Ukraińcy w Polsce

Artykuły - Ukraińcy w Polsce (48)

 • Polska drugim po Rosji zarobkowym krajem najchętniej wybieranym przez Ukraińców

  Polska drugim po Rosji zarobkowym krajem najchętniej wybieranym przez Ukraińców

  Obywatele Ukrainy pracują w Polsce średnio trzy, cztery miesiące, ale jest to bardzo intensywny czas. Jak wynika z badań Grupy Progres, w ubiegłym roku liczba godzin roboczych pracownika tymczasowego z Ukrainy wynosiła w tym okresie 533, czyli o 177 więcej niż w przypadku pracowników z Polski. Najbardziej aktywni zawodowo są Ukraińcy w wieku 31-40 lat. Polska jest drugim - po Rosji - krajem, w którym chcą pracować nasi wschodni sąsiedzi.
 • 85 proc. pracowników z Ukrainy pracuje poniżej swoich kompetencji

  85 proc. pracowników z Ukrainy pracuje poniżej swoich kompetencji

  Z ostatniego raportu OTTO Work Force wynika, że 89 proc. badanych Ukraińców zatrudnionych w Polsce posiada wykształcenie średnie lub wyższe. Mimo to, 72 proc. z nich pracuje w roli pracowników fizycznych. Oprócz zarobków, to również brak możliwości rozwoju osobistego jest największą bolączką ukraińskich imigrantów na polskim rynku pracy.
 • TOP5 prac sezonowych dla pracowników

  TOP5 prac sezonowych dla pracowników

  Zbieranie truskawek i innych owoców, obsługa kelnerska i barmańska, sprzątanie w ośrodkach turystycznych, pomoc kuchenna oraz mała gastronomia – z danych Personnel Service wynika, że to najchętniej wybierane prace sezonowe przez pracowników z Ukrainy.
 • Większość Ukraińców w Polsce pracuje na czarno. Stabilne zatrudnienie wyciągnie ich z szarej strefy?

  Większość Ukraińców w Polsce pracuje na czarno. Stabilne zatrudnienie wyciągnie ich z szarej strefy?

  W Polsce pracuje prawdopodobnie ponad milion Ukraińców. Tylko jedna trzecia opłaca składki ZUS, zwykle wykonując proste prace fizyczne. Przyjeżdżają chętnie, ale nie zamierzają pozostawać na stałe. Dla naszej gospodarki są jednak bezcenni. Chcąc ich zatrzymać, należy wdrożyć program stabilnego, legalnego zatrudnienia. W przeciwnym wypadku mogą stopniowo przenosić się na Zachód, np. do Niemiec, gdzie zarobią dużo więcej.
 • Milion bezcennych Ukraińców w Polsce

  Milion bezcennych Ukraińców w Polsce

  W Polsce pracuje prawdopodobnie ponad milion Ukraińców. Tylko jedna trzecia opłaca składki ZUS, zwykle wykonując proste prace fizyczne. Przyjeżdżają chętnie, ale nie zamierzają pozostawać na stałe. Dla naszej gospodarki są jednak bezcenni.
 • ​Apel do pracowników z Ukrainy o szukanie legalnego zatrudnienia w Polsce

  ​Apel do pracowników z Ukrainy o szukanie legalnego zatrudnienia w Polsce

  Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zachęca pracowników z Ukrainy i ich pracodawców w Polsce do legalnego poszukiwania pracy i zatrudniania w naszym kraju. Ostrzega Ukraińców przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pobierają od nich opłaty za znalezienie pracy.  W maju rozpocznie się kampania "Partnerstwo i zatrudnienie", której celem jest ostrzeżenie chętnych
 • W ciągu pięciu lat wydatki Ukraińców w Polsce wzrosły dwukrotnie

  W ciągu pięciu lat wydatki Ukraińców w Polsce wzrosły dwukrotnie

  W ubiegłym roku ukraińscy konsumenci dołożyli do naszego obrotu detalicznego aż 7,7 mld zł, o 8 proc więcej niż w 2016 roku. W samym IV kwartale 2017 roku Ukraińcy wydali 2,1 mld zł – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej niż Ukraińcy w 2017 roku wydali w Polsce jedynie Niemcy, którzy zostawili w sklepach i na usługi aż 16 mld zł, a w IV kwartale 2017 roku 3,2 mld zł. Eksperci Personnel Service wskazują, że od 2012 roku wydatki Ukraińców w Polsce wzrosły aż dwukrotnie – z 3,6 mld w 2012 roku do 7,7 mld zł w 2017 roku.
 • Kwieciński: Pracę w Polsce w 2017 r. podjęło 1,2-1,5 mln Ukraińców

  Kwieciński: Pracę w Polsce w 2017 r. podjęło 1,2-1,5 mln Ukraińców

  Pracę w Polsce podjęło w 2017 roku 1,2-1,5 mln Ukraińców - powiedział minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński. Dodał, że w 2030 r. na polskim rynku pracy będzie brakować 1,5 mln osób, więc migracja musi rosnąć. - W zeszłym roku do naszego systemu wpłynęło ok. 1,8 mln oświadczeń (od Ukraińców - PAP), ale ciężko powiedzieć ile z tych osób podjęło pracę. Szacujemy, że pomiędzy 1,2-1,5 mln osób, przy czym 1,5 mln to optymistyczn
 • 11 procent Ukraińców chce się osiedlić w Polsce na stałe

  11 procent Ukraińców chce się osiedlić w Polsce na stałe

  ​Dla większości Ukraińców emigracja ma charakter zarobkowy i krótkotrwały; tylko 11 proc. z nich chce się osiedlić w Polsce na stałe - wynika z najnowszego raportu Personnel Service "Barometr Imigracji Zarobkowej - I półrocze 2018 ".
 • Kotłowski, NBP: Do Polski w kolejnych latach będzie przybywać 200-300 tys. Ukraińców rocznie

  Kotłowski, NBP: Do Polski w kolejnych latach będzie przybywać 200-300 tys. Ukraińców rocznie

  ​- W horyzoncie projekcji NBP, czyli do końca 2020 r., na polski rynek pracy będzie najprawdopodobniej napływać 200-300 tys. Ukraińców rocznie - powiedział na konferencji prasowej Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

Filmy - Ukraińcy w Polsce (1)

 • Gdyby nie napływ Ukraińców, polscy pracownicy zarabialiby więcej

  Jak wynika z raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2017”, już co piąta firma w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. W większości przypadków uzupełniają oni luki, których nie da się wypełnić Polakami. Z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę, że napływ Ukraińców spowodował wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń w Polsce.