wiz dla Ukraińców chcących podjąć pracę w Polsce. To o 44 proc. mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Z szacunków Personnel Service wynika, że realnie spadek podaży pracowników ze Wschodu na polskim rynku pracy wynosi ok. 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.
 • Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat

  Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat

  Jak podał GUS, w pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce blisko 1,48 mld zł. To najniższy wynik od trzech lat i o ponad 100 mln słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszych danych. To zła informacja dla polskiej gospodarki. W ciągu ostatnich pięciu lat pracownicy z Ukrainy odpowiadali za ok. 11 proc. wzrostu gospodarczego.
 • Koronawirus nie wpłynął na zarobki Ukraińców, ale zatrzymał wzrost płac

  Koronawirus nie wpłynął na zarobki Ukraińców, ale zatrzymał wzrost płac

  Niemal połowa pracodawców oferuje Ukraińcom ok. 18 zł brutto za godzinę, a już 28 proc. decyduje się na stawkę przekraczającą 21 zł brutto za godzinę - wynika z pierwszej edycji "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.
 • Ukraińcy chcą zostać w Polsce, gdzie czują się potrzebni

  Ukraińcy chcą zostać w Polsce, gdzie czują się potrzebni

  Na skutek epidemii część Ukraińców straciła pracę i wróciła do domu. Z Polski wyjechać mogło już nawet 12 proc. pracowników. Jednak nie wszyscy chcą wracać. Obecna sytuacja pokazuje, że na rynku pracy umocniła się grupa obcokrajowców związanych z Polską, która jest tu bardzo potrzebna, o czym świadczy chociażby poprawa przepisów prawnych.
 • ​Sąd wydał wyrok w sprawie śmierci ukraińskiego pracownika porzuconego w lesie

  ​Sąd wydał wyrok w sprawie śmierci ukraińskiego pracownika porzuconego w lesie

  Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu wydał w piątek wyrok ws. śmierci ukraińskiego pracownika porzuconego w lesie. Grażyna F. - oskarżona o nieudzielenie pomocy i nieumyślne spowodowanie śmierci Wasyla C. - została skazana na karę roku i 10 mies. pozbawienia wolności.
 • Koronawirus. Co z tegorocznymi zbiorami owoców?

  Koronawirus. Co z tegorocznymi zbiorami owoców?

  Do zbioru owoców potrzeba 500 tysięcy osób. Czy pracowników ze Wschodu mogą zastąpić osoby, które straciły podczas epidemii pracę?
 • Koronawirus. Praca sezonowa w Polsce: Może zabraknąć Ukraińców

  Koronawirus. Praca sezonowa w Polsce: Może zabraknąć Ukraińców

  Ukraińcy mogą nie dojechać do Polski na zbiory czereśni, truskawek czy malin - napisała piątkowa "Gazeta Wyborcza".
 • ​Nawet 480 tys. Ukraińców nie przyjedzie do Polski do pracy

  ​Nawet 480 tys. Ukraińców nie przyjedzie do Polski do pracy

  Spowodowane koronawirusem zamknięcie granic wstrzymało migrację zarobkową. Do tej pory co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy. Jeżeli pandemia potrwa do czerwca, granic nie przekroczy nawet 480 tys. Ukraińców. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że zapotrzebowanie na pracowników, i to nie tylko ze Wschodu, zdecydowanie spadło.
 • Firmy tworzą własne ośrodki kwarantanny dla Ukraińców

  ​Firmy rekrutujące pracowników zza wschodniej granicy, ostrzegają przed konsekwencjami wyjazdu Ukraińców z Polski i proponują rozwiązania, które mogą złagodzić skutki obostrzeń na granicy. W przygotowaniu są także prywatne ośrodki kwarantanny dla tych Ukraińców, którzy zdecydują się przyjechać teraz do Polski.
 • Ukraińcy nie są tanią siłą roboczą. Atrakcyjne stawki pochodną luki kadrowej

  Ukraińcy nie są tanią siłą roboczą. Atrakcyjne stawki pochodną luki kadrowej

  Na koniec 2019 roku liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wyniosła aż 125 tys. - wynika z danych GUS. Firmy najczęściej szukały robotników przemysłowych i rzemieślników, specjalistów, operatorów oraz monterów maszyn i urządzeń, a także pracowników usług. Pracodawcy chętnie uzupełniają powyższe luki pracownikami z Ukrainy, oferując im konkurencyjne warunki.

Filmy - Ukraińcy w Polsce (5)